E-Devlet Askerlik Durumu Öğrenme

Çoğumuz biliyoruz ki hususi sektörde neredeyse tüm iş başvurularımız karşımıza “askerlik durumunuz nedir” sorusunu çıkarıyor. Kurumlar temel olarak askerliği belirli bir süre süresince erteleme ettirilmiş yada askerliğini tamamlamış/muaf kişileri tercih ediyorlar. Süreklilik isteklerinden meydana gelen bu durum sebebiyle işe başvuracak olan kişilerin askerlik durumlarına ilişkin belgelerini de müracaat esnasında ibraz etmeleri gerekiyor. Artık askerlik sorgulama e devlet üstünden fazlaca kısa süre içinde yapılabiliyor ve çıktısı alınarak resmi belge olarak kullanılabiliyor. Bu yazımızda askerlik sorgulama tc kimlik no ile iyi mi yapılır ele alacağız.

Askerlik Sorgulama 2017

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz suretiyle askerlik durumunuzu sorgulamak ve ilgili belgeyi almak için e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

E-Devlet yakın tarihte Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafınca kurulmuş olan ve devlete dayalı olan tüm işlemlerin gerçekleştirilebildiği bir arayüzdür. Bu arayüz içinde tüm bakanlıkların ilgili başlıkları ve bu başlıklar altında da online olarak kuruma yönelik yapılabilecek işlemler yer almıştır. Bu yönden yurttaşlarımıza oldukça büyük katkıları olan e-devlet yardımıyla, kurum kapılarında saatlerce sıra bekleme problemi sonlanmış olan ve evrak, dosya takip edeni şeklinde işlemler kolaylaştırılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

e-Devlet’e giriş yapabilmek için ilk olarak hesabınızı etken hale getirmeniz ve gizyazı almanız gerekmektedir. Şifrenizi herhangi bir PTT şubesine giderek belirli bir oranda ödeme yaptıktan sonrasında temin edebilirsiniz. Şifreniz size verilen zarfın içinde kazınmaya hazır bir alanda yer almıştır. Bu alanı bozuk para yardımı ile hafifçe kazıdığınızda ilk kullanım için size sağanan şifreyi görmüş olacaksınız.

https://e-devlet.gov.tr sayfasına giriş yaptığınızda sizden T.C. Kimlik Numaranız ve Şifreniz istenecektir. Bu detayları ilk kere girdiğinizde ilerleyen aşamalarda sizden daha çok data talep edilebilir. Bu detayları sisteme sağladıktan sonrasında hizmetlerin yer almış olduğu ekrana yönlendirileceksiniz. Arama çubuğuna “askerlik sorgulama” yazdığınız takdirde önünüze çıkan ilk başlık askerlik bilginizi size sağlayacak olan ekrana sizi yönlendirecektir.

Yada direkt https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama bu bağlantıya tıklayarak başlığı bulabilirsiniz. Ekranda yer edinen “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum” seçeneğini işaretledikten sonrasında “DEVAM ET” butonuna tıklayınız.

Karşınıza çıkan ekrandan “Yeni Belge Oluştur” butonuna tıkladığınız anda Askerlik Belgeniz otomatikman karşınıza çıkacaktır.

tıkla sorunu sor

E-Devlet Askerlik Durumu Öğrenme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir