Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti 2022 sayılı kanun kapsamınca belirtilmiş olan 65 yaşına erişmiş ve desteğe gereksinim duyan, kimsesi olmayan vatandaşlara 65 yaş aylığı/yaşlılık aylığı/muhtaç aylığı verilmektedir. Muhtaç aylığı almak isteyen kişiler için en mühim şart 65 yaşını doldurmuş olmasıdır. Ek olarak lüzumlu öteki şartları da elde eden vatandaşlar formla SGK’ya başvurdukları takdirde Emekli Sandığı 65 yaş aylığı sorgulama işlemini yapabilirler.
2022 sayılı yasaya eklenen, Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu yönetmeliğe gore 65 yaş aylığı alabilmek için lüzumlu şartlar:

 • 65 yaşını doldurmuş gerekseme sahibi yaşlılar
 • Vücut işlevlerini %40-60 aralığında yitirmiş olan engelliler ile vücut işlevlerini %70 ve üstünde yitirmiş olan engelliler ve de bir başkası olmadan yaşamına devam edemeyecek durumda olan engelliler
 • Bakmak zorunda olduğu 18 yaşından minik ve %40 üstünde engelli yakını olan vatandaşlar, yasa kapsamında aylık ve sıhhat yardımı alabilmektedirler.

65 Yaş Aylığı Muhtaçlığı Iyi mi Tespit Edilir ve Iyi mi Başvurulur?

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulamadan ilkin bu aylığı inceleyelim. 65 Yaş Aylığı alabilmek için hane halkının maddi durumuyla ilgili araştırmalar yapılır. Muhtaç olduğu, muhtaç ise ne kadar muhtaç olduğu belirlenir. Birazdan belirteceğimiz şartları elde eden tüm vatandaşlar 65 Yaş Aylığı alabilmektedir.

 • Beyan edilmiş olan maaş tutarının ve her türlü gelirin senelik miktarının her aya düşen averajı,
 • İkamet edilen konut ile sahipliği başkasına ilişik olan fakat kira ödenmeyen konuta ilişik rayiç bedelinin 1/240 ı,
 • Bu miktarın geliri ve kiradan elde edilmiş toplam gelir,
 • Harici konut için gelir elde edilmiyorsa eğer konuta ilişik rayiç bedelinin 1/120’si,
 • Dükkanlar için bu bedelin 1/240’ı ve kiralardan elde edilmiş toplam gelir,
 • Dükkanlar için gelir elde edilmiyorsa eğer dükkana ilişik rayiç bedelinin 1/120’si,
 • Hane halkına ilişik tarla şeklinde her türlü arazinin rayiç bedelinin 1/240’ı ve aylık toplam gelir,
 • Hane halkının üstüne kayıtlı bulunan aracın ve rayiç bedelinin 1/120’si,
 • Hane halkının üstüne kayıtlı ticari amaçlı kullanmak suretiyle kayıtlı bulunan aracın rayiç bedelinin 1/120’si ve aylık toplam gelir,
 • Hane halkına ilişik büyük yada küçükbaş hayvanlara temin edilen senelik gelirin aylık miktarı,
 • Hane halkının banka mevduatları üstünden aylık faiz miktarının iki katı,
 • 2022 Sayılı Kanun gereğince alınan her türlü yardımların aylık averajı,
 • Hane halkına ilişik (aynı hanede ikamet etmemesine karşın) nafaka ile sağlanan gelir,
 • Tarımsal desteklerin geliri,
 • Uzun vadeli sigortalı olarak çalışan bireylerin gelirleri,
 • Öteki gelirler ile beraber toplam gelirin aylık averajı sonucunda hesaplamalar yapılır. Hane halkına ilişik taşınmazlara ilişkin araştırmaları da Kaymakamlıklardaki Vakfın Mütevelli Heyeti yapmaktadır.

Müracaat yapmak isteyen vatandaşlar ilk olarak yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşımalıdır. Sonrasında ikamet ettikleri il/ilçe Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek, şartları sağladıklarına ilişkin “muhtaçlık raporu” alarak, vakıftan temin ettiğiniz müracaat forumu da doldurarak ve de formu alan kişinin üstünde imzasının olduğu belgeyi Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) teslim ederek başvurularını yapabilmektedirler. Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulama kısmına gelelim şimdi.

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı/Muhtaç Aylığı/Yaşlılık Aylığı Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulama işlemi için lüzumlu olan ilk ve en mühim şey T.C. kimlik numaranızdır. Yazının sonunda vereceğimiz bağlantılar üstünden sisteme erişerek sorgulama işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Sistemi açtığınızda karşınıza T.C. Kimlik Numaranızı isteyen bir ekran gelecektir, buraya numaranızı yazmanızın arkasından Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olmuş olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

65 Yaş Aylığı Yeni Sistem, 2017 ile Neler Değişti?

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulamadan sonrasında bu sisteme gelelim. 2017 yılına ilişkin bazı veriler yenilenmiştir ve yaşlı/özürlü/özürlü yakını aylıkları üstünde bazı değişimler yapılmıştır. 2022 Sayılı Kanun kapsamının 1. maddesi gereğince uygulanan yönetmeliğe gore, gösterge sayısının (1620) işgören aylık katsayısıyla çarpılması ile hesap yapılmaktadır. Buna gore 65 yaşını doldurmuş muhtaç sahibi kişiler için belirtilen gösterge sayısı, memurluk aylık katsayısının çarpılmış hali kadar olmaktadır.

Hesaplamaya ilişkin bakacak olursak, 01.01.2017 ile 30.06.2017 tarihleri içinde aylık maaş 155,61 TL olarak belirtilmiştir. %5 ek ödeme miktarı ise 7,78 TL, toplamda 163,39 TL ödenecektir ve %70’in üstünde muhtaç sahibi olduğu belirlenmiş engellilere bu miktarın 3 katı kadar ödeme yapılacak olup yeni meblağ 490,18 TL olacaktır.

Bu hesaplamalar 2016 yılı 01.01.2016 ile 30.06.2016 tarihleri içinde yapıldığı vakit netice 453,21 TL olacaktır.2015 yılı 01.01.2015 ile 30.06.2015 tarihleri içinde yapıldığı vakit ise 404,71  TL ödeme yapılmaktadır.

2022 Sayılı Kanun gereğince gereksinim duyan vatandaşlara bağlanan aylıklar ve işlemleri Valilik/Kaymakamlık aracılığı ile vatandaştan alınmış olan müracaat belgesinin Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK)’na ulaştırılması ile meydana getirilen araştırmaların da doğrultusunda, gelmiş bulunan evrakların gelme sıralarına gore gerçekleştirilmektedir.

Ödemeler Ne Vakit ve Iyi mi Alınır?

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulamada ödemelere gelelim şimdi de. Aylık bağlama işlemlerinde lüzumlu görülen tüm belgelerin hiçbir eksiği olmadan ulaştırılması dahilinde, geliş sırasına konarak bağlanması sebebiyle vakit açısından aksaklıklar meydana gelmekte ve işlemler uzun sürelerde gerçekleşebilmektedir. Ödemenin ilk kez yapılması Türkiye içinde herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubelerinden gerçekleştirilmektedir. İlk ödemenin yapılmasının arkasından daha sonraki ödemeler ise PTT şubeleri vasıtasıyla gerçekleştirilir. Kanun gereği ödenen aylıklar herhangi bir hizmet karşılığında yada prim gereğince yapılmamaktadır. Tamamen toplumsal yardım kapsamında gerçekleşen bu yardımlar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olarak üçer aylık bölümler halinde kurumlara yatmaktadır.

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir