E- Devlet E- Yolluk

Günümüzde pek oldukça teknoloji uygulamalarının yaygınlaşması yardımıyla artık nerede ise her iş bilgisayarlar aracılığı ile web üstünden yapılmaya başlanmıştır. Ülkemiz kapsamında da pek oldukça web teknolojileri yaygınlaşmış durumdadır. E- devlet sistem uygulaması ya da E- devlet kapısı da işte bu uygulamalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. E- devlet sistemi içinde pek oldukça kamu kurumu ve kuruluşu yer almıştır. Bu sayede artık vatandaşlar kamuya ilişkin bölgelere gitmek yerine yapmak istedikleri işlemleri E- devlet üstünden web aracılılığı ile gerçekleştirebilirler. E- devlet yardımıyla artık her işlem şeffaflaştığından pek oldukça negatif durum (uzun kuyruklar şeklinde sıra bekleme, bürokratik işlemlerin uzun sürmesi şeklinde) ortadan kalkmıştır. Tüm bu unsurların yanı sıra ise E- devlet yardımıyla vatandaşlar hem zamandan hem de maliyetten tutum etmişlerdir diyebiliriz. E- devlet sistem uygulaması üstünden pek oldukça kamu kurum ve kurum işlemleri gerçekleştirilmektedir. E- devlet E- yolluk uygulaması da bu işlemlerden bir tanesidir. E- devlet E- yolluk işleminin ne olduğuna ve E- devlet üstünden E- yolluk uygulamasının iyi mi gerçekleştiğine dair bilgileri haberimizden öğrenebilirsiniz.

E- Yolluk Nedir?

E- yolluk uygulaması vatanımızda herkesi kapsayan bir uygulama olarak yer almamaktadır. E- yolluk uygulaması memurları ilgilendiren bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Devlet memurları ilk olarak memurluğa aday olarak girmektedirler. Adaylık süresi onaylanan devlet memurları (1 yıl içinde) asli memurluğa terfi ederler. Bir kimsenin işgören olabilmesi için işte bu adaylık süresini başarıyla tamamlayıp göreve alınması gerekir. Göreve alınma işlemi atama yolu ile gerçekleşmektedir. İlk kez ya da tekrardan yada yer değişiklik yapma sureti ile; aynı yerde göreve atanan memurlar atama emirlerinin kendilerine bildiri edilmiş olduğu günü takip eden günde göreve adım atmak zorundadırlar. Fakat eğer bir işgören kendi yaşamış olduğu yerden değişik bir yere atandıysa, atama emirlerinin kendilerine bildiri tarihinden başlayarak 15 gün içinde o yere giderek belirli yol süresini, takip eden iş günü içinde işe adım atmak zorundadırlar. İşte memurların değişik bir yere atanmaları sonucu gidilecek olan yol parası, tutulacak olan ev parası şeklinde harcamalar devlet tarafınca karşılanmaktadır. Devletin memurlara bu tür işlemler için verdiği para yolluk olarak bilinmektedir.

E- yolluk uygulamasının bir başka hususu ise, devlet tüm o yol, ev ya da taşınma harcamalarını memura verirken atama olduğu ya da atandığı yere bakılırsa vermektedir. Zira yolluk devlet tarafınca memura gideceği yolun kilometresi hesaplanarak verilmektedir. Kilometre başına verilen tüm bu harcama paraları yolluk olarak geçmektedir. Bu uygulama şu şekilde olmaktadır: Memurun gideceği yerin mesafesi ile kilometre başına ödenmek suretiyle olan meblağ birim fiyatı ile çarpılmaktadır. Çıkan netice ne ise memurun gideceği yer için gelen bildiri tarihinden bigün sonrasında bu yolluk memurun banka hesabına yatmaktadır.

E- Yolluk Uygulaması

  • E- Devlet E- Yolluk işlemleri için ilk olarak E-Devlet sitesine girilmesi gerekmektedir. Ondan sonra görselde de görüldüğü şeklinde “Sisteme Giriş” alanının tıklanması gerekmektedir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

  • Eğer hemen hemen E- devlet şifresi almamış olan devlet memurlarının ise bu işlemi gerçekleştirebilmeleri için bu şifreye gereksinimleri vardır. E- devlet şifresini kişinin kendisi PTT şubelerinden alabilmektedir. Bunun için lüzumlu olan belge ise kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu herhangi bir belge olabilir. (Kimlik, yeterlik, evlilik cüzdanı, talebe kartı şeklinde.)
  • Tüm bu aşamalardan sonrasında ise görselde de yer almış olduğu suretiyle devlet memurunun T.C. kimlik numarası ile E- devlet şifresini yazarak sisteme tamamen giriş yapması gerekir.

 

  • Bu aşamadan sonraysa ekranın sol tarafında yer edinen “Kamu Kurumları” seçeneğinin tıklanması gerekir. Ondan sonra kişilerin karşısına Maliye Bakanlığı sayfasının “e-yolluk” uygulaması gelecektir.

 

  • Tüm bu işlemler sıra ile tamamlandıktan sonrasında bir öteki aşama olarak data ekranı gelecektir. Bu data ekranı e- yolluk uygulaması ile ilgilidir. Görselde de görüldüğü suretiyle tabloda yolluğa ilişkin data girişi yer almıştır. “Uygulama Adı”, “Uygulama Adresi” ve “Hizmet Açıklaması” şeklinde kavramlar bu data ekranında yer almıştır. Bu data ekranında “Uygulamaya Git” seçeneğinin tıklanması gerekir.

  • Bahsedilen işlemlerin tamamlanmasının arkasından ise ekrana “e-yolluk bildirim sıralaması” çıkacaktır. Kişinin bu sıralama üstünden gereli olan yolluk bildirim sistemine ilişkin olan sekme seçilmeli ve “Giriş” seçeneği tıklanmalıdır.

  • Bu işlemin arkasından ise E- yolluk harcırah hazırlama işleminin yapılması gerekir. Bunun için ise giriş ekranına tıkladıktan sonrasında sisteme kayıt yapılmış sayıldığından kişinin ana ekranda oluşturulan bildirim formunu doldurması gerekir.

tıkla sorunu sor

E- Devlet E- Yolluk İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir