Doların Ateşi İyice Yükseldi

ABD Birleşik Devletleri ‘nde yaklaşan seçimler artık dünya ekonomisinin gündeminin büyük bir bölümünü oluşturmakta. Anketler, tahminler her geçen gün değişik bir isme işaret ederken; ekonominin nabzını tutanlar da ihtimaller içinde seçim sonuçlarına bakılırsa ekonomik anlamda senaryoları değerlendiriyor Doğal ki ABD Birleşik Devletleri ‘nin ekonomik yol haritası yalnız önümüzdeki seçimle ilgili değil. FED ( Federal Reserve ) doğrusu Amerikan Merkez Bankası ‘nın almış olduğu kararlar da ABD Birleşik Devletleri ekonomisini de piyasalarını ve dolayısıyla da tüm dünya piyasalarını etkiliyor. Piyasaların etkilenmesi ile beraber Amerikan dolarının kıymeti değişiyor ve bu da ilgili ülke ekonomilerine ciddi anlamda tesir yapıyor.

Ülkemizdeki son 1 haftalık dolar kuruna da baktığımızda 3.12 TL ‘leri kontrol ettiğini görüyoruz. Peki dolar niçin yükseliyor ? Bu yalnız ABD ile mi ilgili ? Bugünkü yazımızda dolar niçin yükseliyor ve 2016 yıl sonu dolar tahminleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Bildiğimiz suretiyle; devletimizde doların son sıçrayışı FED faiz artırımı açıklaması sonrası meydana gelmişti. Bu iki kavram içinde bağlantıyı kuramayanlar için derhal durumu açıklığa kavuşturalım.

FED ‘in faiz artırımına gitmesi demek; ABD Birleşik Devletleri ‘nde paranın finansmanının daha maliyetli bir hale gelmesi, dolayısıyla doların değerlenmesi anlama gelir. Bunun yanı sıra yükselen faizlerle beraber ABD Birleşik Devletleri dünya genelinde epeyce bir parayı da ekonomisine çekmiş olacaktır. Böylelikle Amerikan doları öteki para birimlerine nazaran değerlenecektir. Bu değerlenme doğal ki  ülkeden ülkeye değişecek, her ülkenin para biriminin gücüne bakılırsa ya daha güçlü ya da daha zayıf şekilde hissedilecektir.

Türkiye açısından mevzuyu bağımsız olarak ele alacak olursak; yakın gelecekte maalesef dolar karşısında TL ‘nin daha da kıymet kaybedeceği muhtemeldir diyebiliriz. Bunun sebepleri içinde ilk olarak Amerikan dolarının FED faiz artırımı sebebiyle bizim haricimizde değerlenmesi göze çarpmaktadır. Sonraki sebepler ise bizim ekonomimiz ile alakalıdır. Bu şekilde bir durumda dolar rezervinin yüksek olması Amerikan dolarının daha yavaş ve belli bir sınıra kadar TL karşısında kıymet kazanmasını elde edecektir. Sadece geçtiğimiz 2016 yılına bakıldığında maalesef döviz rezervi mevzusunda bizim açımızdan fena bir yıl olduğu görülecektir. Şu sebeple ülkemize en fazlaca döviz girdisi elde eden sektörlerden birisi olan gezim sektörü maalesef 2016 yılını fazlaca fena geçirmiş, Rusya ile gerilen ilişkiler, terör eylemleri sebebiyle yurt dışından gelen gezgin sayısında ciddi anlamda bir azalma yaşanmıştır. Ek olarak ülkemizin lokomotif sektörü olan inşaatta da kış sezonu sebebiyle yaşanacak yavaşlama da düşünüldüğünde piyasada hissedilir bir duraklama, bundan dolayı de Amerikan dolarının TL karşısında yıl sonuna kadar kıymet kazanmaya devam edeceği değerlendirilmektedir. FED kararları öncesi uzmanlar tarafınca 2016 yıl sonu dolar tahmini 3.18 – 3.20 TL iken FED faiz artırımı sonrası dolar tahmini 3.21 – 3.23 olarak ön görülmektedir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir