Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnsanlar belli bir yaştan sonrasında rahat yaşam yaşayabilmek için gençlik çağlarında çalışmakta, belli bir birikim yapmakta, sigorta primlerini ödemektedir. Amaç emeklilik vakti gelip emekliye ayrıldıktan sonrasında maddi olarak hiç kimseye bağlı kalmadan yaşamayı başarabilmektir. Emekli olabilmek ve emekli maaşı alabilmek için yetkili makamlarca belirlenen gün sayısınca sigorta priminin ödenmiş olması ve belirlenen yaş sınırını doldurmuş olmak gerekmektedir. Hanımefendiler ile adamların emeklilik şartları birbirinden farklıdır. Ek olarak çalışanın işe giriş geçmişine nazaran de emeklilik zamanı değişmektedir. Bu mevzu ile ilgili lüzumlu detayları ilgili mevzuya bırakarak bugünkü yazımızda emekli maaşı sorgulama işleminin iyi mi yapılacağını anlatacağız. İnternetin yaşamımıza girmesi ve yaygın olarak kullanılması ile bu tür mevzulara erişim eskiye nazaran oldukca daha kolay gerçekleşir oldu.

Emekli Maaş Sorgulama İnternet Üstünden Yapılır mı?

İnternet hayatımızda yaygınlaşmadan ilkin bir kişinin emekli maaşıyla ilgili mevzular hakkında informasyon alabilmesi için bağlı olduğu kuruma bizzat gitmesi gerekiyordu. Emekli Sandığı, Bağ-Kur yada SSK kurumlarının her birinin ayrı kurumu bulunduğundan şahıs bağlı olduğu kuruma gitmeden sorularının yanıtını alamazdı. Günümüzde artık bu kurumların hepsi bir çatı altında, Toplumsal Güvenlik Kurumu adı altında toplandı. Şu demek oluyor ki şahıs ister SSK’lı olsun ister Emekli Sandığı istese Bağ-Kur’lu olsun fark etmeden tüm işlerini Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan halledebilmektedir. Emekli maaş sorgulama işlemi için dileyen Toplumsal Güvenlik Kurumu’na bizzat gidebilir. Bilhassa yaşlılarımız bunu daha oldukca tercih edebilir. Oysaki SGK’ya gitmekten oldukca daha kolay bir yolu vardır ki o da e-devlet kapısından öğrenmektir.

E-Devlet Üstünden Emekli Maaş Sorgula Yapabilmek İçin Gizyazı Nerden Alınır?

Evden devlet kurumları ile ilgili her türlü sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Devletin vatandaşlara sunmuş olduğu e-devlet kapısı ile bu mümkün olmaktadır. Prim sorgulama, emekli maaş sorgulama, doğum ücretleri, ne süre emekli olunacağı şeklinde daha birçok işlem e-devlet üstünden yapılabilmektedir. Bunu yapabilmek için T.C. Kimlik Numarasına ve şifreye gerekseme olacak. T.C. Kimlik Numarasını hepimiz ezbere bilmektedir. E-devlet şifresi ise PTT şubelerinden alınmaktadır. Oturduğunuz yere en yakındaki PTT şubesine gidip e-devlet şifresi için sıra alınmalı. Işgören 2 TL karşılığında zarf içinde e-devlet şifresini verecektir. Zarf içindeki şifreyi ilk giriş için kullanmanızı ve sonrasında onu arzu ettiğiniz değişik bir şifreyle muhakkak değiştirmeniz önerilir.

Ne Kadar Maaş Alacağınızı Emekli Maaş Sorgula ile Öğrenebilirsiniz

2021 senesinde emekli maaşlarına belli bir oranda zam yapılmış oldu. Zam yapılmasının peşinden vatandaşlar ne kadar aylık alacağını merak etmeye başladı. Sonuçta emekli maaş sorgulama işlemini nerden ve iyi mi yapacaklarını araştırmaya başladılar. Çalıştınız emekli oldunuz yada yeni zam geldi maaşınız terfi etti fakat ne kadar emekli maaşı alacağınızı bilmiyorsanız öğrenmenin iki yolu var:

  • Birincisi, Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun uygulaması olan emekli maaşı hesaplama programıdır. Dileyen kişiler internette bulunan bu program üstünden hesaplamalar yapabilir. Emekli maaşı hesaplama uygulamasında Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’lılar için ayrı program geliştirilmiştir. Vatandaşın yapması ihtiyaç duyulan bir tek ilgili olduğu kurumun kısmına giriş yaparak istenilen detayları girmektedir. Girilmesi istenen bilgiler, T.C Kimlik Numarası, sicil numarası, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il, doğum tarihidir. Uygulama kişinin ne kadar emekli maaşı alacağını hesaplayacaktır.
  • Emekli maaş sorgulama için ikinci yol ise e-devlet şifresini girerek hangi kadrodan emekli olunduysa o birimden maaş bilgilerini öğrenmektir.

E-Devlet Kapısından Emekli Maaş Sorgulama Iyi mi Yapılır?

İnternetin hayatımızdaki kolaylıklarından birisi de e-devlet kapısıdır. E-devlet üstünden işlem yapabilmek için ilk olarak arama motorlarından herhangi birine e-devlet yazılması yada direk olarak http://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden giriş yapılır. Oluşturulan sayfada T.C Kimlik No ve e-devlet şifresi girilerek sisteme giriş yap butonu tıklanır. E-devlet sayfasına Toplumsal Güvenlik Kurumu bulunur. Kurumun oluşturulan sayfalarında 4A, 4B, 4C emeklileri ile ilgili bilgiler yer verilmiştir. Şahıs hangi kuruma bağlı olarak emekli oldu ise birimi tıkladığında emekli maaş sorgulama yapabilmektedir. Mesela SSK emeklisi kısaca Hizmet Akdiyle Çalışan ise 4A kısmını tıklayarak, Bağ-Kur emeklisi ise 4B, emekli sandığı emeklisi ise 4C’yı tıklayarak kendi ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

E-devlet uygulamasın içindeki Devlet Kurumlarının arsında yer edinen Toplumsal Güvenlik Kurumu 4A, 4B, 4C emeklilerinin hepsinin bilgisini barındırmaktadır. Bu alandan, emekli maaş sorgula, tescil hizmet dökümü, emekli aylığı kesintileri, emekli aylık bilgisi belge doğrulama, emekli ödeme detayları, sigorta tescil kaydı tespiti şeklinde işlemler yapılıp bilgiler edinilmektedir. Vatanımızda ortalama olarak 9 milyon kadar emekli bulunmaktadır. Bu emekliler her meydana getirilen zamla beraber ne kadar alacakları ile ilgili kamu kuruluşlarını meşgul ettiğinde personel lüzumlu öteki işlerini hayata geçirmeye zaman bulamayacaktır. Bundan dolayı e-devlet bu mevzuda ciddi bir ihtiyacı karşılamaktadır.

Son Meydana getirilen Zamla Emekli Maaşı Sorgulama

2021 yılının Ocak ayında yüzde 5.69 oranında artırılarak zam yapılmıştı. Temmuz ayında da enflasyon oranında zam beklentisi bulunmaktaydı. Temmuz ayında enflasyon tahminlerine nazaran kamu görevlileri ile işgören emeklilerine Temmuz ayından itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 8,65, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 9,17 zam yapılmış oldu. Emeli maaş sorgulama işlemlerine nazaran meydana getirilen son olarak zamla beraber en düşü işgören maaşı 1.978 TL’den 2.149 TL’ye yükselmiş oldu. SSK ve Bağ-Kur’lu emeklilerde aldıkları zam oranında eklenen maaşlarını temmuz ayı itibariyle alabilecekler.

SSK (4A) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

SSK’ya bağlı olup, emekli maaşı sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak ilgili yazımızın sonundaki kurumunuza uygun bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfa aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir.

4A Emeklilik Aylık Bilgisi

Bu resimde bulunan ve daire içine alınarak gösterilmiş olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayıp işlemine başlayabilirsiniz. Ondan sonra karşınıza çıkacak olan kimlik doğrulama sayfası aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir.

Kimlik Doğrulama Platformu

Bu sayfada bulunan ve resimde ok işaretleri ile gösterilmiş olan bölümlere sırayla T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazdıktan sonrasında bilgilerinizi denetim etmenizi tavsiye ederiz. Bilgilerinizin doğruluğundan güvenilir olduktan sonrasında resimde daire içine alınmış olan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine sayfa üstünde tıklayınız. Böylelikle SSK’ya bağlı emekli maaşınızı sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

SSK (4A) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR (4B) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

BAĞ-KUR’a bağlı olan yurttaşlarımız emekli maaşı sorgulama işleminizi yapabilmek için ilgili yazımızın sonunda sizler için vermiş olduğumuz kurumunuza uygun bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfa aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir.

4B Emeklilik Aylık Bilgisi

Bu sayfada bulunan ve resimde daire içine alınarak gösterilmiş olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Yönlendirileceğiniz sayfa aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir.

Kimlik Doğrulama Platformu

Yukarıda bulunan resimde ok işaretleri ile gösterilmiş olan kısmı sayfa üstünde sırayla T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazarak doldurmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi yazdıktan sonrasında denetim etmenizi tavsiye ederiz. Bilgilerinizin doğruluğundan güvenilir olduktan sonrasında derhal alt tarafta bulunan ve resimde daire içine alınarak gösterilmiş olan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle BAĞ-KUR kısaca 4B emekli maaşı sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız. Oluşturulan sayfada bilgilerinizi görebilirsiniz.

BAĞ-KUR (4B) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı (4C) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Emekli Sandığı kurumuna bağlı olup emekli maaşı sorgulama işlemi de öteki kurumlarda olduğu şeklinde kolay bir halde yapılmaktadır. Emekli Sandığı kurumu için emeklilik maaşı sorgulama işlemi yapabilmek için ilk olarak ilgili yazımızın sonunda bulunan kurumunuza uygun bağlantı adresine tıklayınız. Ondan sonra açılacak olan sayfa aşağıdaki resimde olduğu gibidir.

4C Emeklilik Aylık Bilgisi

Bu sayfada bulunan ve fotoğraf üstünde daire içine alınarak gösterilmiş olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemini yapmanız için açılacak olan sayfa aşağıdaki resimde olduğu gibidir.

Kimlik Doğrulama Platformu

Bu resimde bulunan ve ok işaretleri ile gösterilmiş olan alanlara sırayla T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi yazıp, denetim etmenizi tavsiye ederiz. Denetim edip, doğruluğundan güvenilir olduktan sonrasında derhal alt tarafta bulunan ve resimde daire içine alınarak gösterilmiş olan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle Emekli Sandığı kurumu için emekli maaşı sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Emekli Sandığı (4C) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Emekli Maaşı Sorgulama Iyi mi Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir