E-Devlet Şifresi Nereden, Nasıl Alınır?

Dava dosyası sorgulamadan ne süre emekli olunacağının öğrenilmesine kadar pek fazlaca işlem günümüzde artık e-devlet üstünden ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Tüm bu işlemlerden yararlanmak isteyen kişilerin tek yapmaları ihtiyaç duyulan e-devlet şifresi almaktır. Sistem ilk kurulduğunda e-devlet girişleri için bir tek PTT şubeleri üstünden zarfla gizyazı verilirken günümüzde değişik yöntemlerde kullanılabilmektedir.

Peki, e devlet şifresi nasıl alınır?

PTT’den E Devlet Şifresi Iyi mi Alınır?

Türkiye genelinde pek fazlaca mahallede yer edinen PTT şubeleri üstünden e-devlet şifrenizi büyük bir kolaylıkla alabilirsiniz. Gizyazı alma talebinde bulunmak için kendinize en yakın olan PTT şubesini kimlik belgeniz ile ziyaret etmeniz yeterlidir. Burada gişe görevlisi olan memura e-devlet şifresi almak istediğinizi söylemeniz durumunda işyar içinde şifrenizin olduğu zarfı size teslim edecektir. Peki, PTT’den e devlet şifresi almak ne kadar? PTT üstünden e devlet şifresi almak isteyen kişilerin bir tek 1 liralık gizyazı alma ücretini ödemeleri yeterlidir.

Mobil İmza ve Elektronik İmza İle E Devlet Girişi Iyi mi Yapılır?

Elektronik ortamlarda kimliğinizi doğrulamanız ihtiyaç duyulan durumlarda bu işlemi fazlaca daha kolay bir halde yapmanızı elde eden mobil imza ve elektronik imza e devlet girişi içinde kullanılabilmektedir. Mobil imza almak isteyen kişilerin telefon operatörleri üstünden yapabilmektedir. Elektronik imza ya da mobil imza kağıda atılan ıslak imza olarak kabul edilmekte olup tüm elektronik işlemlerde giriş meydana getiren kişinin başka bir şifreye gereksinim duymaksızın işlemlerini yapabilmelerine olanak sağlamaktadır.

İnternet Bankacılığı e-devlet Girişi

Bankaların web şubesi hizmetinden yararlanan kişilerin web bankacılığı üstünden e-devlet sistemine giriş yapmalarına olanak sağlanmaktadır. Akbank, Albaraka, Anadolu Bank, QNB Finansbank, Güvence Bankası, Odeabank, ING Bank, Şeker Bank, TEB, İş Bankası, Türkiye Finans, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası web şubesi üstünden işlemlerini meydana getiren kişilerin e-devlet şifresi olmaksızın sisteme giriş yapmalarına izin verilmektedir.

Bunun için web şubesi sistemine giriş yapmanız ve sitenin ana sayfasında yer edinen e-devlet giriş linkini tıklamanız kafi olacaktır. Oluşturulan sayfa üstünden isterseniz e-devlet gizyazı değişiklik yapma işlemlerinizi yapabilir, gene cep telefonu numarası bilginizi güncelleyebilirsiniz. E-devlet cep telefonu güncelleme işlemlerini meydana getiren kişilerin e-devlet şifremi unuttum demeleri durumunda şifrelerini PTT üstünden almadan yenileme imkanları bulunmaktadır. Bundan dolayı web şubesi üstünden giriş yaptıktan sonrasında kesinlikle profilim alanına girerek yeni gizyazı belirlemeniz ve peşinden da cep telefonu bilginizi güncellemeniz sonrasında ki girişleriniz adına fazlaca önemlidir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir