Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir (GÜNCEL ORAN) 2021

Emekliler finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bankaların emekli kredilerine başvurabilmektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank benzer biçimde bankalardan kredi çekebilirsiniz. Emeklilerin en oldukca merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi maaşlarının kaç katı oranında kredi çekebilecekleridir.  Vakıfbank maaşının 22 katı kadar kredi veriyor şeklinde söylemler ile karşılaşsak da elbet bu durum tamamen sizin siciliniz ile ilgili olacaktır. Bazı bankalar ise başlattıkları kampanyalar ile emeklilere faizsiz kredi vereceklerini duyurmaktadır. Emeklilerin kredi çekme koşullarına, bankalar tarafınca getirilen yaş sınırlamalarına ve maaşlarından çekebilecekleri kredi tutarlarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Emekli Maaşından Kredi Çekme Ziraat Bankası

Ziraat Bankası her daim emeklilerin yanında olan bir bankadır. Pek oldukca emekli kredi kampanyasının bulunmasının yanı sıra en uygun faiz oranını sunan bankalar içinde ilk sırada gelmektedir. Bankalardan emeklilik kredisi almak isteyenlerin esasen maaşlarını da kredi başvurusunda bulundukları bankalardan almaları gerekmektedir. Bankanın kredi çekme şartları içinde yaş sınırı bulunmaktadır. Yaş haddi 70 olarak belirlenmiştir. Şu demek oluyor ki kredi başvurusunda bulunacak olan banka müşterisinin 68 yaşlarında olması durumunda kredi vadesi 2 yıl olacaktır. 75 yaşına gelmiş olan banka müşterileri riskli grupta değerlendirecek ve kredi başvuruları reddedilecektir.

Ziraat Bankası emekli müşterilerine Tüketici Kredisi ve Konut kredisi kampanyaları sunmaktadır. Emeklinin artısı paketinde bulunan Ziraat Bankası’ nın tüketici kredisinin faiz oranı yüzde 1,53′ dir. 20 bin TL kredi çekmeniz durumunda 60 ay vadeli olarak kredinizi geri ödeyebilirsiniz. Aylık taksit tutarı ise 878, 74 TL olacaktır. Tüketici kredisinin maksimum tutarı 30 bin TL’ dir. Konut kredisinin faiz oranı ise yüzde 1,28‘ dir. Maksimum vade ise 120 ay olmaktadır. Kredinizden 500 TL tahsis tutarı alınacak ve 100 bin TL tutarında kredinizi aylık 2 bin 188 TL olarak ödeyebilirsiniz. Ziraat bankası 70 yaş üstü kredi hesaplaması yapabilirsiniz.

Emekli Maaşından Kredi Çekme Ziraat Bankası
Emekli Maaşından Kredi Çekme Ziraat Bankası

Ziraat Bankası kredilerinden yararlanmak isteyen emekli müşterilerin gelir durumlarının 1400 TL ve üstünde olması gerekmektedir. Ziraat Bankası’ nın emekli kredilerinden yararlanmak için eğer bu bankadan maaş almıyorsanız maaş transferi yapmanız gerekiyor. Kredi hesaplaması yapmak ve örnek ödeme planına ulaşmak için tıklayınız. Burada dikkat edilecek husus maaşın tutarı üstünden geri ödemenin belirlenmesidir. Aylık taksit tutarlarının maaşın yüzde 50′ sinden fazla olmaması gerekmektedir. Kira vb. ek gelirleriniz var ise bu tarz şeyleri bankaya sunarak daha yüksek meblağlarda kredi alabilirsiniz. Ziraat Bankası emeklilik kredisi kampanyası düzenlemiş ve emekli olmak isteyen Bağ-Kur’ lu yurttaşlarımızın hayallerini gerçekleştirmeye devam etmektedir.

1000 TL emekli maaşı alan bir banka müşterisinin aylık taksit tutarı 500 TL olabilecektir. Bireysel tüketici kredilerinin vadeleri 36 ay olduğundan maksimum çekebilecekleri kredi tutarı 15.000 TL olacaktır. Emekli maaşınız üstünden otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda bankalar kredi taksitini maaşınızdan kesecektir. Ek olarak yaş haddi yükseldikçe yaşam sigortası yapmak da bir gereklilik haline gelmektedir. Yaşam sigortası en fazla yüzde 5 tutarında olacaktır. Sadece otomatik ödeme talimatı verilmez ise banka şubesine giderek ya da ATM’ lerden kredi taksitlerinizi tertipli olarak ödemeniz gerekmektedir.

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Enflasyon oranlarının yükselmesi ve yaşanmış olan fiyat artışları emeklileri de etkiledi. Aslına bakılırsa emekliler için meydana getirilen pek oldukca düzenleme var. 2021 senesinde emekli maaşlarının artan enflasyon oranından dolayı zamlanacağı söylense de pek oldukca emekli finansmana gerekseme duyarak bankaların kapısını çalıyor. Yukarıda belirttiğimiz benzer biçimde emekliler sadece toplam maaş tutarlarının yüzde 50′ si kadar kredi alabiliyorlar. Emekli kredilerine yasal olarak yaşam sigortası yapılması şeklinde herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bir çok banka emeklilere verecekleri kredi limitini maaş tutarlarının 40 katı olarak ifade etmektedir. Fakat bazı bankalarda kaide gereği yaşam sigortası yapılması mecburi tutulmuştur. Doğal olarak ki bu demek değildir ki her emekli banka müşterisi maaşının 40 katına kadar kredi alabilir.

emekli-en-fazla-ne-kadar-kredi-çekebilir
Emekli en fazla ne kadar kredi çekebilir?

Çekilecek kredi tutarı aslına bakarsak tamamen emekli ile ilgili olan bir durumdur. Bankalar kredi başvurusu yapıldıktan sonrasında bireylerin kredi geçmişlerini denetim ederler. Eğer daha evvel çekmiş olduğunuz bir krediyi tertipli ödememiş ve kredi notunuz düşmüş ise kredi çekmeniz oldukça zor olacaktır. Alınan maaşın  yanı sıra sicilin temiz olması, kredi notunun risk arz etmemesi, var ise kredi borçlarınız dikkate alınacak ve ona gore kredi verilecektir. Doğal olarak bazı bankalar ise yaptıkları düzenlemeler neticesinde bir kredi limiti belirlemiştir. 50 bin TL kredi limiti olan pek oldukca banka bulunmaktadır. Sadece konut kredilerinin vadeleri daha yüksek olduğundan dolayı limit kuralı bu kredi türlerinde geçerli değildir.

Vakıfbank Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Veriyor?

Vakıfbank’ ta emekli müşterilerinin her daim yanlarında olan bankalar içinde yer verilmiştir. İnternet üstünde Vakıfbank emekli maaşının 22 katına kadar kredi veriyor şeklinde haberlere rastlamaktayız. Sadece Vakıfbank’ ın bu şekilde bir politikası bulunmamaktadır. Kredi notuna ve sicil durumuna gore çekilecek olan tüketici kredilerinin limiti maaşın 40 katı olmaktadır. Vakıfbank tarafınca emekli müşterilerine hususi bireysel tüketici kredi, gerekseme kredisi ve konut kredisi kampanyaları düzenlemiştir.

PTT pek oldukca banka ile anlaşarak emekli kredisi sunmuştur. Bu bankalardan bir tanesi de Vakıfbank’ tır. Kredi çekebilmek için maaşın PTT şubelerinden alınması gerekmektedir. Kredi vadesi 48 ay olarak belirlenmiştir. Sadece kredi çekebilmek için 80 yaş sınırını geçmemiş olmak gerekiyor. Şu demek oluyor ki 78 yaşındaki bir banka müşterisinin kullanacağı kredi vadesi 2 yıl şu demek oluyor ki 24 ay olacaktır. Kullanılacak olan kredi üst limiti 20 bin TL‘ dir.

Kredi başvurusunda bulunmak için size en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. Kredi bilgileri hakkında informasyon almak için tıklayınız.

Halkbank Emekli Kredisi Maaşın Kaç Katı Oluyor?

Halkbank’ ta emeklilere kredi veren bankalar içinde yer verilmiştir. Çekilecek olan tüketici kredilerinin üst limitleri maaşın 40 katı olmaktadır. Halkbank’ tan emekli kredisi alabilmek için maaşınızı da bu bankadan almanız gerekmektedir. 75 yaşına kadar kredi veren banka, bu yaşı aşan müşterilerinin kredi başvurularını kabul etmemektedir. Bankanın emekli müşterileri için başlatmış olduğu mutlu emekli gerekseme kredisi bulunmaktadır.

Halkbank’ ın emeklilere verdiği kredinin üst limiti 50 bin TL’ dir. Kredi 60 ay vadeli olarak kullandırılmaktadır. 2021 güncel faiz oranları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Halkbank Emekli Kredisi
Halkbank Emekli Kredisi

Mutlu emekli gerekseme kredisi kampanyası ile 25 bin TL’ yi 1,53 faiz oranı ile çekmeniz durumunda aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı 690,93 TL olacaktır.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

İçerisinde bulunduğumuz dönem itibari ile emeklilere faizsiz kredi veren herhangi bir banka bulunmamaktadır. Uygun faiz oranları ve vadeler ile sunulan gerekseme, konut ve taşıt kredilerine başvurabilirsiniz. Ek olarak PTT bir oldukca banka ile anlaşarak emekli kredisi vermektedir. PTT emekli kredilerine başvurarak finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz. PTT kredilerinden yararlanmak için ise maaşınızı PTT şubelerinden ya da PTT matiklerden almanız gerekiyor. 84 yaşını aşmayan kişiler PTT şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilir. Doğal olarak kredi kullanmak için bankaların aramış olduğu tüm şartlara haiz olunması gerekmektedir. Yapılacak olan soruşturma sonrası kredi başvurunuz kabul edilecektir.

Bankaların maaşların 40 katına kadar verdikleri tüketici, taşıt ve konut kredilerine başvurarak finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz. Bu kredilerden yararlanmak için kredi notunuzun risk içermemesi gerekmektedir. Kredi üst limiti gelir durumu dikkate alınarak belirlenecektir.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir