EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.]

Günümüzde bankacılık alanında en sık kullanılan işlemlerden birisi EFT olmaktadır. Bu yazımızda sizlere EFT işleminin ne vakit karşı tarafın hesabına geçeceğini kısa bir halde anlatmak olacaktır.

EFT ; bir bankadaki hesapta yer edinen parayı başka bir bankadaki hesaba gönderme işlemidir. Bu işlem yardımıyla değişik bankalar içinde para transferi gerçekleştirilmiş olur. Havalede değişik olarak EFT işlemi için belirlenmiş gün ve saatler bulunmaktadır. Bundan dolayı pek oldukca kimse EFT ne vakit hesaba geçer? diye merak etmektedir. Şundan dolayı azca ilkin de belirttiğimiz benzer biçimde EFT işlemi havale işleminden farklıdır ve onun kadar esnek değildir.

Bankadan Bankaya EFT Ne Süre Hesaba Geçer?

Ziraat Bankası, Güvence Bankası, Akbank, Yapıkredi Bankası, Denizbank, QNB Finansbank, Vakıfbank, Odeabank, ING Bank, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Halk Bankası, TEB benzer biçimde sıralayacağımız Türkiye’nin büyük bankalarında EFT ne vakit hesaba düşer? sorusunun yanıtı tamamen aynı olmaktadır.

EFT sisteminde en kaba tabiri ile mesai saatleri içinde olunması gerekir diyebiliriz. Şu demek oluyor ki resmi dinlence olmayan ve hafta içi olan her günde EFT yapılabilir. Fakat bu sefer de EFT saatleri terimi ortaya çıkmaktadır. Eft saatleri bankadan bankaya değişmekle beraber genel olarak saat 09:00 ile 17:00 içinde yapılabilmektedir. Peki, bu saatler içinde meydana getirilen EFT ne zaman hesaba geçer?

Ilk olarak EFT işleminin gerçekleşmesi için her iki bankanın da EFT saatinde olması gerekir. Eğer her iki banka da eft saatleri içinde ise averaj 5 dakika içinde gönderilen para karşı hesaba geçecektir. Kimi zaman gerek bankadaki yoğunluklar gerekse teknik aksaklıklar sebebiyle EFT işleminin gerçekleştirilebilmesi için otuz dakika kadar süre geçebilmektedir. Kuramsal olarak yarım saatten daha uzun sürmesi de mümkündür. Hafta içi mesai saatlerinde meydana getirilen eft işlemi için yukarıdaki kaideler geçerlidir.

Hafta Sonu, Resmi Tatiller ve Gece Meydana getirilen EFT Ne Süre Hesaba Geçer?

Gece meydana getirilen EFT bir sonraki mesai saati içinde hesaba geçer. Hafta sonunda yada resmi tatillerde meydana getirilen EFT işlemi ise bir sonraki ilk resmi iş gününde EFT saatleri içinde gerçekleşecektir. Eğer bankaların yarım gün çalmış olduğu bir zamanda ve saat 11:00’dan ilkin EFT yapılmış ise ve aynı gün içinde para karşı hesaba geçecektir. Gene aynı şekilde 11:00’dan sonrasında yapılmış ise bir sonraki ilk resmi iş gününe sarkacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankaların Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir