Dolar ve Euro’nun Yükselişinin Ülkemize Verdiği Zararlar

Ekonominin gündemini artık tamamen döviz kuru oluşturmuş durumda. Yatıyoruz dolar kalkıyoruz euro derken aslına bakarsak aslolan işlerimizden de iyice koptuk. Bir an evvel silkelenip ve durumu kabullenip ülke ve millet olarak daha çok çalışmalı bir an evvel daha çok döviz kazanmanın yolunu bulmalıyız. Doların değerlenmesi bir tek ülkemizle sınırı olan değil, dünya genelinde bir artış var. Euro ise AB ile aramızda olan bazı problemler ve gene 2016 yılını döviz girdisi açısında fena geçirdiğimiz için artış gösteriyor. Bu yükselişlerin ülkemize verdiği zararlar var mıdır; doğal ki vardır. Bu yazımızda bu mevzuyu ele alarak; dolar ve euro nun yükselişinin ülkemize verdiği zararlar üstüne konuşmaya çalışacağız.

Dolar ve euronun yükselmesi kime zarar veriyor derseniz; vatanımızda bir kesim hariç hepimiz dolar ve euronun yükselmesinden zarar görüyor diyebiliriz. Bu mevzuda tek ziyanı olmayan kesim ise ihracat yapanlar … Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; bundan 7 ay ilkin dolar / TL kuru 2,75 iken aylık 100 bin dolarlık ihracat meydana getiren bir şirket bunun karşılığında TL olarak 275 000 TL kazanıyorken, şu an için aynı ticaretle aylık 350 000 TL kazanmaktadır. Azca ilkin de belirttiğimiz suretiyle bu bir tek ihracatçılar için geçerlidir.

Şimdi mevzuyu bir de ithalat açısından ele alalım ve gene aynı örnek üstünden gidelim. 7 ilkin dolar / TL kuru 2,75 iken aylık 100 bin dolarlık ithalat meydana getiren bir şirket bunun karşılığında TL olarak 275 000 TL ödüyorken, şu an için aynı ticaretle aylık 350 000 TL ödeyecektir. Kısaca aynı mal için 75 000 TL fazla ödeyecektir. Peki bunun faturası kime çıkacaktır ? Doğal ki de müşteriye .. Kısaca vatandaşa … Bu yüzden dolarla ithal edilen ürünlerin ( ki ürünlerin genel anlamda hepsi dolarla ithal edilir ) fiyatlarındaki artış, artık yavaş yavaş piyasalara yansımaya başlayacaktır. Bu da vatandaşın elindeki paranın alım enerjisini azaltacaktır. Bu zamlardan en oldukça etkilenecek eşyalar şüphesiz elektronik ve teknolojik eşyalar olacaktır.

Gene dolar ve euro nun yükselişinin ülkemize verdiği zararlar mevzusunda maaşlar üstünden bir örnek verelim. Bir devlet memurunun maaşını averaj  2 500 TL düşünürsek, bundan 7 ay ilkin bu maaş dolar üstünden ( kurun gene 2,75 TL olduğu bir ortamda ) hesaplandığında 909 dolar yapmaktadır. Aynı maaş bugün hesaplandığında 714 dolara karşılık edecektir. Ortada ortalama 200 dolarlık bir yitik vardır. 200 dolar bugün 700 TL para yapmaktadır. Memurun maaşın düştüğünü bilmiş olduğu için harcamalarını kısacak, bunun sonucu esnafa yansıyacaktır. Böylelikle domino tesiri göstererek ülkenin her kesimini vuracaktır.

Ek olarak ülke olarak maalesef ithalatımız ihracımızın bilmiyorum kaç katı iken; dolar ve euro nun yükselişinin ülkemize verdiği zararlar mevzusunda oldukça derin çözümleme hayata geçirmeye gerek kalmamıştır. Acilen ihracatımızı ve ülkeye döviz girdisini arttırmanın bir yolunu bulmamız gerekmektedir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir