Dolar mı? Altın mı? Daha Çok Kazandırır.

Son birkaç senedir devletimizde meydana gelen istenmeyen olayların ve yaşanmış olan finansal sıkıntılara bağlı olarak yatırım meydana getirecek olan kişilerin döviz bazlı mı yoksa altına mı yatırım yapılmalı konularının ortaya çıkmasına niçin olmaktadır. Gerçekleşen hareketliliğe bakıldığında son 1,5 senedir Amerikan dolarında meydana gelen yükselişin aynı ortamı kısa vadelerde altın üstünden yaşanmasından dolayı hareketliliğin devam ederek dolar mı altın mı daha oldukca kazandırır, sorularına cevaplar aranmaktadır.

Son birkaç yıla bakmış olduğunuzda Amerikan dolarına yatırım yapılması gerektiği kanısı ortaya çıksa da bilhassa altının kazandırma kabiliyetine bakıldığında ise 2016 yılının başından itibaren devamlı olarak yukarı yönlü bir çizgi takip ettiğini görebilirsiniz. İşte bu şekilde bir durum ortaya çıkması altının Amerikan dolarına nazaran bir adım önde seyrettiğini göstermektedir.

Yatırım yapmak isteyen bireylerin devletimizde tercih edecekleri kısa ve uzun vadeli yatırımlarda ise Türk Lirasını tercih etmek yerine Amerikan doları yada altını değerlendirmeleri daha iyi olacaktır. Bilhassa Türk Lirasını uzun solukta değerlendirmek isteyenler için Amerikan doları tavsiye edilirken, altın için ayın durum söz mevzusu değildir. Altının uzun vadeden ziyade bilhassa kısa vadeli olarak değerlendirilmesi gerektiği kanısına varılmaktadır. Mevzuyla ilgili olarak en dikkat çekici olanı ise altının geçtiğimiz günlerde yeni bir üstün dereceli kırarak gram kıymetini bundan önceki rekoruna nazaran birkaç TL geçmesidir. 30 günlük bir süre zarfından 114 TL den 123 TL ye çıkabilen altın için 10.000 TL’lik ufak bir yatırımda bile kullanıcılarına 700-800 TL içinde kazanç sağlamaktadır. Bu değerin 100.000 TL olduğu düşünüldüğünde yatırımcıların neredeyse %7-8 civarında para kazanmasına destek verir.

Altın ürününde bu değerin sağlanmasının yegane düşüncesi birkaç kez gram değerinde 120 TL’nin üstüne çıkan altının kısa vadede gram kıymeti olarak 114-115 bandına gerilediği görülmüştür. Altının bu seviyelere inmesi ile beraber alım yapılması ve kısa vadede 120 TL üstünde satılması kullanıcılarına oldukca ciddi getiri sağlayacağını göstermektedir. Devletimizde yatırım meydana getirecek olan yurttaşlarımız için dolar mı altın mı daha oldukca kazandırır sorusu için kısa vadede altın alım satımı yapmanın faydasının olacağı uzun solukta ise dünya genelinde meydana gelen gelişmelere bağlı olarak Amerikan dolarının yüksek seyredeceği haberinin bilinmesidir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir