Dolar Endeksi Nedir?

Dünyanın neredeyse her yerinde Amerikan Doları geçmektedir. Bununla beraber uluslar arası ödemelerde de en yaygın kullanılan para birimi haline gelmiştir. Bundan dolayıdır ki bir çok ülke rezervlerinin yarısını dolar olarak elinde tutmaktadır. Gene Amerikan Dolarının tüm dünya genelinde ödeme işlemlerinde ve ülke rezervlerinde kullanılmasındaki artışla beraber doların dünyadaki değerinin belirlenmesi ve anlaşılması açısından dolar endeksi terimi ortaya çıkmıştır.

Dolarla ilgili daha evvel bir fazlaca data paylaşımında bulunduğumuz suretiyle; bu yazımızda dolar endeksi nedir ? Ne anlatır ? şeklinde mevzulara ışık tutmaya emek vererek özetlemek gerekirse data paylaşımında bulunacağız.

Dolar Endeksi; dünya üstünde kullanılmakta olan 6 büyük para biriminin hesaplanacak geometrik averajı ile dolar arasındaki kıymet ilişkisidir. Bu para birimlerinden bahsedecek olursak; Japonya ’nın resmi para birimi  Japon Yeni, Avrupa Birliği ‘nin resmi para birimi Euro, Kanada ‘nın resmi paramı Kanada Doları, Birleşik Krallık ‘ın resmi para birimi İngiliz Poundu, İsveç ‘in resmi para birimi İsveç Kronu ve İsviçre ‘nin resmi para birimi İsviçre Frangı ‘dır. Bu 6 majör para biriminin dolar endeksi içindeki özgül ağırlıkları ise farklılık göstermektedir.

Dolar endeksinin hesaplanmasında kullanılan bu para birimlerinin ağırlıklarını incelediğimizde; Euro ’nun % 57.6, Japon Yeni’nin % 13.6, İngiliz Paundu ‘nun % 11.9, Kanada Doları ‘nın % 9.1, İsveç Kronu ‘nun % 4.2, İsviçre Frangı ‘nın ise % 3.6 olduğu görülecektir. Avrupa Birliği‘nin kurulması ile beraber 1999 senesinde hayata geçirilen Euro ‘dan ilkin dolar endeksi hesaplanırken ise; Alman Markı, Fransız Frangı, İtalyan Lireti, Hollanda Guldeni ve Belçika Frangı baz alınmaktaydı. Bu para birimlerinin ağırlıkları sırasıyla Mark için % 20.8, Fransız Frangı için % 13.1, İtalyan Lireti için % 9, Hollanda Guldeni için % 8.3, Belçika Frangı  için % 6.4 idi.

Dolar endeksinin hesaplanması ile beraber elde edeceğimiz veri; doların dünya üstündeki değeridir. Dolar endeksinin evveliyatına baktığımızda; 1973 senesinde 100 puan iken; 1985 senesinde 164.7 puan ile zirveyi görmüştür. 2008 senesinde yaşanmış olan küresel krizle beraber 70.6 puan seviyelerine kadar gerilemiştir.

Bundan önceki yazımız olan HSBC Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir