E-Devlet ile Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet ile SSK sorgulama işleminin iyi mi yapıldığını sizlere makalemizde açıklamaya çalışacağız. E-Devlet kendisi için geliştirilmekte olan ve devamlı yurttaş tabanlı uygulamalarla göz doldurmaya devam ediyor.

E-devlet kurumu son yıllarda yapmış olduğu emekler neticesinde, tüm devlet dairelerindeki kuyrukları ortadan kaldırmış durumda. İnternet teknolojisinin kaliteli kullanımı, birçok alanda hız ve maddi kazancı yanında getirdi. SGK sigorta sorgulamada son meydana getirilen emekler içinde. Bu sayede internetten e-devlet şifrenizle giriş yapmış olup, ne kadar gününüz bulunduğunu ve emeklilik için ne kadar süre sigortalı olmanız gerektiği görebileceksiniz. Bir tek birkaç dakika içinde bu şekilde bir hizmetten faydalanmanız mümkün.

E-Devlet ile SSK Sorgulama Nedir?

SGK hizmet dökümü detayları, direk olarak size ilişik olan e-devlet sayfanızda yayınlanır. Bu sayede kaç günlük sigortalı olduğunuz, kaç firmada çalıştığınız, hangi yıllarda çalıştığınız, ne kadar süre belli bir yerde çalıştığınız, ne kadar prim yatırılmış olduğu, noksan olup olmadığı benzer biçimde yaşamsal bilgilere ulaşırsınız.

E-Devlet Yardımıyla Sigorta Detayları Iyi mi Sorgulanır?

Daha önceler e-devlet sistemine bağlı bir imtiyaz değilken, artık birkaç işlem sonrasında derhal bu soruların cevaplarına ulaşmanız mümkün. İlk olarak bir PTT şubesine gidip, 2 TL karşılığına size ilişik olan e-devlet şifrenizi temin etmeniz gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmeden, ileri aşamalara gelemezsiniz. Şifrenizi giriş kısmına T.C kimlik numaranızla girip, size ilişik olan sayfanıza geçiş sağlarsınız. Burada sol üst köşede E- hizmetler adı altında bir kutucuk görürsünüz, buraya tıkladıktan sonrasında SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) sayfasına geçiş sağlarsınız. Sayfa içindeki tercihlerden 4A SGK Hizmet Dökümü, kısmına geçiş yaparak ulaşmak istediğiniz tüm bilgilere oldukca rahat bir halde ulaşabilirsiniz.

Sistem üstüne bu şekilde bir kolaylık olması, saatlerce devam eden telaş ve kuyrukların yok olmasına niçin oldu. Kamu çalışanları benzer biçimde istedikleri süre, iş başından ayrılamayan kişilerin bu biçim sorunlarını çözmeleri, oldukça güçtü. Öteki taraftan en büyük sorun hususi sektörlerde gelişmekte, öteki taraftan meydana getirilen araştırmalar, sigortalı gözüküp, günlerinin noksan yatırılmış olduğu milyonlarca çalışan bulunduğunu kanıtlamaktadır. Bu kadar büyük bir problemin habersizce ilerlemesi yerine, tek bir noktadan en ufak ayrıntıya kadar kaydedilmesi, her türlü yanlış hareketin önüne geçecektir.

Sorumsuz ve vergi kaçıran kişilerin tespiti benzer biçimde mali işlere varan kadar üstün bir hizmet sunulmaktadır. Geleceği adına çalışan ve gösterilmekte olan çabaların karşılığı almak için ter döken insanların hakları korunurken, ülke ekonomisi de olabildiğince denetim altında tutulmaktadır. Tüm bu emekler ilerleyen dönemlerde daha etken ve daha yenilikçi bir görünümle karşımıza çıkacaktır.

E-Devlet Sigorta İşlemleri Adına Ne Kadar Bir Yetkiye Haizdir?

E-devletle yapılabilecek sigorta işlemleri, bir tek bilgilendirme adına işlem vasfına haizdir. Profilinize ilişik bilgiler girilir ve resmi olarak değiştirebilmek için ihtiyaç duyulan bir işlem var ise müracaat SGK kurumudur. Burada her data için merkezleri dolaşmanız engellenirken, düzgüsel yaşam akışının devamına katkı bulunulmaktadır.

Bu noktadan SGK prim borcu yatıramaz, noksan yatırılan günler hakkında dava açamaz, kişisel bir muhatap bulamaz, görevli adreslerle ilgili şikâyette bulunamaz ve herhangi bir yorumda bulunamazsınız.

Erişiminize izin verilen sekmelerde, işlemlerin iyi mi gittiği ve herhangi bir olumsuzluğun olup, olmadığı hakkında fikirlere haiz olabilirsiniz. Bu evrede e-devlet için belirli sınırlar çizilmiş olur. Sadece bu durum sizin değişik bir mecradan hakkınızı aramanız gerektiğinde, işlem yapmamanızı gerektirmez. Aksine tam olarak hedeflerden biriside budur.

Yatırılmayan günleri ispatlamanız durumunda, otomatikman davalar açılarak, hakkınız savunulacaktır. E-devlette sigorta işlemlerinin sağlamış olduğu kolaylıklar, bilgilendirme, mevzu hakkında gidişat takip edeni, resmi belgeler oluşu ve oluşabilecek sorunların önüne geçilmesi olacaktır. E-devlet kurumu son hızla kolaylıklar sağlamaya devam ediyor.

Bundan önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Yatan İller Ekim 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir