Dolar Neden Yükseliyor?

Ülkemizin gündemini en fazlaca meşgul eden konulardan birisi de dolar kurundaki yükselişi meselesi .. Iktisat uzmanları, T.C. Merkez Bankası ve araştırma şirketleri; son olarak vakalar patlak vermeden ilkin dolar için yıl sonu tahminlerini 3,20 bandında tutuyorlardı. Hatta kredinotu.co olarak bizlerde yıl sonu dolar tahminlerimiz için 3,25 – 3,30 TL bandını öngörüyorduk. Sadece beklenmeyen dolaylı ya da dolaysız gelişmeler sebebiyle dolar yıl sonu gelmeden çoktan 3,55 ‘lere kadar dayandı. Doğal ki bu mevzuda konuşulacak fazlaca şey var. Bundan dolayı bu yazımızda dolar niçin yükseliyor özetlemek gerekirse sebepleri üstüne konuşmaya çalışacağız.

Doların yükselmesinin mantığı ile ilgili olarak; siz kıymetli okurlarımızın bildiğini düşündüğümüz sadece gene de izahat gereği duyduğumuz bir meseleyle başlamış olalım.

Bildiğimiz suretiyle; herhangi biri metanın, piyasada azalması halinde bu metanın fiyatı düşecektir. Bu arz – talep meselesidir. İlla dolar olarak ta düşünmemek gerekir. Şu an tüm Türkiye sokağa çıksa ve patates almaya kalksa güvenli olun patatesin kilogram fiyatı 10 TL ‘yi bile bulabilecektir. Bu sebeple patates tükendikçe, ellerinde patates olan kişiler bu patatesi daha yüksek sayılara satışa sunacak, her insanın amacı da patates almak olduğundan; patates yüksek sayılara da alıcı bulacaktır.

Bunu açıkladıktan sonrasında dolar açısından durumu ele alacak olursak; Amerikan dolarının dünyanın her ülkesinde geçerli bir para bulunduğunu kabul ederek işe başlamış olalım. Bundan dolayı uluslar arası ticarette en fazlaca kullanılan para birimlerinden birisi olan Amerikan doları, her uluslar arası tecim meydana getiren şirketleri bulunan ülkeler için de bir ihtiyaçtır. Dolarla mal satan  ve ülkeye dolar getiren şirketlerin fazlaca olduğu bir ülkede doların fiyatı da düşecektir. Bu sebeple piyasada dolar arzının fazlası olacaktır. Bu da kuru hissedilir şekilde düşürecektir.

Şimdi de ülkemiz açısından dolar kurundaki yüksekliği ele alalım. 2015 yılı ve 2016 yılı ülkemiz için epeyce zor geçerken; bunun yansıması yavaş yavaş ekonomide kendisini gösteriyor. İhracattan fazlaca daha çok ithalat meydana getiren bir ülke olmamız esasen dövize ilk darbeyi de indiriyor. 2015 ve 2016 yıllarında ülkeye giren döviz miktarında da ciddi bir azalma olması sebebiyle dövize ikinci darbeyi de bu indiriyor. Mesela Rus harp uçağının düşürülmesi ile beraber gerilen Rusya – Türkiye ilişkileri sebebiyle; 2016 senesinde ülkeye gelen Rus gezgin sayısında ciddi bir düşüş, Rusya ‘ya ihraç edilen ürünlerde bıçak benzer biçimde bir kesilme yaşanıyor. Bunun yanı sıra Suriye ‘deki varlığımız, terör vakaları, AB ile olan ilişkiler, ülke olarak komşularımızda yaşanmış olan problemlerden dolayı ticaretimizin zedelenmesi, vs. benzer biçimde daha birçok vaka da döviz kurunu negatif anlamda etkilemektedir.

Dolar yıl sonuna kadar nereye gider kim bilir sadece şunu belirtmek gerekir ki; kısa sürede milletten sağlam bir tokat yiyecek benzer biçimde duruyor…

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir