E-Devlet Miras Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır ?

Miras, aslolan kişinin ölümü veya gaipliği durumunda mal varlığının çoğu zaman akrabaları içinde bölme edilmesi durumudur. Eğer şahıs, ölümünden ilkin vasiyetname bırakıp kime ne kadar miras bıraktığını belirtmişse değişik belirtmemişse değişik hukuki süreç işlemektedir. Bir kimse kendine miras kalıp kalmadığını artık kolay bir halde öğrenebilmektedir. Soy ağacı öğrenme, sefer vazife emri uygulamaları için kullanılan e-devlet platformunda miras sorgulaması da yapılabilmektedir. Peki, bu e-devlet miras sorgulama nedir?

E-Devlet miras sorgulama hizmeti ile kolaylıkla size mirasın kalıp kalmadığını öğrenmek mümkün olacaktır. Bu mirasçılık belgesi adıyla hayata geçen hizmet, 6 Mart 2021 zamanı ile yaşamımıza girmişti. Geçtiğimiz dönemlerde alt soy – üst soy sorgulama uygulaması hayata geçirilmiş ve e-devlet yaşanmış olan yoğunluk yüzünden kilitlenmişti. Pek fazlaca resmi belgenin teminini elde eden ve gene birçok resmi işlerin yapılabildiği sistemdeki kalıtım ilamı hizmeti de insanların ilgisini çekecek benzer biçimde görünüyor.

E-Devlet  Hakkında Merak Edilenler

Milyonlarca kişinin kullanıp işlerini halletme imkanı bulmuş olduğu e-devlet uygulaması, vatandaşa üç binin üstünde değişik hizmet sunmaktadır. Bu hizmetleri web ortamında süratli ve güvenli şekilde vermek maksadıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Sisteme giriş yapabilmek için TC Kimlik Numarasıyla kullanıcı şifresine gereksinim duyulmaktadır. Gizyazı, PTT şubelerinden ufak bir miktar karşılığında alınabilmektedir. E-devlet uygulamasında vatandaşın gizliliği ve güvenliği birinci derecede ehemmiyet arz etmektedir. Türksat A.Ş.  bu sorumluluğu üstüne almaktadır.

E-devlet üstünden verilen hizmetleri kategorize etmek gerekirse şunları sayabiliriz:

 • Bilgilendirme alanında verilen hizmetler
 • Ödeme işlemlerindeki hizmetler
 • Bazı kurum ve kuruluşlara kısa yol hizmetleri
 • Kamu kurumları içindeki bazı data ve belgelerin temini hizmetleri

E-Devlet Şifresi Alma

Sisteme girmek için lüzumlu olan şifrenin alınması oldukça kolaydır. Bunun için takip etmeniz ihtiyaç duyulan birkaç yönerge bulunmaktadır. Bunlar:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Üzerende TC Kimlik Numarasının yazılı olduğu; nüfus cüzdanı, yeterlik, geçişlik benzer biçimde resmi belgenizle birlikte herhangi bir PTT şubesine başvurmak.
 • Buradaki işlemlerden birazcık sonrasında cep telefonunuza sayı ve harflerde oluşabilen bir gizyazı ileti olarak gönderilir.
 • İnternet üstünden e-devlet sitesine girişi, TC Kimlik Numaranız ve cep telefonunuza gelen gizyazı ile yapabilirsiniz.
 • Hesabınız böylece aktifleşir. Şifrenizi sonrasında değiştirerek e-devletin çeşitli hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bu rahat işlemler sonrasında elde edebileceğiniz şifreniz ile ilgili dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı hususlar mevcuttur. Bu gizyazı alındıktan sonrasında iptal edilme benzer biçimde bir durum söz mevzusu olmadığından şifrenizi unutmanız ya da kaybetmeniz durumunda yapmanız ihtiyaç duyulan şeyler vardır. Sisteme girişte şifremi unuttum seçeneğinden şifrenizi yenilemeniz mümkün. Sadece sistemde kayıtlı cep telefon numaranız bulunmalıdır. Ve bu numaranın kullandığınız, güncel numaranız olmasına gerekir ki, gelen kodu eşleştirmeniz sağlansın.

Öte taraftan devlet, üç ayda bir kullanılan şifrenin yenilenmesini önermektedir. Doğal bu öneriye uyulup uyulmaması kişinin inisiyatifine kalmıştır. Bu şifreyi kendi güvenliğiniz için kimselerle paylaşmamanız lazımdır. Bu bilginin hiçbir kamu kurumundan veya iş başvurusundan istenmeyeceğini bilmeli ve şifrenizi hiç kimseye söylememelisiniz. Bu şekilde bir durumla karşı karşıya geldiğinizde, kurum ile görüşerek yakınma ederek yasal yolları seyredebilirsiniz. E-Devlet hesabı, kapatılmayacağı benzer biçimde pasifleştirilemez de. Bu yüzden dikkatli olmak gereklidir.

E-Devlet Üstünden Miras Sorgulama İçin Yapılması Gerekenler

Yukarıda özelliklerinden ve bazı hizmetlerinden bahsettiğimiz e-devlet sistemi içindeki e-devlet miras sorgulama hizmeti, sisteme yeni eklenmiştir. Bu hizmetten yararlanmak için e-devlet hesabınızın bulunması gereklidir. Yukarıda iyi mi hesap açacağınızı size anlatmıştık. Gene hizmetten yararlanmak için e-devletin resmi web sitesine giriş yapmış olmanız lazımdır. Ek olarak size miras bırakmış olabileceğini düşündüğünüz o yakınınızın TC Kimlik numarasını da bilmeniz zorunludur. Aksi taktirde bu sorgulamayı yapmanız pek de mümkün olmamaktadır.

E-Devlet miras sorgulama nedir sorusunu açıkladıktan sonrasında değinmemiz ihtiyaç duyulan mühim bir başka mevzu da bu sorgulamanın iyi mi gerçekleştirileceği hususudur. Bu rahat işlemi gerçekleştirmek için yalnızca şu üç dört adımı takip etmeniz kafi olacaktır:

 • Resmi web sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/  adresine giriş yapılır.
 • Kullanıcı kısmına TC Kimlik Numarası ile gizyazı yazılarak hesap açılır.
 • Anasayfadaki arama yerine Kalıtım İlamı Sorgulama yazarak aratın.
 • Çıkan kısıma miras bırakan kişinin TC Kimlik Numarasını yazarak neticeleri görüntüleyin. E-Devlet miras sorgulama iyi mi yapılır sorusunun cevabına ulaşmak işte bu kadar rahat.

Kalıtım İlamı Nedir Sorgulama Sonrası Miras Çıkarsa Ne Olur

E-Devlet miras sorgulama iyi mi yapılır  sorusunu açıkladık. Şimdi sırada miras çıktığında iyi mi yol izleneceği ve yapılması gerekenler var. Mirasçılık belgesinin e-devlet üstünden verilmesi istekleri 2015 yılından itibaren verilmişti. Bilinmiş olduğu benzer biçimde bu hizmetin yürürlüğe girmesi ise üç yıl sonraya rastlayacaktır. Buna gore mirasçılık belgesi verilmesi ile mirasçılık belgesinin iptali kararları da bu uygulama vasıtasıyla görüntülenerek belgeler buradan temin edilebilecektir. Ilk olarak kalıtım ilamı terimini açıklamak yararlı olacaktır.

E-Devlet Miras Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Kalıtım ilamı, ölen ya da miras bırakmış olan kişinin arkasından ona kimlerin mirasçı olacağı mevzusu hakkında belgelendirilen duruma verilen isimdir. Ek olarak bu belgelendirilen durum, miras hukuku alanının da başlangıç çizgisi konumundadır. Ölüm halinin arkasından arkada kalan mirasçıları kesinleştiren bu belgeye mirasçılık belgesi de denilmektedir. Mirasın çıkması halinde başlamış olacak bir yasal süreç de bulunmaktadır. Bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan şeyler ise birkaç maddeden ibaret olan şu aşamalardır:

 • Miras çıktığında Kalıtım ve İntikal Vergisi ödemekle yükümlü oluyorsunuz.
 • 240 bin TL’ye kadarki miraslarda vergi oranı %1’dir.
 • Mirasın tutarı arttıkça vergi oranı da %10’a kadar yükselebilir.

E- Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır ?

tıkla sorunu sor

E-Devlet Miras Sorgulama Nedir Iyi mi Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir