Emekli Olup Çalışanların Hakları Nelerdir

Emekli Olup Çalışanların Hakları Nedir

Devletimizde ekonomik durumu iyi olmayan ve emekli olduktan sonrasında da çalışmak zorunda kalan binlerce emekli bulunuyor. Bu emekliler  SGDP oranı adı altında bir ödeme yaparak çalışmaya devam ettikleri için iş kanununa doğal olarak oluyorlar. İş kanuna gore emekli olup çalışan kişilerin bazı haklara haiz oldukları yasa ile belirlenmiştir. Emekli olup çalışanların hakları kanun koyucu tarafınca konulmuş olsa da bir oldukça emekli yurttaş bu haklardan bihaber olarak hayatlarına devam ediyor. Peki emekli olmasına rağmen çalışmaya devam eden vatandaşların hakları nedir ?

İzin Hakları

Emekli çalışanlar için kanun koyucu tarafınca hususi bir  koşul getirilmemiş bir tek çalışan kişilerin yaş sınıflandırılması yapılarak  izin hakkı düzenlenmiştir. Buna gore yaşına gore emek verme süresi dikkate alınarak;

  • 1 yıl ile 5 yıl içinde olan çalışanlar ( 5. Yıl dahil )  14 günlük izin hakkına,
  • 6 ile 14 yıl içinde olanlar ( 14. Yıl dahil ) 20 günlük izin hakkına,
  • 15 yıl ile daha çok .alışanlara ise  26 günlük izin hakkına haizdir.  18 yaş altı yada 50 yaş üstü kişilerin ücretli izin hakkı 20 günden azca olması imkansız ibaresi ile emekli olmasına rağmen çalışan kişilere minimum 20 gün izin hakkı tanınmıştır  Bu ibareye gore emekli çalışanlarında minimum 20 ücretli izin günü hakkı vardır.

İhbar Tazminatı

Sponsorlu Bağlantılar

zin hakkı haricinde emekli çalışanlara tanınan bir öteki hak ise  suç duyurusu tazminatı hakkıdır.  İhbar tazminatı hakkı; işveren tarafınca belirli süre çalışan işçiler için suç duyurusu süresi belirlenmiş olup emekli çalışanlar için de bu süreler baz alınmıştır. Buna gore;

Hizmet süresi 6 aydan azca olamayan çalışanlar için 2 haftalık bildirim süresi ve 2 haftalık ücret ödemesi yapılır,

Hizmet süresi 6 aydan 1.5 yıla kadar olan çalışanlar için  4 hafta bildirim süresi 4 haftalık da ücret ödemesi yapılır,

Hizmet süresi  1,5 yıldan 3 yıla kadar olan çalışanlar için 6 haftalık bildirim süresi ve 6 haftalık ücret ödemesi yapılır,

Hizmet süresi 3 yıldan fazla olan fazla olan çalışanlar için ise bildirim süresi 8 hafta ve 8 hafta ücret ödemesi yapılır şeklindedir. Buna gore emekli çalışanlar içinde aynı emek verme süreleri geçerli olup emek verme süresine gore suç duyurusu süresine ve suç duyurusu tazminatı hakkına haizdir.

Kıdem Tazminatı

Emekli çalışanlar suç duyurusu tazminatı benzer biçimde kıdem tazminatı hakkına da haizdir. Yürürlükte olan iş kanununa gore emekli olan yada emekli olmayan çalışanlar içinde bir fark gözetilmemiş, izin suç duyurusu ve kıdem tazminatı  aynı şartlar altında sınıflandırılmıştır. Emekli olduktan sonrasında çalışmaya devam eden kişiler  de işveren tarafınca işten çıkarıldıklarında yada haklı bir sebepten dolayı işten ayrıldıklarında  kıdem tazminatı hakkına haiz olurlar.  Emekli olduktan sonrasında geçerli bir sebebi haiz kişiler iten kendi rızaları ile ayrılsalar dahi  kıdem tazminatını almaya hak kazanırlar. Emekli olmadan ilkin almış oldukları kıdem tazminatından bağımsız olarak hesaplana kıdem tazminatı için 15 senelik sigortalılık yada 3600 gün prim koşulunu elde etmiş olmak zorunda değilsiniz. Emekli olmadan ilkin bu şartları yerine getirdiğiniz için  işten çıkarılmanız durumunda otomatikman kıdem tazminatı hakkına haiz olmuş olursunuz.

Emekli olmasına rağmen çalışmaya devam eden vatandaşların bir çoğunun haberdar olmadığı bu haklar yürürlükte olan iş kanunu içinde tanımlanmış ve bu vatandaşlara hak olarak sunulmuştur. Bilhassa kıdem tazminatı hakkı tüm vatandaşlara tanınmış olduğu benzer biçimde emekli olan vatandaşlar için hususi bir hak olarak düzenlenmiştir. Bu hakka gore çalışan emekliler ikinci bir kez 15 yıl sigortalılık şartını sağlamaya gerek kalmadan hak kazanmıştır.

tıkla sorunu sor

Emekli Olup Çalışanların Hakları Nedir İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir