Emekli Maaşını Artırmanın Altın Kuralları

Emekli Maaşını Artırmanın Altın Kuralları

Günümüzde her kişi belirli bir emek harcama süresi sonunda emekli olmanın ve emekliliğin tadını çıkarmanın hesabını yapar. Sadece içinde bulunmuş olduğu maddi koşullar kişileri emeklilikte dahi çalışmaya zorunlu bırakır. İdeal bir emekli maaşı almak ve yaşamını geçindirmek için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan altın kurallar var. Emekliliğinizde rahat bir yaşam sürmek için bu kuralları dikkatle okumalı ve uygulamalısınız. Emekli maaşı hesabı yapılırken çalışanların çalışmış oldukları dönemdeki kazançların tamamı hesaplanıyor. Bu yüzden emeklilik hesaplarınızı son yıllarda aldığınız maaşlar üstünden değil de çalıştığınız süreci kapsayacak şekilde yapmalısınız. Emekli maaşınızı çoğaltmak için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan altın kurallar şunlardır.

  1. Emeklilik için emek harcama hayatına başladığınız tarihten itibaren hesaplar yapmalısınız. Sigorta primi olarak işveren ne kadar yatırıyor, sigorta primlerinde eksiklik var mı, giriş çıkış yapılmış mı benzer biçimde sorulara yanıt vermek için primlerinizi dikkatli bir halde takip etmelisiniz.
  2. Emeklilik maaşı için emek harcama gün sayısı yada istenilen günden fazla çalışmış olmak kafi değildir. Burada mühim olan etken brüt maaştır. Prim gününüz azca olsa bile brüt maaşınız fazla ise prim sayısı fazla olan birinden daha çok emekli maaşı alabilir, ekli maaşınıza daha çok zam alabilirsiniz.
  3. Günümüzde her kişi tek bir işte emek harcayarak ssk yada bağ-kur primi ödüyor. Eğer ek şiş yapıyorsa ek iş için herhangi bir sigorta primi ödemiyor. Bu durum emeklilik hesabı yapılırken maaş kaybı yaşamanıza niçin oluyor. İkinci işiniz için bağ-kur primi yatırarak hesaplama esnasında aylık primleriniz toplanacak ve brüt maaşınız daha yüksek olarak sisteme girilecektir. Bu durum emekli maaşınızın daha yüksek olmasını elde edecektir.
  4. Bağ-kur yerine ssk dan emekli olmayı tercih etmelisiniz. 1 Ekim 2008 senesinde çıkarılan yasa ile kişinin hangi kurumdan emekli olacağı son 7 yılda 2 kurumdan birden çalışmış ise her hangi bir kurumda 1261 gün çalışmış ise o kurumdan emekli olma hakkı verildi. Bu durumda son 7 yılınızda ssklı bir işte çalışmanız emekli maaşınızın daha çok olmasını elde edecektir.
  5. Emek verme hayatınızın son 3.5 senesinde SGK ya tavan kazanç bildirmeniz durumunda emekli maaşınız tavan kazanç üstünden hesaplanacak ve düzgüsel bir emekli maaşından 50 ile 100 TL içinde değişik bir maaş almanızı elde edecektir. Eğer son 3.5 yıl tavan kazanç üstünden yatırırsanız emekli maaşınız da aylık 400 lira benzer biçimde bir fark yaratabilirsiniz.
  6. Emek verme hayatınız süresince iş veren sigorta primlerinizi tamamlanmamış yatırmış ve siz bunu belgeleyebiliyorsanız bir avukat yardımı alarak tamamlanmamış yatırılmış günlerin telafisini isteyebilir ve emekliliğinizin hesaplanmasında tamamlanmamış günleri hesaplattırarak hem emekli maaşınızı artırabilir hem de kazanmış olduğunuz hakları almış olmuş olursunuz.
  7. Emeklilik dilekçesinde dolduracağınız boşluklardan Tahsis Formunda yer edinen bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler kısmına eşinizi, çocuklarınızı, yakınlarınız ne olursa olsun yazmalısınız. Bu durum katsayı olarak size avantaj sağlayacak ve emekli maaşınızın artmasını sağlayacaksınız. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler aylık oranını artıracaktır.
  8. Emek verme hayatınız uzunluğunda bodronuzda gerçek ücretinizin yer almasını sağlayın. Emeklilik hesapları yapılırken tüm emek harcama hayatınız hesaplanacağı için asgari ücret üstünden meydana getirilen hesaplamalar size negatif olarak yansıyacaktır. Bu yüzden emek harcama hayatınız süresince bodronuzda maaşınızın gerçek maaşınız olmasını sağlamalı gerekirse işveren dava açarak bunun gerçekleşmesini sağlamalısınız.

Tüm bu kuralları doğru bir halde uygulayarak emekli maaşınızın düzgüsel bir emekli maaşınızın yüksek olmasını sağlayabilir hayatınızın geri kalanında mutlu ve rahat bir emeklilik yaşamı geçirebilirsiniz. Bu 8 altın kaide hayatınızın geri kalanının muhteşem olmasını elde edecektir.

tıkla sorunu sor

Emekli Maaşını Artırmanın Altın Kuralları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir