Emekli Sandığı 15 Yılda Emeklilik

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve yasalarına nazaran belirli emek verme süresini dolduranlar belirli niteliklere haiz olması durumunda emekli olmaya hak kazanır. Devlet emekli olmaya hak kazanan kişinin yapacağı başvurunun arkasından lüzumlu incelemeleri yaptıktan sonrasında kişiye emekli maaşı bağlar. Halk içinde buna yaşlılık aylığı da denmektedir.

Emekli olabilmek için herhangi bir sıhhat sigortası güvencesi elde eden kurum yada kuruluştan sigorta priminin yatırılması ve olması ihtiyaç duyulan seviyede prim gün sayısının olması gerekmektedir. Hususi sektörde ücretli olarak çalışanlar SSK sigortası, esnaf yada şirket sahibi olanlar Bağ – Kur sigortası, devlet bünyesinde işyar statüsünde çalışan ise Emekli Sandığı sigortası ile emekli olmak suretiyle emek verme şekillerine istinaden prim gün sayısı doldururlar.

Emekli Sandığı 15 Yılda Emeklilik Nedir?

Emekli Sandığı 15 yılda Emeklilik emekli olmak isteyen kişiler tarafınca en oldukca dört gözle beklenen konulardan birisidir. Devlet bünyesinde işyar statüsünde çalışan hanım yada adam memurların hakları gözetilerek primleri devlet tarafınca yatırılır. Yatırılan primlerin tamamı yasalarda olması ihtiyaç duyulan özellikleri tamamlamış ise emekli olabilirler.

Devlet memurlarının emeklilikleri iki ana kategoriye ayrılmıştır.

  • Adam işyar emeklilik şartları
  • Hanım Işgören emeklilik şartları

Eskiden memurlar için Emekli Sandığı İştirakçisi olarak bir ödat kullanılırdı sadece yeni düzenlemeler ile beraber 4/C olarak emekli olanlar şeklinde nitelendirilmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Adam Işgören Emeklilik Şartları

Emeklilik yaşlarının hesaplanması için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar mevcuttur. Bu hususlardan en önemlisi belirli dönemlerde, belirli vakit dilimlerinde emeklilik şartları ile ilgili meydana getirilen kanun değişimleri yada yasa düzenlemeleridir. Bu değişim yada düzenlemelerde bazı kararların geçerli olabilmesi için belirli bir tarih aralığı belirtilir.

08.09.1999 gününden ilkin işe girmiş memurların emeklilik durumu:

Bu tarihten ilkin işe girmiş ve 4/c statüsünde devlet bünyesindeki herhangi bir kurumda devlet çalışanı ya da devlet memuru unvanı ile çalışanlar 25 senelik hizmet süresini bir başka deyiş ile emek verme süresini fiili olarak tamamlaması gerekmektedir. 25 senelik emek verme süresini dolduran adam memurlar emekli olmaya hak kazanırlar.

43 yaşını doldurmuş adam memurun emek verme süresinin tamamlanmasına 2 yıldan azca bir süre kalmış ise memurun talebi üstüne gene emekli aylığı bağlanır.

Yukarıda bahsi geçen şartları yerine getiremeyen adam memurlar 25 senelik hizmet süresini bu da 9.000 iş gününe karşılık etmektedir ki doldurmak zorundadırlar. 9.000 iş gününü dolduran, 25 senelik hizmet süresini dolduran memurlar için de belirli bir yaş sınırı vardır. Aşağıdaki tabloda yer edinen yaş durumlarına nazaran kaç yaşlarında emekli olacağınızı görebilirsiniz.

 

08.09.1999 gününden ilkin işe girmiş memurların emeklilik durumu:

Hanım memurlar adam memurlara nazaran daha azca bir emek verme süresini tamamlamaları halinde emekli olabilirler. Adam memurlarda bulunan 25 yıl şartı bayanlar da 20 senedir doğrusu 7200 gündür.

 

9 Eylül 1999 tarihinden ilkin devlet memuru olarak göreve başlamış olanlar 56 – 57 yaşlarına geldiklerinde hizmet süreleri 15 yılı tamamlamış olursa adam emeklilik imkanından faydalanabilirler.

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı 15 Yılda Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir