EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

Elektronik bankacılık sistemlerinin çıkması ve bankacılığın da teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya başlaması ile beraber yaşamımıza oldukça değişik kavramlar girmeye başladı. Son yıllarda bankacılık hizmetleri içinde oldukça fazla rağbet gören bir hizmet olan EFT de bu yeni kavramlardan biridir.

EFT nedir?

EFT; elektronik fon transferinin kısaltılmış halidir. İnsanlar son yıllarda yanlarında para taşımaz hale geldiler. Firmalar faaliyetlerini gerçekleştirirken devamlı Elektronik fon transferi sistemini kullanarak alış verişlerini gerçekleştirmektedirler. Bu sebeple oldukça yakın bir gelecekte insanların tamamen EFT sistemine geçeceklerini belirtebiliriz. EFT genel anlamı ile bir banka hesabından bir başka banka hesabına Türk lirası cinsinden para aktarımıdır. Oldukça güvenilir sistemler aracılığı ile meydana gelen bu transferlerde her bankanın kendine ilişik bir EFT kodu bulunmaktadır. Para transferi bu kodlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Son yıllarda hızla gelişen teknoloji ile beraber yaşamımıza bazı kolaylıklar girmeye adım atmıştır. Bilhassa bankacılık sektöründe son aşama büyük kolaylıklar hayatımızda iyice yer edinmeye adım atmıştır. Artık pek oldukça işlemi bir tek birkaç dakika içinde birden fazla alternatif vesilesiyle yapabilmekteyiz. Mesela EFT yapabilmek için banka şubesi, ATM aleti, telefon yada web kullanabiliyoruz. Böylece ihtiyacımız olan para transferini süratli ve güvenilir bir şekilde yapabiliyoruz. EFT işleminde bahsetmişken mevzuyu birazcık açmakta yarar görüyorum.

İlk olarak 1992 senesinde T.C. Merkez Bankası tarafınca başlatılması ile beraber ülkemiz EFT ile tanıştı.

EFT Iyi mi Yapılır?

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT için, bir bankadan değişik bir bankaya para transferi diyebiliriz özetlemek gerekirse. Mesela A bankasında bulunan hesaptaki parayı bankadan çekmeye gerek kalmaksızın B bankasına kolay bir halde geçirme edebiliriz. Görüldüğü suretiyle son aşama büyük bir kolaylık olan EFT işlemleri için tek sorun bir tek mesai saatlerinde yapılabiliyor olmasıdır. Doğrusu dinlence günleri ve hafta sonları hariç hafta içi her gün bankadan bankaya değişmekle birlikte averaj 09.00 ila 17.30 saatleri içinde yapılabilmektedir. Bu saatler haricinde EFT işlemleri yapılamamaktadır. İşlem beklemeye alınır ve bir sonraki ilk resmi iş gününde gerçekleştirir. Bazı bankalarda EFT işlem tutarı alınmamaktadır. Bu bankalardan yapılacak olan EFT işlerini parasız gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalarsa ise EFT işlem tutarı olarak birkaç TL para kesilmektedir. Hangi bankadan EFT işlem tutarı kesiliyor ve ne kadar kesiliyor, hangi bankadan EFT işlem tutarı kesilmiyor diye aklınıza takılabilir. Bu soruların kati ve doğru cevapları için ilgili bankanın internet sayfasına bakmanız gerekmektedir. Böylece en doğru bilgiye direkt erişebilirsiniz.

İlgili : EFT Saatleri Kaça Kadar?

Bundan önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankaların Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir