Emekli Sandığı 10 Yılda Emeklilik

Emekli Sandığı 10 yılda emeklilik mevzumuz hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Ilk olarak emekli olmak ve emekli sandığı hakkında konuşalım. Emekli sandığı kamu kurumlarında çalışmakta olan işgören görevlilerinin belirli bir zamandan sonrasında vazife teslimi yapmış olup dinlenmeye çekilmesidir. Bu süre içinde belirli oranda ücret alırlar buna da emekli maaşı denir. Emekli maaşını alabilmek için çalıma prim sayını doldurmuş olman gerekiyor. Bu sistem Maliye Bakanlığı tarafınca yürütülmektedir. Maliye Bakanlığı bu görevi üstlenir.

Emekli Maaşı Kimlere Verilir?

Bu sistem gene yukarıda bahsettiğim benzer biçimde devlet himayesi altında çalışan sigortalı kamu görevlilerini kapsamaktadır. Devlet dairesinde emekli olduktan sonrasında kişilere emekli maaşı ödenmektedir. Emekli sandığı yardımıyla gene devletten emekli memurlar parasız bir halde işlem yapabilmekte ve yararlana bilmektedir. Ayrı eczaneden ilaç alımlarını da oldukca ucuza düşürmektedirler. Emekli Sandığı üstünden yapılmış olan bu işlemler bir tek memurluk döneminde ve emekli döneminde geçerliliğini konur. Onun haricinde geçersizdir. Öteki vatandaşlarla aynı koşullara doğal olarak tutulur. Emekli sandığı üstünden hizmet almakta olan bir işgören yurttaş emekli olmadan eğer memurluktan çekilme ederse ilerleyen dönemlerdeki zamanda emekli olabilmesi için de gene ya Toplumsal Güvenlik Kurumlarından ya da Bağ-Kur üstünden emekli olmak için para yatırmaya devam etmesi gerekir. Bunu da yeni sisteme iletirler muhakkak.

Emekli Sandığının Aile Fertlerine Yararları

Emekli Sandığı üstünden emekli olan işgören vatandaşların ilerleyen yıllarda eşlerine, 18 yaşlarında ufak olan çocuklarına sıhhat hizmetleri koşullarından yararlana bilme ve yaralanma olasılığı tanımakta, emekli maaşı ile yaşamını en güzel şekilde yönetim ettire bilmektedir. Toparlamak gerekirse bizim devletimizde kullanmakta olan emeklilik sisteminden kabul edilen ve yüz binlerce işgören vatandaşımızı ilgilendirmekte olan bir emekli sandığı yardımıyla yüz binlerce insan hem parasız sıhhat hizmetinden yararlanıp hem de devletin sunmuş olduğu çeşitli hizmet durumlarından yararlana bilmekte ve en mühim bunların yanı sıra maaş alabilmektedirler.

Emekli Sandığına Kaç Yılda Dahil Olunur?

Devlette çalışan memurlarımızın pek bir çok ne süre emekli olurum ya da kaç yılda pirimim dolar diyerekten düşünceler sarf ediyorlar. Bunu şu şekilde açıklayacak olursak eğer; emekli olmak için Türkiye’de en rahat hali ile hem kadın hem de adam sigortalı çalışanlar için 3600 yada 4500 gün primle emekli oluna bilir. Fakat şunu es geçmeyelim asla 10 yıl içinde emekli olunmaz. Emekli olunmak için minimum 3600 primi doldurmak gerekir.

Önceliği bayanlara vererek onlardan başlamış olalım:

Sponsorlu Bağlantılar

50 yaşını dolduran ve 3600 prim sayısını dolduran sigortalı çalışan bayanlar tamamladıkları tarihte emekli olabilirler. Adam çalışan sigortalılar ise; 55 yaşını doldurduktan sonrasında ve gene minimum 3600 prim ödemesini tamamladıktan sonrasında emekli olabilirler. Bu 15 yıl süresini kapsamaktadır. Fakat prim gün sayısı yetmeyen sigortalılar ise yaş itibari emeklilik hakkından yararlanıp 10 yılda, şu demek oluyor ki gene 3600 primi yatırıp emekli olabilirler. Şuna da değinelim hakkaten oldukca mühim sigorta gün sayınızı kesinlikle takipte kalınca eğer herhangi bir aksama ve yatırım yapmamaya dair bir durum görülürse yaş dolmuş fakat prim sayınız yetersiz gelir ve gene sorun ile karşılaşmanız kaçınılmaz olur. Bu sebepten dolayı kontrollerinizi muhakkak yapınız. İlk kez sigortalı olan her kişi için bu hak bilinmektedir. Yaştan emeklilik hakkınızı sorgulayınız. Sadece bu hakkında gene kullanıla bilinmesi için yaşın büyütülmesi gerekir. Çalışanların kesinlikle sigortası yatırılmalı ve zor duruma düşürtülmemelidir. Daha değişik bir açıdan bakacak olursak belirli bir yaşın üstündeki insanoğlu için kimi zaman de çalışmak yerine emekli yaşını bekleyerek daha düşük rakamdaki bir prim ile emekli olmayı tercih etmesi de bir mantık ürünüdür.

Kimi zaman bilhassa de yurt dışındaki borçlanmayla emeklilikte yaştan emekli olmak bile daha azca bir borç yapılmasına sebep olur. Buda pozitif bir yöndür. Son kez hatırlatmak isterim iş yerlerinize kesinlikle mesele ve sizde sorgulayın E Devlet üstünden sigorta priminiz yatmış yada yatmamış mı diye. Yatmadığı taktir de yetkili bölgelere derhal şikayette bulununuz.

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı 10 Yılda Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir