E-DEVLET İKAMETGAH BELGESİ

İnsanların yaşamlarını sürdürmek için oturdukları yere ikametgah denir. Her vatandaşın bir tek bir ikametgah adresi vardır. Yasalara nazaran ticari ve endüstri işletmelerin ikametgahları birden fazla olabilir. Ek olarak yazlık ve kışlıklarımızı, köylerimizi ikinci adres olarak göstermek mümkündür. Peki ikametgah belgesi nereden alınır ve ikametgag belgesi iyi mi alınır? Daha önceleri ikametgah belgesi, muhtarlıklardan ücret karşılığı alınıyordu. Artık günümüzde ikametgah belgesini alma bir tek muhtarlıktan olmuyor. 1 yıla yakın bir süredir ikametgah belgeleri Nüfus Müdürlükleri tarafınca da verilmektedir. Ek olarak bu hizmeti bir tek bağlı bulunmuş olduğu ilçeden değil, tüm yurttaki Nüfus Müdürlüklerinden almak mümkündür. Bu olayın öteki bir ayrıcalığı ise ikametgah yada nüfus cüzdan örneği herhangi bir ücret istenmemesidir.

E-Devlet ikametgah belgesi alma işlemi gerçekleştiğinde, eğer girdiğiniz vatandaşlık numarası doğru ise aradığınız kişinin şu anda nüfusa kayıtlı olduğu yer değil, ikamet etmiş olduğu şu demek oluyor ki yaşamış olduğu yeri öğrenmiş olacaksınız. Bu sorgulamayı yaparken mühim olan husus aradığınız kişinin oy kullanma yetkisinin olup olmadığıdır. Kısaca siz herhangi birinin ikametgah adresini öğrenebilmek için o kişinin 18 yaşından büyük olup seçmen kaydının bulunması lazımdır. Sadece bu koşullar doğrultusunda E-Devlet ikametgah belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet İkametgah Belgesinin Sorgulanış Şekli

Vatandaşlık numarasını bildiğiniz bir kişinin ikametgah adresini kolayca öğrenebilirsiniz. Aşağıda size vereceğimiz web adresini kullanarak E-Devlet ikametgah belgesini T.C. kimlik numarası yazan bölüme adresini bulmak istediğiniz kişinin vatandaşlık numarasını girerek ve fotoğraf doğrulamasını da denetim ettikten sonrasında “Sonraki” butonuna tıklayınız. Bu şekilde işleminize devam edebilirsiniz.

ikametgahsorgulama

Peşinden oluşturulan ekranda sorgulamak istediğiniz adres herhangi bir il yada ilçe merkezinde ise İl/İlçe Merkezi, herhangi bir beldede ise Belediye Adresi yada herhangi bir köyde ise Köy Adresi seçeneklerinden birini işaretleyiniz. Devamında ili, ilçeyi, mahalleyi ve cadde/sokak/bulvar/meydan – bina- hane bilgilerini sırasıyla doldurunuz. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan güvenli olduktan sonrasında “Son” butonuna tıklayarak işleminizi bitirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

ikametgahsorgulama1

 

E-DEVLET İKAMETGAH BELGESİNİ SORGULAMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

ADRES DEĞİŞİKLİĞİNİ NASIL YAPACAĞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

tıkla sorunu sor

E-DEVLET İKAMETGAH BELGESİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir