Emekli Sandığı Borç Yapılandırma

Devletimizde Emekli Sandığı’na bağlı(4C’ye bağlı) 10 milyonu aşmış emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Her insanın devletin elde etmiş olduğu imkanlardan ve sıhhat hizmetlerinden, Toplumsal Güvenlik hizmetlerinden problem yaşamadan eşit şartlarda yararlanabilmesi için Emekli Sandığı’nın bağlanmış olduğu Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) büyük sorumluluklar düşmektedir. 19.08.2016 tarihinde gösterilen 6736 Sayılı yasa ile vergi borçları ve Toplumsal Güvenlik Kurumu borçları yapılandırma sürecine girmiştir. Bizde bu yazımızda Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca borçlandırılmış vatandaşların 6736 Sayılı yasa gereğince iyi mi yapılandırmaları icap ettiğini, Emekli Sandığı Borç Yapılandırma işlemini iyi mi gerçekleştirebileceklerini anlatacağız.

Hangi Borçlar Yapılandırma Kapsamındadır?

Emeklilik keseneği, sigorta, işsizlik sigortası, toplumsal güvenlik ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primlerine ek olarak genel sıhhat sigortası primlerinin asılları ek olarak SGK’nın takibini gerçekleştirdiği damga vergisi, hususi işlemler vergisi ve eğitim ödeneği borçları Emekli Sandığı Borç Yapılandırma kapsamı içindedir.

Geçmiş Borçlar Da Silinecek mi?

Yönetmelik doğrultusunda 2016 Haziran ayı ve öncesinde bulunan SGK borçları yapılandırılabilecek. Yaşlılık/Emeklilik/Malullük aylığı bağlanmış kişiler, aylık bağlandıktan sonrasında kendilerine gelir getirecek başka bir işte emek vermesi halinde; toplumsal güvenlik destek primi borcunu yatırması mecburi kişilerden, 2016 yılı Şubat ayı ile daha önceki aylara yönelik ödenmemiş borçların gerçekleri ile, ödemenin yapılacağı şahıslara ihtiyaç duyulan hesaplamaların yapılmasının arkasından gecikme cezasını ödemesi zorunludur. Üstelik gecikme zammı borcun üzerine eklenmiş olacaktır.

İdari Para Cezalarının Hepsi Silinecek Mi?

Yönetmeliğe bakılırsa, gecikme zammı eklenmiş gecikme cezalarının yanında, gerçek borçların(borç asılları) yarısı silinir. Örnek verecek olursak;

İdari para cezası: 100 TL

Sponsorlu Bağlantılar

Gecikme cezası: 40 TL

Borçlu şahıs, bu ücretleri öderken borç aslını 50 TL olarak ödeyecektir. 40 TL olarak ödeyeceği gecikme cezasını ise borç aslı üstüne eklenecek enflasyon değerleri ile güncellenmesinin arkasından ödeme işlemini gerçekleştirebilir.

Yapılandırma Kaç Taksitle Ödenebilir?

Borçlu vatandaşlar SGK’ya olan borçlarını peşin ödedikleri takdirde, borç asıllarına eklenecek olan enflasyondan muaf olurlar. Peşin ödemenin yanında iki ayrı dönem olarak da ödemelerini gerçekleştirebilirler.6-9-12-18-36 Ay vadeyle ödeme imkanı da sunulmuştur. Taksitli yada peşin olarak borçlarını ödemek isteyen vatandaşlar 25 Kasım 2016 evveliyatına kadar müracaat işlemlerini gerçekleştirmelidir. Gelir testi için ise 2 Ocak 2017 evveliyatına kadar müracaat edebilirler.

Yapılandırma Başvuruları Nereye Yapılacak?

SGM’ye başvurulması ihtiyaç duyulan durumlar işveren borçları, Bağ-Kur prim borçları şeklindedir. Genel Sıhhat Sigortası borçları için Toplumsal Güvenlik Merkezi başvurusu gereklidir. Bunun haricinde kalan öteki borçlar da ilgili kurumlara ve ilgili Toplumsal Güvenlik Merkezi üstünden yapılabilir.

Emekli Sandığı(4C) Borç Sorgulama İşlemi Iyi mi Gerçekleştirilir?

Sorgulama işlemi, Emekli Sandığı(4C) üstünden borçlarınızın takip edeni benzer biçimde pek fazlaca hizmet kolay ve süratli bir halde, E-Devlet sistemi ile gerçekleştirilebilir. Saymış olduğumuz işlemeleri ve daha fazlasını E-Devlet ile gerçekleştirebilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekir. Emekli Sandığı(4C) borç sorgulama işleminin iyi mi gerçekleştiğini anlatmadan ilkin, E-Devlet şifresinin iyi mi alınabileceği mevzusuna özetlemek gerekirse değinelim. E-Devlet şifrenizi kimliğiniz ile beraber PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

Sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için E-Devlet şifrenize haiz olduysanız, kimlik doğrulama işlemlerine başlayabiliriz. Bu hizmetlerden yararlanmak için kimliğinizi kullanıcı adı ve parola, e-posta ve parola ile doğrulamanız gereklidir. Kimlik doğrulamak için kimlik numarası ve gizyazı  kullanılmaktadır. Ek olarak sistem üstünden gerçekleştireceğiniz her resmi işlem kurumsal kalite taşımaktadır kısaca işlemlerinizin sonrasında belgenizin çıktısını alarak, lüzumlu resmi kurumlara verebilirsiniz. Belgenizin üstünde yer edinen barkod yardımıyla kurumlar, lüzumlu tespitleri yapmış olup denetim eder, evraklarınızın takibini gerçekleştirir. Yazımızın sonunda paylaşacağımız bağlantılar ile borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yapmanız ihtiyaç duyulan aşamaları sırasıyla size anlatacağız.

Sorgulama işlemlerine adım atmak için sisteme giriş yapmanız gereklidir. Sayfayı açmanızın arkasından karşınıza Kimlik Doğrulama Sistemi gelir. Sırasıyla bilgilerinizi giriniz ve “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Sisteme giriş yapma işlemi başarıyla tamamlanır.

  • Sisteme giriş yapmanızın arkasından oluşturulan sayfa üstünden Sorgu Türü yazan bölümde “Öteki Ödemeler” seçeneğini seçiniz.
  • Sorgu Tipi sekmesinde “Uygun Olan” seçeneğini seçiniz.
  • Sicil No yazan bölüme numaranızı eksiksiz bir halde girmenizin arkasından “Borç Sorgula” butonuna tıklayınız.

Toplumsal Güvenlik Kurumu’na borcu olan kişiler 6736 Sayılı yasa gereğince borçlarını sorgulama işlemini anlattığımız şekilde gerçekleştirebilirler.

Emekli Sandığı sicil numarası iyi mi öğrenilir?

Emekli Sandığı sicil numaranızı E-Devlet üstünden şifrenizle öğrenebileceğiniz benzer biçimde, Emekli Sandığı Sicil No Öğrenme Aracı üstünden şifresiz de öğrenebilirsiniz. Sicil numaranız sizin kurumlar karşısındaki kimliğinizdir. Bu kimlik numarası yardımıyla E-Bordro Öğrenme, hizmet dökümünüzü görme ve öteki sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu kimlik numarası, SSK Sorgulaması olarak karşınıza devamlı çıkacak bir numara olduğundan ek olarak ehemmiyet teşkil etmektedir. Eğer numaranızı bilmiyorsanız en kısa sürede öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Sisteme Giriş Yapmak ve İşlemlerinizi Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

Web Tahsilat İle Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı Borç Yapılandırma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir