Emekli Sandığı Çalışanı Yetim Aylığı Alabilir Mi?

Sıhhat hizmetlerinden yararlanabilmek, her insanın en naturel hakkıdır. Devlet her insanın eksiksiz ve hak etmiş olduğu bir halde sunulmuş hizmetlerden yararlanabilmesi için Toplumsal Güvenlik Kurumu ile öncülüğünde kendine düşen görevleri yerine getirmektedir. Sağlanmış olan hizmetlerden kimlerin faydalanabileceği mevzusu oldukça önemlidir. En mühim hizmetlerden bir tanesi de ölüm sigortasıdır. Sigortalı olarak çalışan kişinin(kız yada adam olmasına bakılmaksızın) vefat etmesi üstüne geride kalan hak sahiplerine bağlanan ödemelere dul/yetim maaşı denmektedir. Vefat eden kişinin eşine bağlanan maaş dul aylığı, çocuklarına bağlanan maaş ise yetim aylığı olarak geçmektedir. SGK gerçek sahibi kişilerin hizmetlerden yararlanmasını sağlayacak pek fazlaca hizmeti vermektedir. Ikimiz de bu yazımızda emekli sandığı çalışanı yetim aylığı alabilir mi mevzusuna değineceğiz.

Dul/Yetim Aylığı Kimlere Bağlanır?

Yazımızın başlangıcında belirttiğimiz şeklinde, vefat eden kişinin eşi ve evlatları aylık almaya hak kazanırlar. Fakat bu durumların haricinde vefat eden sigortalının anne/babası da aylık almaya hak kazanabilir. Yazımızın devamında dur/yetim aylığı almak için ihtiyaç duyulan şartları inceleyeceğiz.

Dul/Yetim Aylığı Almak İçin Lüzumlu Şartlar Nedir?

Yetim Aylığı Bağlanacak Kişinin Kız ve Adam Evlatları

Yetim aylığı bağlanan çocuklar için bazı ayrımlar(kız yada adam durumuna bakılır) yapılmaktadır. Aylığın bağlandığı adam evlatları öğrenimine devam ediyorsa sadece 18 yaşını doldurana kadar, devam ediyorsa 20 yaşına kadar, yüksek tahsil görmekteyse 25 yaşına kadar vefat eden şahıs üstünden aylığını alabilir. Aylığın bağlandığı kız evlatları bazı durumlar haricinde(evlilik, sigortalı işte çalışmak) yaşamının sonuna kadar yetim aylığını almaya devam edebilir.

Yetim Aylığı Bağlanacak Kişinin Anne ve Babası

Yetim aylığı bağlanan anne ve babalar için bazı koşulların sağlanması gereklidir. İlk olarak eşe ve çocuğa bağlanan aylık miktarı toplamı sigortalının aylık miktarını geçmemelidir. İkinci olarak ise sigortalı kişinin sağlığında anne ve babasının geçimlerini sağlamış olduğu kurumlarca doğrulanmalıdır.

Dul/Yetim Aylığı Iyi mi Hesaplanır?

Dul/Yetim aylığı almaya hak kazanmış sahiplerden eş ve çocuklar için, sigortalının almış olduğu aylığın %75 i paylaştırılarak bağlanır. %50 miktarını dul aylığı olarak eş alırken %25 miktarını yetim aylığı olarak çocuklar alır. Çocuğun olmaması durumunda %75 miktarı paylaştırılmadan direk eşe bağlanır. Vefat eden sigortalının 65 yaş üstündeki ebeveyni için ölüm aylığı bağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dul/Yetim Aylığı Iyi mi Alınır?

Ölüm aylığının bağlanacağı eş için lüzumlu belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 tane fotoğraf, kalıtım ilanı, ölüm defin raporu, nüfus cüzdanı fotokopisi, hak sahipleri için beyan ve taahhüt belgesi, toplumsal güvenlik kurumlarından gelir ve aylık belgesi, E-Devlet üstünden alınmış sıhhat provizyon dökümleri, Ziraat Bankası şubesi ile oluşturulan hesap numarası.

Ölüm aylığının bağlanacağı çocuk için lüzumlu belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 tane fotoğraf, kalıtım ilanı, ölüm defin raporu, nüfus cüzdanı fotokopisi, öğrenimine devam eden öğrencilerden yeni talebe belgesi, 18 yaşını doldurmuş fakat okumayan kız evlatlarından sıhhat provizyon dökümleri, Toplumsal Güvenlik Kurumundan alınabilecek gelir ve aylık belgesi, malul çocuklar için sıhhat kurulu raporu, hak sahipleri için beyan ve taahhüt belgesi, ziraat bankası şubesi ile oluşturulan hesap numarası.

Ölüm aylığının bağlanacağı anne ve baba için lüzumlu belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 tane fotoğraf, kalıtım ilanı, ölüm defin raporu, nüfus cüzdanı fotokopisi, Toplumsal Güvenlik Kurumundan alınabilecek gelir ve aylık belgesi, sıhhat provizyon dökümleri.

Cenaze Yardımı Örnek Dilekçeyi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Ölüm Aylığı Talep Dilekçesi/Hak Sahipleri İçin Beyan ve Taahhüt Belgesi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Evlenme Yardımı Örnek Dilekçeyi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı Çalışanı Yetim Aylığı Alabilir Mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir