Dolarda Son Durum, Dolar Yıl Sonuna Ne Olur?

Ülkemiz son birkaç aydır hareketli günler yaşarken, ekonominin de gidişatının stabil bir hale gelmesi için hükümet bir takım  önlemler almaya çalışıyor. Ilk olarak vatandaşın elini rahatlatmak ve piyasayı hareketlendirmek adına borç yapılandırma, konutta KDV indirimi, konut kredisi finansman artırımı, gereksinim kredilerinde vade süresinin 48 aya uzaması, vergi affı ve kredi kartı taksit düzenlemesi şeklinde birçok adım 2016 yılı bitmeden atılmış durumda. Döviz kurlarına baktığımızda son günlerde kurda da bir hareketlenme görüyoruz. Doğal ki bunda açıklanan FED kararlarının da etkili bulunduğunu görmekteyiz.

Bugünkü yazımızda Amerikan Dolarının gidişatını çözümleme etmeye çalışacak ve dolarda son durum ne dolar yıl sonuna ne olur mevzusunda piyasa uzmanları tarafınca meydana getirilen tahminleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Ilk olarak darbe girişimi sonrasında vatandaşın müdahalesi olmasaydı kim bilir şu an doların 3,50 TL seviyelerinde bulunduğunu görebilirdik. Elindeki doları bozduran vatandaşlar yardımıyla doların fiyatı artmamıştır. Günümüz itibariyle doların fiyatına baktığımızda 3,10 TL bandında gezdiğini görmekteyiz. 3,05 TL ‘ler de gezen dolar medyada yer edinen bazı haberlerden dolayı maalesef 3,12 TL sınırlarını zorlamıştır. Bu haberler de darbenin ikinci dalgasının geleceği yönündeki haberlerdir. Bu haberler piyasada kısa süreli paniğe niçin olmuş, doların fiyatının artmasına sebep olmuştur. Sadece bu haberleri icra eden gösterim organı hatasını anlayarak durumu bir halde toparlamış, piyasaya olan negatif tesir bir nebze olsun azaltılmıştır.

Her şeyin olağan gittiği bir piyasada, iktisat uzmanları tarafınca 2016 yılı sonu dolar tahminine baktığımızda; 3,20 TL olarak belirtildiğini görmekteyiz. T.C. Merkez Bankası ‘nın dolar tahminlerine baktığımızda ise son olarak olarak 3,1888 TL olan dolar beklentisinin revize edilerek 3,1948 TL ‘ye yükseltildiğini görmekteyiz.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ‘nın yapmış olduğu son faiz indirimi sonrası da döviz kurlarında ufak bir hareketlenme olmuştur. Sadece alınan FED ( ABD Merkez Bankası ) kararları sonrası faizlerin aynı kalacağı yönündeki izahat ile birazcık daha stabil bir hale geçmiştir.

Görüleceği suretiyle Amerikan Doları için yıl sonu tahminleri 3,20 – 3,25 TL civarında seyretmektedir. Doğal ki devletimizde ve dünyada meydana gelebilecek gelişmeler de doları bir halde pozitif yada negatif etkileyecektir. Suriye ‘de meydana getirilen operasyonların gidişatı, Rusya – ABD içinde çekilen kılıçlar, cenk tamtamlarının çalmaya başlaması, vs. bunların hepsi dünya ekonomisini de derinden etkileyecek vakalar ve halen maalesef ne yöne gittiğini kestirmek oldukca zor. Bu yüzden yatırım mevzusunda uzmanlar tahminlerde bulunurken bu olayların sonucunu bilmeden tahminlerde bulunuyorlar.

Kredinotu.co ailesi olarak Amerikan Doları 2016 yılı sonu tahminimiz ise; 3,18 – 3,22 TL bandında olacağı yönünde. Sadece bu bir yatırım tavsiyesi olmamakla beraber yatırım yapmayı düşünen okurlarımızın son olarak sonucu kendi yaptıkları analizler ve araştırmalar sonrası yapmaları icap ettiğini düşünüyoruz.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir