Emekli Sandığı 20 Yılda Emeklilik

En malum haliyle Emekli Sandığı; Türkiye’de emekli olan memurların toplumsal güvencelerini sağlamakla yükümlü kurum olup 2006 yılından itibaren T.C Toplumsal Güvenlik Kurumu’na bağlıdır. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tek çatı altında toplanmıştır. Emekli Sandığı 2006 yılından öncesinde Maliye Bakanlığı’na bağlıydı. Yazımızın devamında Emekli Sandığı ve Emekli Sandığı 20 Yılda Emeklilik şartlarına değineceğiz.

Emekli Sandığı Nedir?

Çalışan kişilerin belirli bigün sayısını doldurup, sigorta primlerini de eksiksiz bir halde ödemeleri ile birlikte emeklilik hakları doğar. Emeklilik, genel anlamıyla insanoğlunun emek vermeyi bırakıp etken olarak dinlenme halidir. Dinlenirken de belirli oranlar ve şartlar dahilinde aylık maaş alma şeklidir. Emekli Sandığı ise, devlet memurlarının yaşlılık, malullük ve ölüm hallerinde sigortalarının karşılanması, toplumsal güvencelerini korumak amacıyla kurulmuştur. Emekli Sandığı kanunlarına gore; ölen devlet memurlarının maaşları eşlerine, kızına ya da adam çocuğuna, anne ya da babalarına ‘Dul ve yetim maaşı’ adı altında toplanarak aylık şekilde bağlanarak ödenir. Bu kanunla birlikte vefat eden memurun maaşı asla kesilmez ve birinci dereceden aile yakınlarına maaş olarak ödenmeye devam eder. Bu şekilde, vefat eden devlet memurunun aileleri mağdur edilmez ve hak ettikleri maaş ödenir. Hepsi Emekli Sandığı kanunlarda yer alır. Aile yakınlarına ödenen maaşlardaki en mühim detay ise, devlet memurundan kalan maaşların aile yakınlarına ayrı ayrı şartlarda ödendiğidir. Emekli Sandığı maaş ödemeleriniz hakkında her türlü işleminizi e-Devlet üstünden alacağınız gizyazı ile süratli bir halde halledebilirsiniz. Prim ödemelerinize bağlı bir halde emeklilik maaşınızı öğrenebilir, var ise kesintilerinize de bakabilirsiniz.

Emekli Sandığı / Hanımda Emeklilik Şartları

Emekli Sandığı’nda emekli olma şartları hanım ve adam olarak ikiye ayrılmıştır. Bayanlar için 20 senelik hizmet süresini tamamlamış olmak ve 8 Eylül 1999 öncesi sigorta başlangıçlarının olması gerekiyor. Toplamda 7.200 günlük sigortaları olmaları koşul. Fakat buradaki en mühim kriter 23 Mayıs 2002 tarihidir. Bu tarihe kadar, emeklilik süresine ne kadar azca kaldıysa emeklilik şartları da buna gore değişkenlik gösterecektir. İnternetten rahat bir araştırma ile bu tabloya ulaşabilir, emeklilik yaşınızı sizler de kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Hanımefendilerin bu tablodaki durumlarına bir örnek vermek gerekirse; sigortalı olarak çalışacağınız sürede 20 senenin tamamlanmasına 6,5 yıl var diyelim. Bu durumda 45 yaşlarında emekli olmaya hak kazanıyorsunuz anlama gelir.

Bayanlar için yukarıdaki emeklilik durumunda 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalılık başlangıcı yapma kriteri vardı. Bu nokta, hesaplama açısından oldukça önemlidir. Şimdi de ikinci kritere geçelim. Eğer sigortalı olarak işe başlama tarihiniz 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri içinde ise; Emekli Sandığı emekli olma şartınız maalesef birazcık daha zorlaşıyor ve 58 yaş – 9.000 prim günü şartı aranıyor. Fakat kısmi emeklilik ile 5.400 prim günü sigortalılar ise 61 yaşlarında da emekli olup maaş almaya hak kazanabiliyorlar. 1 Mayıs 2008 tarihinden sonrasında Emekli Sandığı emeklilik için koşul gene 9.000 prim günü olmakla birlikte istenilen yaş ise minimum 58’dir ve seneler arttıkça emeklilik yaşı da bu oranda artış göstermektedir.

Emekli Sandığı / Erkekte Emeklilik Şartları

Emekli Sandığı’nda emeklilik için erkeklerde de hanımefendilere benzer bir tabloya rastlamak mümkün. Erkekte emeklilik için gene 20 yıl ve 7.200 prim günü aranmaktadır. Buradaki tablo gene 23 Mayıs 2002 evveliyatına gore şekillenmiştir. Hanımefendilerin emeklilik tablosuna nazaran daha geç bir zamanda emekli olmaktadırlar. En erken 44, en geç ise 60 yaşlarında emekli olan adamların bu durumuna bir örnek vermek gerekirse; adamların 25 yılı tamamlamasına kalan süre 5,5 yıl bulunduğunu düşünürsek, emekli maaşı alabileceği yaşın 47 bulunduğunu söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer sigortalı olarak işe başlama tarihiniz 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri içinde ise; Emekli Sandığı emekli olma şartınız maalesef birazcık daha zorlaşıyor ve 60 yaş – 9.000 prim günü şartı aranıyor. Fakat kısmi emeklilik ile 5.400 prim günü sigortalılar, 61 yaşlarında da emekli olup maaş almaya hak kazanabiliyorlar. 1 Mayıs 2008 tarihinden sonrasında Emekli Sandığı emeklilik için koşul gene 9.000 prim günü olmakla birlikte istenilen yaş ise minimum 61’dir ve seneler arttıkça emeklilik yaşı da bu oranda artış göstermektedir. Kendinizin tablodaki durumunu ve kalan prim ödemenizi, emeklilik yaşınızı arama motorlarından “Emekli Sandığı 20 yılda emeklilik” yazarak arattırabilirsiniz.

Emekli Sandığı Hakkında Öteki Bilinmeyenler

Emekli Sandığı ile emekli olmanın şartlarını yukarıda birazcık olsun öğrendik. Bunların haricinde Emekli Sandığı kıdem tazminatı hesaplama, doğum yardımı, dul ve yetim aylığı, doğum borçlanması ve benzeri daha birçok mevzu hakkında data sahibi olmanız siz değerli ziyaretçilerimizin yararınıza olacaktır. Hanımlarda 20 yıl, erkeklerde ise 25 senelik sigortalı olarak prim dahilinde çalışmanız ve sonrasında kalan prim sürenize gore belirlenecek emeklilik yaşınızı öğrenebileceğiniz tabloları internetten denetim etmeyi ihmal etmeyin. Bu mevzuda e-Devlet şifreniz olmanız halinde işlemlerinizi daha süratli ve güvenli yapabilirsiniz. Aynı şekilde aklınıza takılan bu ve benzeri mevzularda ALO 170 SGK Danışma Hattı’nı arayıp data sahibi olabilirsiniz.

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı 20 Yılda Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir