Emekli Aylığı Sorgulama

İnsanların yetişkinliğe eriştikten sonrasında yaşamını idame ettirebilmesi için emek harcaması gerekmektedir. Bu emek harcama, çeşitli şekillerde olabilmektedir. İnsanları yapabileceği birçok iş bulunmaktadır. İnsanlar belirli bir yaşa kadar, güçlerinin yettiği yere kadar iş koşturmacasındadır. Güçlerinin yetmediği yerde ise çalışamayacakları için bu noktadan sonrası için başka planların yapılması gerekmektedir. Burada devlet insanların bu durumu için emeklilik sistemini getirmiştir. Tüm dünyada bu sistem uygulanmaktadır. Temel mantık aynı olmakla beraber küçük farklılıklara da rastlanmaktadır. Emeklilik ile belirli şartlar sağlandıktan sonrasında devlet tarafınca emekli olan kişiye maaş ödenmektedir. Emekli olan kişiler emekli aylığı sorgulama işlemi ile maaşları hakkında informasyon edinebilmektedir. Emeklilik için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların hepimiz için aynı olması beklenirken emeklilik sistemi ve yasalardan meydana gelen farklılıklar bulunmaktadır. Bu durum maaşlara da yansımaktadır. Doğrusu emekli olan her insanın maaşı aynı değildir.

Emekli Aylığı Sorgulama ve Maaş Farklılıklarının Sebepleri

Emekli aylığı sorgulama işlemi meydana getiren kişilerin maaşları değişik olabilmektedir ki çoğunlukla bu şekilde olmaktadır. Kimi zaman ciddi farklar olurken kimi zaman de minik farklar bulunmaktadır. Bu durumum birçok sebebi bulunmaktadır. Bu farklılığı tam olarak idrak etmek için emeklilik sistemi ile ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan hususlar bulunmaktadır. Emekli maaşını etkileyen hususlardan bazıları hakkında informasyon sahibi olunması gerekmektedir. Böylelikle emekli maaşlarının niçin değişik olduğu mevzusu daha net anlaşılacaktır. Devletin yasalara bakılırsa uyguladığı emeklilik sisteminde mesleklere bakılırsa sigorta birimi seçimi yapılmaktadır. Doğrusu her çalışan istediği birime kayıt olamamaktadır. Sigorta birimi değişik olunca bununla beraber birçok uygulama da farklılaşmaktadır. Emekli maaşlarının değişik olmasının sebeplerinden bir tanesi bu durumdur. Aynı anda çalışmaya başlamış olan kişiler, değişik sigorta birimine kayıt olduklarında emeklilik zamanına kadar olan uygulamalar değişik olduğu benzer biçimde emekli maaşları da değişik olmaktadır.

Emekli aylığı sorgulama yaparken, hangi sigorta birimine kayıtlı olunduğu önemlidir. Devletimizde meydana getirilen mesleklere bakılırsa düzenlenmiş üç tane sigorta birimi bulunmaktadır. Bunlardan emekli sandığı ya da yeni ismiyle 4/c sistemine bir tek memurlar kayıt olabilmektedir. Bu sisteme istenilse bile işgören olmayanların kayıt yaptırması mümkün değildir. Kamu kurumlarında bakılırsa meydana getiren memurlar sisteme devlet tarafınca alınmakta ve sigorta primleri devlet tarafınca ödenmektedir. SSK ya da kısa sürede 4/a olarak adlandırılan sisteme ise bir tek işçiler kayıt olabilmektedir. İşçilerin sigorta primleri işverenleri tarafınca yatırılmaktadır. İşçilerden, işten ayrıldıkları süre primler ödenmemeye başlamaktadır. Bu durumda emekliliği etkilemektedir. BAĞKUR ya da yeni adıyla 4/b sistemine ise esnaf ve çiftçiler kayıt olabilmektedir. Bu iki meslek grubunda bulunan kişiler, sigorta primlerini kendileri ödemektedir. Emekli aylığı sorgulama işlemi yapıldığında ekran görülen emekli maaşının miktarı burada anlatılan sigorta birimleri tarafınca etkilenmektedir.

Emekli aylığı sorgulama işlemini emeklilik hakkı kazanan hepimiz yapabilmektedir. Emeklilik hakkı kazanan kişilerin emeklilik maaşlarını etkileyen hususların bir kısmı yukarıda anlatılmıştır. Maaşları etkileyen bir başka husus ise yatırılan prim miktarlarıdır. Emekli sandığına kayıtlı bulunan kişilerin sigorta primleri devlet tarafınca belirlenmektedir. Devlet sigorta primlerini belirlerken memurların maaşlarını dikkate almakta ve buna bakılırsa sigorta primlerini ödemektedir. SSK’ya bağlı bulunan işçilerin sigorta primleri ise işverenler tarafınca ödenmektedir. İşverenler sigorta primlerini maaşlara bakılırsa ödemesi gerekmektedir. Fakat vatanımızda bu durum bazı işyerlerinde sıkıntılıdır. İşverenler daha azca harcama yapmak için sigorta primlerini asgari ücret üstünden ödemektedir. Bu durum da işçilerin emekli olduktan sonrasında alacakları maaşı negatif etkilemektedir. BAĞKUR’a kayıtlı olan kişiler sigorta primlerini kendileri ödediği için ödenecek olan sigorta primini kendileri belirlemektedir. Diledikleri prim seçeneklerinden biri üstünden ödeme yapabilmektedirler.

Emekli aylığı sorgulama ile öğrenilen maaşları etkileyen hususlardan birisinin de prim miktarları olduğundan yukarıda bahsedilmiştir. BAĞKUR’a kayıtlı bulunan esnaf ve çiftçilerin kendi primlerini ödeme seçenekleri olduğu benzer biçimde benzer durumda olan başka uygulamalar da bulunmaktadır. İsteğe bağlı sigorta primi ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek BAĞKUR ve SSK’da bulunurken emekli sandığında bu şekilde bir uygulama bulunmamaktadır. Bu uygulamadan devlet memuru olmayanlar ve herhangi bir yerde işçilik yapmayanlar yararlanabilmektedir. Özetlemek gerekirse bu uygulamadan yararlanabilmek için bir kurum ya da hususi müessese tarafınca sigorta priminin yatırılmaması gerekmektedir. Bu durumda olan kişiler yasanın belirlediği çerçevede prim ödemelerini diledikleri seviyeden yapabilmektedir. Ödenecek olan prim miktarının yüksek olması emekli aylığı sorgulama işleminde daha yüksek maaşla karşılaşılmaya niçin olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Emekli Aylığı Sorgulama ve E-Devlet

Emekli aylığı sorgulama işlemi daha ilkin Toplumsal Güvenlik Kurumu sitesinden yapılmaktaydı. Bu site üstünden belirli kişisel bilgilerin girilmesi ile sorgulama yapılması belirli güvenlik problemlerine niçin olabilmekteydi. Bu yüzden bu site üstünden meydana getirilen sorgulamalara bazı değişimler getirilmiştir. Bu değişikliklere bakılırsa emekli aylığının sorgulamasını bir tek emekli olan şahıs yapabilmektedir. Yeni uygulama ile sorgulama yapılabilmesi için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifreleri PTT üstünden alınmaktadır. PTT’ye gidilerek 2 lira karşılığında bu şifreler alınmaktadır. Bu gizyazı ile e-devlet sitesine giriş yapabilme imkânı bulunmaktadır. E-devlet sitesi, devletin resmi sitesidir. Devlet dairelerinde yapılabilen birçok işlem burada yapılabilmektedir. E-devlet sitesinden meydana getirilen sorgulamalar, devletin elinde bulunan en güncel kayıtları yansıtmaktadır. Bu siteye giriş yapıldıktan sonrasında Toplumsal Güvenlik Kurumu kısmına giriş yapılması gerekmektedir. Bu bölüme giriş yapıldıktan sonrasında ilgili menülerin yardımıyla rahatça emekli aylığı öğrenilebilmektedir. Ek olarak emekli aylığı ile ilgili birçok detay da bulunmaktadır.

tıkla sorunu sor

Emekli Aylığı Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir