E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama

Ruhsat; yapılması, kullanılması, işletilmesi yada taşınması yasa gereği izne bağlı olan ve yetkili yönetim makamı tarafınca alınan izin olarak anlatılmıştır. İşletme ruhsatı, yapı ruhsatı, motorlu taşıt ruhsatı şeklinde pek oldukça ruhsat çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Deniz Ruhsatı’dır. Deniz ruhsatı; gidişat güvenliğini emniyete almak amacıyla uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde ise deniz yüzeyinde bulunan irili ufaklı, ticari yada hazzı tüm tekne, vapur, taka şeklinde tüm araçlarda deniz ruhsatı bulunması gerekmektedir. Aşağıdaki yazımızda E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama işleminin iyi mi yapılacağı mevzusunda bilgilendirme de bulunacağız.

E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama işlemlerinizi, denizcilik ile ilgili öteki tüm işlemlerinizi ve yukarıda belirttiğimiz tüm işlemleri Kıyı Güvenlik Genel Müdürlüğü aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kıyı Güvenlik Genel Müdürlüğü Hizmetleri

Kıyı Güvenlik Genel Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Komünikasyon Bakanlığı bir kuruluşu olup merkezi İstanbul da bulunan kuruluşun amacı; Türkiye sınırları içindeki deniz ve karasularında seyreden Türk ve yabancı bayraklı gemilerin güvenliğine destek olmak, kıyı emniyeti ve vapur kurtarma hizmetleri ile kılavuzluk, işletmek, can, mal ve vapur kurtarmak, yardım, vapur, çeki, batık çıkarmak ve bunlarla ilgili olarak römorkaj ve ve dalgıçlık hizmetlerini sunmak, sahil telsiz istasyonları, Otomatik Tanımlama Sistemi, dGPS şeklinde sistemlerle ilgili olarak her türlü yatırım faaliyetlerinde bulunmak ve de tekel şeklinde işleterek seyir güvenlik güvenliğini sağlamaktır.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü faaliyetlerini üçü otorite alanında olmak suretiyle yedi(7) temel alanda sürdürmektedir.

Belirlenen saha içinde tekel olmak suretiyle tüm denizlerde vapur kurtarma, Tahlisiye (can kurtarma), Türk Boğazları Vapur Trafik Hizmetleri Otoritesi, Fenerler Otoritesi, Deniz Haberleşmede Hesaplaşma Otoritesi Ve Navteks Gösterim Koordinatörü, Kılavuzluk hizmeti, römorkaj hizmeti olmak suretiyle yedi temel alanda hizmet sürdürmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün hizmetleri ise şu şekildedir; Zamanı Fenerler ve Turizme Oluşturulan Fenerler, Internasyonal Faaliyetler, Telsiz İşletme, Vapur Trafik ve Kılavuzluk Hizmeti, Seyir Yardımcıları, Tahsiliye Hizmetleri ve son olarak Deniz Hizmetleri şeklinde hizmet vermeye devam etmektedir.

E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama Iyi mi Yapılır?

E Devlet; devlet tarafınca verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması anlama gelir. Ortalama dört yıl ilkin hizmet vermeye süregelen E Devlet, kamu kurumlarının yapmış olduğu nerede ise bir çok işi yapabilmektedir. Devlet tarafınca kurulan siteye giriş yapabilmek için ilk olarak PTT şubelerine giderek ortalama 2 TL olan kişisel E Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E Devlet web sitesinde sisteme giriş yaparak önünüze çıkan sayfadaki e-Devlet Şifresi yazan bölüme tıklayarak ilk olarak T. C. Kimlik numaranızı ondan sonra da PTT şubesinden aldığınız E Devlet şifresini yazarak siteye giriş yapabilirsiniz. E Devlet şifresini almadıysanız da öteki giriş seçenekleri olan Mobil İmza, Elektronik İmza, İnternet Bankacılığı yazan bölümlerden de faydalanabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru bir halde sisteme yazıp giriş yaptıktan sonrasında istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Deniz Ruhsatı Sorgulaması, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafınca gerçekleştirilmektedir. Yazının sonunda vereceğimiz bağlantıya tıklayarak E Devlet üstünden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı olarak açılacak sayfada kimlik bilgilerinizi doğrulayarak ruhsat sorgulama işinizi kolaylıkla yapabileceğiniz şeklinde E Devlete giriş yaptıktan sonrasında sağ üst köşede yer edinen arama kısmına Deniz Ruhsat Sorgula yazarak oluşturulan sayfa üstünde istenilen detayları girerek de kolaylıkla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yazımızın sonunda yer edinen bağlantıya tıklayarak yukarıda belirtilen görselde de görebileceğiniz şeklinde  ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıkladığınızda bilgilerinizi doğru bir halde gerçekleştirerek E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama için TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir