Düşük Alışveriş Faizi Olan Aidatsız Kredi Kartı Var mı?

Aidatsız Kredi Kartı Var Mı?

Paranın icadından ilkin insanoğlu tüm gereksinimlerini takas yöntemiyle karşılamaktaydı. Bulgur vererek mısır almak  ya da et vererek ekmek almak mümkündü. Her malın birbirine karşı bir takas kıymeti bulunmakta ve insanoğlu bu takas kıymeti üstünden alışveriş yapmaktaydı. Paranın icadı ile beraber insanoğlu yavaş yavaş takas sisteminin dışına çıkarak tüm alım satım işlerinde yaşanılan devrin para birimine bakılırsa para kullanmaya başladılar. İlk başlangıçta deniz kabuklarından tutun da metal paralara kadar birçok para ticari amaçlı olarak kullanılmaya başlandı. Metal paralar üretildiği vakit dilimine bakılırsa altın, bronz, gümüş, bakır ve öteki metallerden üretilmekteydi. Bir çok madeni paranın üstünde devrin kralı ya da devlet liderinin resmi bulunurdu, madeni paranın öteki yüzünde ise kıymetini belli eden sayı ya da yazılar yer alırdı.

Kağıt Paralara Geçiş Süreci

Metal paraların kullanımının arkasından ilk olarak Çinliler hayvan derileri üstüne yakma yöntemiyle bugünkü kağıt paraların atası olan deri paraları üretmeye ve kullanmaya başladılar. Milattan sonrasında 800’lü yıllarda ise gene Çinliler tarafınca ilk kağıt paralar basılmaya ve kullanılmaya başlandı.  Matbaanın icadı ile beraber kağıt paralar da piyasada yaygınlaşmaya ve alışverişlerde madeni paraların yerini almaya başladı. Doğal ki ilk kağıt paralar bugünkü kağıt paralar benzer biçimde yüksek güvenlik özellikleri taşımıyordu, sahtelerinin yapılması oldukça kolaydı ve ara sıra piyasada düzmece paraların gerçek paralardan daha çok olduğu görüldü. Bu güvenlik zafiyeti sebebiyle sonraki dönemlerde gizli saklı güvenlik bandrolleri taşıyan kağıt banknotlar da üretilmeye başladı. Para teriminin piyasada yaygın bir halde kullanılmaya başlanmasının arkasından doğal olarak bankalar kurulmaya başlandı. İlk kurulan bankalarda organik olarak online işlemler yapılamamakta idi. En rahat bir havale işlemi yapacağınız vakit bir bankanın şubesine yatırdığınız paraya ilişkin alıntı, o bankanın bir öteki şubesine ulaşmadan para çekme işlemi yapılamamakta idi. Doğal ki bu işlem günler hatta haftalar sürebilmekteydi.

Mühim!  Pos yada Kredi Kartı Mail Order’a Iyi mi Açılır?

Teknolojik Gelişmeler İle Beraber Bankalarda Online Sisteme Geçilmesi

Gelişen teknolojiye paralel olarak bankacılık sektöründe de bilgisayarların kullanımı ve online sisteme geçilmesi ile beraber para terimi da yerini dijital sayılara bıraktı. 1980 li yıllarında başlangıcında bilgisayarların ve bilgisayar ağlarının kullanılmaya başlanması ile online bankacılığın temelleri de atılmış oldu. Dijital bankacılık ilk olarak bankamatiklerde kendini göstermeye başladı, hatta bankamatikler o denli ilgi görmüş oldu ki bankalar eleman sayısını azaltarak bankamatiklerle daha süratli ve verimli çalışmaya başladılar. Doğal ki bankamatiklerin kullanılabilmesi için bankamatik kartları da bu zamanda üretilmeye başlandı. 1990 lı yıllarında başlangıcında ise vatanımızda kredi kartları yaygınlaşmaya başladı. Kredi kartı hizmeti ülkemize ilk geldiği dönemlerde bir tek seçkin ve senelik kazancı belirli bir miktarın üstünde olan tüketicilere verilmekteydi. Günümüzde ise aylık durağan(durgun) geliri olmayan bireyler dahi kolaylıkla kredi kartı almaktadır. Kredi kartı kullanımı sonucu tertipli ödeme meydana getiren müşterilerin ise talepleri doğrultusunda kredi kartı limitleri artırılabilmektedir.

Kredi Kartı Nedir?

Geçmiş zamanlarda insanoğlu nakit paraları olmadığı vakit mahalle bakkalına, tanıdık esnaflara giderek gereksinimlerini karşılar, ondan sonra ödemek suretiyle anlaşırlardı. Bu sisteme veresiye denmekteydi. Aidatsız Kredi kartı ise çağdaş son zamanların veresiye sistemi olarak yerini aldı. Çeşitli bankaların sunmuş olduğu kredi kartı hizmetleri ile insanoğlu bankanın belirlediği limit dahilinde gereksinimlerini bu kartla karşılayarak bir sonraki ay ödeme yaparak paraları olmasa dahi gereksinimlerini karşılayabilecek duruma gelmişlerdir. Bazı bankalar maaş müşterilerine direkt olarak kredi kartı verirken bazı bankalar ise müşterinin talebi doğrultusunda ve müşterinin gelirine bakılırsa kredi kartı vermektedirler. Çoğu zaman tüm kredi kartları internasyonal geçerliliğe haiz olup, müşterinin talebi ile yurt dışı kullanıma açılarak yurt haricinde da kullanıma izin vermektedir. İnsanlar kredi kartları ile hem nakit paraları olmadığı vakit gereksinimlerini karşılayabilmekte, hem de bankaların sunmuş olduğu taksit fırsatlarını kullanarak tek seferde ödeyemeyecekleri büyük meblağları kredi kartı ile 12 taksite kadar taksitlendirerek istedikleri ürünlere haiz olabilmektedirler. Kredi kartı yaşamımıza büyük bir kolaylık katsa da bilinçsiz kullanılması halinde büyük bir sorun sebebi de olabilmektedir. Aylık gelirimizin üstünde bir kredi kartı harcanması yapmış olup hesap kesim tarihinde ödeme yapamadığımız taktirde hakkımızda icra takip edeni başlatılması ve kredi kartı üstünden harcadığımız parayı yüksek faiz oranlarıyla geri ödemek zorunda kalmak hoş olmaya bir durum olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden kredi  kartını bilgili bir halde kullanmak ve ödeme gücümüzün üstünde harcamalardan kaçınmak yararlı olacaktır.

Kredi Kartı Aidatı

Bankalar müşterilerine sunmuş olduğu kredi kartı hizmetini pek doğal kar etme amacı ile yaparlar. Müşterinin kullanmış olduğu kredi kartı ile yapmış olduğu alışverişlere ilişkin faiz ve kart aidatı ile gelir sağlar ve bu şekilde hizmetlerini devam ettirirler. Bu ücretler pek fazla miktarlarda olmasa da asla olmaması müşterinin öncelikli tercihidir. Kredi kartı aidatı tüm bankalar tarafınca yada tüm müşterilerden eğitim edilen bir ücret değildir. Mesela bankalar maaş müşterilerine sunmuş olduğu kredi kartı hizmetinden kredi kartı aidatı adı altında herhangi bir ücret almamaktadır.

Aidatsız Kredi Kartı

Mevcut durumda vatanımızda milyonlarca kredi kartı kullanıcısı bulunmaktadır. Kredi kartı kullanıcılarının kredi kartı başvurusu yaparken öncelikli olarak düşük alışveriş faizi ve aidatsız kredi kartı tercihleri bulunmaktadır. Bir kredi kartı kullanıcısı hem yapmış olduğu alışveriş sebebiyle kredi kartına faiz ödemek hem de bir tek bu kartı kullandığı için kredi kartı aidatı ödemeyi mantıklı ve kabul edilebilir bulmamaktadır. Aidatsız kredi kartı sahibi olmanın ise birkaç yolu vardır. Ilk olarak maaş aldığımız bankadan kredi kartı almak bizlere aidatsız kredi kartı kullanma fırsatı verecektir. Bunun haricinde tüm katılım bankaları da gene aidatsız kredi kartı hizmeti sunmaktadır. Bankalar dönem dönem yaptıkları kampanyalar ile gene aidatsız kredi kartı hizmeti sunmaktadırlar.

Bundan önceki yazımız olan Tüm Bankaların Çalıştıkları Kurye Şirketleri ve Telefon Numaraları başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir