EFT Nasıl İptal Edilir?

Bankacılık işlemleri içinde en oldukça meydana getirilen işlemlerden bir tanesi para gönderme işlemleridir. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık gelişmeden ilkin kişiler şubelere giderek para gönderme işlemleri yaparlardı. Sadece hızla gelişen teknolojinin gelişmesi ile beraber bu biçim işlemler web üstünden banka müşterileri tarafınca yapıldığından bu durum hem maliyeti azaltmış hemde kişilerin zamandan tutum sağlamalarına niçin olmuştur.

Bankalar aracılığı ile para gönderme işlemleri iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlardan birisi havale, diğeri ise EFT’dir. Havale bankanın kendi içindeki şubeleri aracılığı ile aynı bankada bulunan iki hesap içinde para gönderme işlemidir. Günün her saati 7/24 yapılabilmektedir. Öteki bir para gönderme işlemi ise EFT’dir. EFT değişik banka hesapları içinde meydana getirilen para transferleridir. EFT günün her saati gönderilemez. Sabah 09.00 ile akşam 15.00 arası EFT yapılabilir. Bazı bankalar akşam EFT gönderme saatini 16.00’ya kadar çıkarmıştır.

Evvel EFT işlemi hesap numarasına yapılıyordu. Bunun için karşı tarafın şube adı, şube kodu, hesap numarası vb.. bilgilerin bilinmesi gerekiyordu. Sadece IBAN numaralarının çıkması ile beraber artık EFT yada havale işlemleri tek bir numara üstünden yapılmaktadır. Bunun için karşı tarafın IBAN numarasının bilinmesi yeterlidir. EFT işlemlerinde sıkça rastlanan sorunlardan birisi ise yanlış gönderilen EFT’lerdir.

Peki yanlış kişiye EFT gönderen kişi bu işlemi nasıl iptal edebilir?

Yanlış kişiye EFT gönderen şahıs asla zaman kaybetmeden bu işlemi gerçekleştirdiği yerden iptal etmesi gerekir. EFT talebini web bankacılığı üstünden göndermiş ise bankanın genel müdürlüğü tarafınca onaylanmadan EFT talebinin iptal edilmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için ilgili menüde bulunan EFT iptal butonunu tıklayıp yönlendirmeleri takip ederek iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. EFT talebi işlemi telefon bankacılığı üstünden gerçekleştirilmiş ise gene telefon bankacılığı numarasını arayarak satın alan hizmetleri görevlisine EFT iptal talebinizi söyleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Peki EFT bankanın genel müdürlüğü tarafınca onaylanmış ve para karşı tarafın hesabına yatmış ise ne yapılması gerekmektedir?

Yanlış gönderdiğiniz EFT kişinin hesabına yatmış ise derhal banka ile iletişime geçerek durumu bildirmeniz gerekmektedir. Bankanın hemen sonra paranın gittiği bankanın şubesi ile görüşüp paraya bloke koydurması gerekmektedir. Blokeden sonrasında bankaya dilekçe ile başvurarak paranın iadesini istemelisiniz. Karşı taraf banka da müşterisi ile görüşerek paranın sehven geldiğini teyit ettikten sonrasında parayı iade eder.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir