Doları Yükselten 7 Kritik Sebep

Son bir kaç haftadır devletimizde hepimiz dolarla yatıyor dolarla kalkıyor. Bundan 4 -5 ay öncesinde kadar 1 Amerikan doları 2,85 TL ‘lerde gezerken Aralık ayında doların 3,60 TL sınırlarına dayandığı görülüyor. Kısaca ortalama % 30 civarında kıymet kazanmıştır. Hala nereye kadar gideceği yönünde de kimsenin fikri yok. Doların bu yükselişinin sebepleri ile ilgili de hepimiz bir şeyler anlatmaya çalışıyor.

Biz de yaptığımız araştırmalar sonucunda doları yükselten 7 eleştiri sebep üstüne sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Dolar fiyatlarını etkileyen faktörler

ABD Birleşik Devletleri Seçimleri

Bildiğimiz suretiyle Kasım ayının derhal başlangıcında ABD Birleşik Devletleri ‘nde meydana getirilen seçimleri oldukça büyük bir sürpriz yaparak Donald Trump kazanmıştır. Dünya Hillary Clinton ‘ın başkanlığına hazırlanmışken bu şekilde bir sonuçla karşılaşmak, piyasalarda da şok tesiri yarattı. Bilhassa Donald Trump seçilmesi halinde yapacağını vaadettiği ilk işler içinde Amerikan Rüyasını yine yaratma fikri, Amerikanın artık daha çok kendi ülkesinin ferahı için uğraşacağı olarak yorumlanıyor. Bu da Amerikan dolarının daha çok değerlenmesini tetikliyor. Bu yüzden dolardaki artış yalnız Türkiye ‘nin durumu ile ilgili değildir.

Türkiye ‘ye Giren Döviz Miktarındaki Azalma

2015 yılı sonunda Rus uçağının düşürülmesi, AB ile sığınmacı meselesi ve öteki mevzularda yaşanmış olan problemler, terör eylemleri şeklinde sebeplerden dolayı; ülkemiz ekonomisine en oldukça döviz kazandıran sektörlerden birisi  gezim sektörünün ciddi anlamda yara almasının neticelerini yavaş yavaş alıyoruz diyebiliriz. Rusya ile son dönemde düzeltilen ilişkiler, en azından sonraki yıl için gezim sektörünün toparlayacağına dair ümit veriyor. 2016 senesinde turizmden gelen döviz miktarında ciddi bir azalma olunca bu da ister istemez döviz kurunu negatif etkiliyor. Dolardaki yükselişin sebeplerinden bir tanesi de bu …

Piyasadaki Kaygılar

Piyasada yaşanmış olan kaygılar da doların yükselmesine niçin oluyor. Bu şekilde kaygılı ortamlarda gerek yatırımcılar ve gerekse vatandaşlar dolar alarak ellerini kuvvetli tutmak istiyor. Sadece bu doların daha da yükselmesine niçin oluyor. Bilhassa tecim erbabı bu mevzuda daha çok etkileniyor. Maliyetler artıyor, fiyatlar yükseliyor, böylelikle vatandaşı da bu durum etkiliyor.

Yapay Kriz Tesiri

Doğal ki  doların yükselmesini isteyen tayfa tarafınca yapay kriz yaşanması ve doların fiyatının daha süratli yükselmesi için oldukça yüklü dolar alımları gerçekleştiriliyor. Piyasada dolar sıkıntısı yaşanmaya başlıyor ve böylelikle ellerinde yüklü oranda dolar bulunan kişiler doların fiyatını belirlemeye başlıyor. Daha yüksek rakamlardan dolar satmaya başlıyorlar.

Dolara Dayalı Tecim

Maalesef kanayan yaralarımızdan bir tanesi de dolara dayalı tecim. Piyasada doların fiyatın azca bir yükselmesi bile; dolara dayalı tecim meydana getiren kişilerin piyasadan dolar alma ihtiyacını da daha arttırıyor. Bu sebeple ucuza alacağı her dolardan daha çok kar edeceği için ticari mantık gereği doları ucuzken almak istiyor. Ek olarak ithalata dayalı sektörlerde de dolara bağlı alım yapıldığı için yurt içindeki piyasada da ürünler otomatikman zamlanmış oluyor.

Yurt İçi Siyasal Gelişmeler

Yurt içinde yaşanmış olan siyasal gelişmeler ve gerginlikler de doların yükselmesini körükleyebiliyor. Sağlam bir iktidarda döviz kuru daha stabil olacak ve büyük dalgalanmalar yaşamayacaktır.

Yurt Dışı Siyasal Gelişmeler

Azca ilkin de belirttiğimiz suretiyle yurt dışındaki siyasal gelişmeler de dolar kuru üstüne etkili olmaktadır. Suriye ‘de yaşanmış olan vakalar, AB ile olan ilişkiler, ABD ile olan ilişkiler, vs. şeklinde daha birçok mevzu da döviz kuruna dolaylı ya da dolaylı olarak etkili olmaktadır. Bir örnek vermek gerekirse; Suriye ‘de yaşanmış olan vakalar sonrasında Suriye ‘den göç öden sığınmacılar için Türkiye tarafınca harcanan paraların 25 milyar doları bulmuş olduğu konuşulmaktadır.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir