Eksi Limitten Para Çekilebilen Kredi Kartları 2021

Kredi kartı ile alışveriş yaptığımızda limitlerimiz kimi zaman eksiye düşebiliyor. Kartlarda kullanılabilir satın alan limitleri bulunuyor. Banka tarafınca size verilen limit dolsa da eksiye düşmesi yardımıyla kartımızı kullanmaya devam edebiliyoruz. Sadece aylık olan kredi limitlerimizin eksiye düşmesi halinde elimizde para var ise borcumuzu kapatmamız daha mantıklı olacaktır. En iyi kredi kartı, en iyi talebe kartı terimleri ile tabir edilen faizleri düşük, limiti yüksek kredi kartları manasına gelir. Düşük limitli kredi kartları ile limit yetersizliğinden dolayı eksiye düşme vakıaları ile fazlaca sık karşılaşabiliriz. Sizler için eksi limitten para çekebilen kredi kartlarını araştırdık. Şu demek oluyor ki kredi kartlarından limit fazlası alışveriş yapılabiliyor.

Kredi Kartı Eksi Limit

Kredi kartları son zamanların en sık kullanılan banka ürünleridir. Gelir durumuna nazaran bankalar kredi kartı limiti belirlemektedir. Genel anlamda maaşın 2 katı üst limit olmaktadır. Kartı kullandığınız 2. yıl ise limit 4 katına kadar artırılabilmektedir. Ek olarak ekstreler yolu ile borç durumuna bakmadan evvel, alışverişe gitmeden ne kadar limitimiz var diye bakarız. Limit dolmak suretiyle ise buna nazaran harcama yaparız ya da alışverişten vazgeçeriz. Sadece denetim etmeyerek harcama yaptığımızda kimi zaman fazlaca aşırıya kaçtığımızı ve limitimizin eksilere kadar düştüğünü görebiliriz.

Hemen hemen ödeme günü gelmemiş olan taksitler ekstrede eksi limit olarak görülebilir. Bu durumda ürkü olmaya gerek yok. Ödeme zamanı vardığında borçlarınızı kapattın sonrasında eksi limit ortadan kalkacaktır. Ek olarak bazı bankalar kredi kartları için mevduat hesabı açabiliyor. Eğer limiti aşıyor iseniz, yapacağınız alışverişler için meblağ buradan karşılanacaktır. Sadece hesaplarda günlük faiz işlemektedir. Bu sebeple borçlarınız içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan şey derhal borçlarınızı ödemektir. Bakiyenin eksiye düşmesi bu durumdan meydana gelmektedir. Şu demek oluyor ki ek maliyetler bu hesaptan kesilir. Antak kalma koşullarına bu durum aykırı ise banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

kredi-kartı-eksi-limit
Kredi kartları eksi limite inebilmektedir.

Öteki sebebi ise bankaların kredi kartı limitlerini bilginiz haricinde düşürmesidir. Bu durumdan dolayı bakiyeniz düşer ve harcama yaptıkta eski limite ulaşırsınız. Doğal olarak böyle de kalmaz, limit aşım tutarı talep ederler ve borç yükü altına girersiniz. Buna ek olarak da günlük faiz işler ve işin içinden çıkmanız o kadar da mümkün olmaz. Ek olarak harcamalarınız sonrası limitinizin eksiye düşmesi halinde, hesap kesim tarihinde borcunuzu kapatmak için ödeme yaptığınızda yatırdığınız meblağ hesabınızı + ya çevirmeye yarar. Bu da borcunuzu ödediğiniz manasına gelmez. Bu şekilde durumlar ile karşılaşmamak için limitinizi devamlı denetim etmeniz ya da bankadan detaylı informasyon almanız gerekir. Yüksek limitli kredi kartlarını incelediniz mi?

Kredi Kartı Kullanılabilir Limitin Eksi Olması

Kullanılabilir satın alan limiti, banka tarafınca satın alan adına tanımlanan limitten, hesap kesim süresine kadar taksitli işlem yapılması halinde vadesi gelmemiş olan borçları ve kalan tutarı ifade etmek için kullanılmaktadır. İşte yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı limit eksi duruma düşebilmektedir. Bu durumda bankalar müşterilerden ek ücret talep edebilmekte ya da faiz işletebilmektedir. Meydana getirilen harcamalar sonrası aylık ödeme tutarını ödedikten sonrasında, kalan limit kadar harcama yapabilirsiniz. Tutarın tamamını ödediyseniz limitinizin tamamını kullanabilirsiniz. Sadece 5 bin TL limitli kredi kartınıza 500 TL borcunuz var ise yalnızca 4500 TL limiti kullanabilirsiniz. Eğer bu kullanılabilir limit tutarında da harcama yaptıysanız limitiniz eksiye düşer ve banka tarafınca şu kadar daha kullanabilirsiniz şeklinde bir uyarı alırsınız. Nakit ön ödeme çekimlerinde de bu sorunla sık sık karşılaşılmaktadır. Sadece bazı bankalar kartta limit yoksa dahi bakiyeyi eksiye düşürerek nakit gereksinimlerini karşılamaktadır. Borcunuzu ödedikten sonrasında, yalnız – durum + ‘ ya döner. Fakat öteki borçlarınız üstünde ödeme yapmış sayılmazsınız.

En İyi Kredi Kartı Hangisidir?

En iyi kredi kartı ile ifade edilmeye çalışılan aidatı olmayan ve faiz oranları düşük olan kredi kartı anlamına gelmektedir. Öğrenciler için, emekliler ya da ev hanımları için kredi kartı imkanı sunan pek fazlaca banka bulunmaktadır. Kredi kartı almak için tertipli gelire haiz olmak gerekiyor. Ek olarak kartlarda nakit ön ödeme özelliği de bulunmalı. Aidatsız kredi kartlarının bazılarında indirim ya da puan bulunmuyor. Ek olarak temassız kart özelliği de yer almıyor. Fakat kart aidatı ödemek istemeyen banka müşterilerinin tercih edebilmesi için aranan bir çok özelliğe sahipler.

İş Bankası Maximum Card’ ın öteki kartlara nazaran daha avantajlı bulunduğunu söylemek mümkündür. Kartta herhangi bir ek ücret, kart tutarı ya da kesinti bulunmamaktadır. Kazanılan puanlar yardımıyla parasız alışveriş de yapabilirsiniz. Taksitlendirme hususi durumunun etken olması oldukça faydalıdır. Kartın öteki pozitif yanları nakit çekebilmeye olanak tanımasıdır. Çektiğiniz tutarları 12 aya varan vadeler ile taksitlendirebilirsiniz. Ek olarak sms bankacılığı ile de kolayca başvurulabilmektedir.

En İyi Talebe Kredi Kartı

İş Bankası İŞ’ te Üniversiteli sloganı ile öğrencilere kredi kartı ürünü sunan bankalar içinde yer verilmiştir. Öğrenciler tertipli geliri olmayan kişiler oldukları için bankalar kredi kartı verirken dikkatli davranmaktadır. Aslına bakarsan kredi çekebilmek ya da kredi kartı başvurusunda bulunabilmek için 18 yaş sınırını taşıyor olmak gerekiyor.

işte-üniversiteli
İş’ te Üniversiteli İş Bankası

İş Bankası’ nın kredi kartı ile öğrenciler kart aidatı bile ödemiyor. Ek olarak kartta puan kazanma özelliği bulunuyor ve bu sayede parasız alışveriş yapılabilir. Yaptığınız alışverişleri taksitlendirebilirsiniz. Detaylı informasyon için tıklayınız. İş Bankası’ nın yanı sıra Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Garanti Bankası şeklinde bankaların da avantajlı kredi kartı ürünleri bulunmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Her Ay Yenileniyor Mu?

Bankalar tarafınca müşterilere tanımlanmış olan kredi kartı limitleri bulunmaktadır. Aylık olarak harcama yaptığınızı farz edelim. Tüm limitinizi harcadınız. Fakat değişik bir yere alışveriş hayata geçirmeye gittiğinizde kartta limitiniz kalmayabilir ve kartınızın alışverişe kapalı olduğu söylenebilir. Ay sonunda banka tarafınca ekstreniz gönderilecektir. Burada yaptığınız tüm harcamalar ay sonunda gönderilen ekstrede yer alacaktır. Hangi mağazadan ne aldığınız ve tutarları burada yazmaktadır. Bu borçlarınızı belirlenen tarihte banka şubesine ödeyemezseniz kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Tüm borcunuzu ödeyemezseniz kredi kartınızın limiti kapalı olur ve gecikme faizleri ile geri ödeme yaparsınız. Sadece borcunuzu ay sonunda kapatırsanız banka tarafınca size verilmiş olan limitin tamamını bir sonraki ay yenilenmiş bir halde kullanabilirsiniz.

Geri ödeme yaparken asgari ödeme tutarı olarak belirlenmiş olan bir terim vardır. Borcun tamamını ödemeseniz de kartınızı kullanabilmek için bu tutarı ödemeniz gerekmektedir. Sadece burada belirtilmesi ihtiyaç duyulan nokta şudur ki, ödeme yaptığınız meblağ kadar limit açılacaktır. Limitin geri kalanı ise borcun tamamı ödendikten sonrasında açılacaktır. Limitin eksiye düşmesi halinde de durum bu şekilde ilerlemektedir. Yatırdığınız meblağ yalnız eksi kısmı kapatacaktır. Sadece gene borcunuz olacağından, bu borçları kapatmadan kart limitinizin tamamını kullanamayacaksınız.  Tüm borçlarınızı kapatmadığınız taktirde faiz yüklenmeye devam edecek ve sonrasında borcunuz avukat tarafınca öğrenim edilmeye çalışılacaktır. Doğal olarak kredi notunuz da düşecektir. Ticari kredi kartları da limit aşım ücretini ödemek zorundadır.

İş Bankası

Maximum Card, İş Bankası’ nın kredi kartı ürünüdür. Satın alan için belirlenen kredi kartı limiti bulunmaktadır. Bu limitler gelir durumuna nazaran belirlenmektedir. Sadece fazla harcama yapılması durumunda kimi zaman limitlerin aşılmış olduğu da görülmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ nun verdiği karar ile borçlara ek olarak ödenmesi ihtiyaç duyulan faiz oranları belirlenmiştir. Bu düzenlemeye nazaran kredi kartı alışverişi, taksitli ön ödeme, para transferi, hesap özeti erteleme vb. işlemler için %2, 54 TL faiz işletilecektir. Gecikme faizi ise %3, 04′ tür.

maximum-card
Maximum Card İş Bankası

Yapı Kredi

Yapı Kredi World Card limitleri de gene banka tarafınca belirlenmektedir. Limit fazlası alışveriş yaptığınızda banka borcunuzu aşım faizi işleyecektir. Limitin aşılması durumunda, aynı gün içinde alışveriş faiz oranı dikkate alınarak bir hesaplama yapılır. Toplam borç ödenene ve banka tarafınca belirlenmiş olan limite inene kadar bu aşım faizi işlemeye devam edecektir. Faiz oranı ise %2,34′ tür.

Akbank

Akbank Free Kart kredi kartı ile alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Satın alan limiti isminde olan ve her müşterinin gelir durumuna nazaran belirlenen limitler yardımıyla verilen tutarı ay sonuna kadar harcayabilirsiniz. Sadece fazla meydana getirilen harcamalarda kimi zaman hesapta eksiye düşme durumunun olduğu görülebilmektedir. Ay sonuna kadar bu borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Hesap kesim tarihinden sonrasında borç ödenmezse %2,25 olarak belirlenen limit aşım tutarı de devreye girecektir. Bu oran alışveriş faiz oranı ile aynıdır.

Vakıfbank

Vakıfbank World Card ile yapacağınız alışverişleri taksitlendirebilir ve pek fazlaca avantajdan yararlanabilirsiniz. Ek olarak banka sözleşmede belirlenen kurallar dahilinde müşterilerinin limit aşımlarına izin vermektedir. Limit aşım oranı ise mevcut limitin %20′ si kadar olabilmektedir. Vakıfbank’ ta da limit aşım faizi alışveriş faiz oranı kadar olmaktadır. Kart limitini aşanlar %2,25 faiz ödeyecektir.

vakıfbank-kredi-kartı
Vakıfbank kredi kartı ürünleri

Denizbank

Denizbank’ ın kredi kartı ürünü olan Bonus Kart ile yapacağınız harcamalarda kredi kartınızı limiti kadar kullanabilirsiniz. Sadece limit aşımı gerçekleştirilemiyor.

Bazı bankalarda limit aşımı mevcut olurken bazı bankalar bu duruma olanak vermiyor. Bununla karşılaşmamak için kredi kartı alırken bankanız ile görüşmeniz gerekiyor. Eğer limit aşımı mümkünse de faiz oranlarını dikkate alınız. Genel olarak alışveriş faiz oranı geçerli olmakla beraber bu durum bankadan bankaya değişiyor.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir