Emekli Sandığı Cenaze (Ölüm) Yardımı Ödeneği Nasıl Alınır?

Emekli sandığı cenaze yardımı almak için hakkı bulunan kişiler, meydana getirilen ödemelerde fark yaşamaktadır. {Özel sektör} ile devlet memuru olunması içinde fark bulunan cenaze ödeneği, emekli sandığı mensuplarına daha yüksek bir sayı üstünden ödenmektedir. 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 içinde vefat eden devlet memurlarının yakınlarına 2.200 TL olarak belirlenen cenaze ödeneği, belirli şartlara bağlı olarak kişilere verilmektedir. Cenaze yardımı, ölüm parası ya da cenaze ödeneği şeklinde şekillerde de adlandırılabilir. Cenaze yardımından yararlanmak için kişilerin çalışıyor olmalarının ya da emekliliklerin önemi bulunmamaktadır. Bu kapsamda kişilerin emek harcama durumlarına nazaran cenaze yardımından yararlanma durumu değişmez. Her durumda devlet memurları, cenaze yardımından 2.200 TL şeklinde yararlanır.

Ölüm Yardımının Miktarı

Ölüm yardımının tutarı, SSK ve Bağ- Kur çerçevesinde çalışanlara 715 TL olarak verilmektedir. Bu kapsamda devlet memurlarına doğrusu Emekli Sandığı mensuplarına ödenecek meblağ, memurun kendisinin vefat etmesi durumunda ailelere 2.200 TL olarak verilmektedir. Cenaze ödeneklerinin miktarı, her yıl, bundan önceki senenin  enflasyon oranlarına nazaran değişim göstermektedir. Enflasyonun çıkışına/ inişine nazaran değişmekte olan ölüm yardımı, vefat eden kişinin taşımış olduğu şartlara nazaran verilmektedir. Vefat eden kişinin Emekli Sandığı mensubu olması halinde, öteki özellikleri kişinin ölüm yardımının miktarını değil, verilip verilmeyeceğini etkisinde bırakır. Bunun haricinde eğer bir devlet memurunun ölümü halinde yakınlarına ölüm maaşı bağlanmasına karar verilmişse, maaşın tutarı değişmez. Cenaze yardımı ödenekleri yalnız 1 defalığına verilir.tek seferde toplu bir halde ödenen meblağ, şu durumlarda verilmektedir:

 • Emekli Sandığı emeklisi olan kişinin vefatı halinde ölüm maaşı verilmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışılıyor olması halinde, emek harcama süresi esnasında vefat edilmesi halinde ölüm yardımı verilecektir.
 • Yaşlılık maaşı alınıyor olması halinde, kişinin vefat etmesi durumunda ölüm yardımı verilmektedir.
 • Sigortalı oluşunun üstünden 1 yıl geçmesi halinde, şahıs işten ayrılmışsa, işten ayrıldıktan sonrasında 1 yılı dolmamışsa, ölüm yardımı verilmektedir.

Cenaze Ödeneği Almak İçin Taşınacak Şartlar

Cenaze yardımı alımında gözetilen koşullar şöyleki sıralanabilir:

 • Vefat eden kişinin yakınlarının ölüm yardımından yararlanabilmeleri için, kişinin Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda kaydının olması gerekmektedir. Emekli Sandığı mensubu için bu süre 1 yılı geçmiş olmalıdır. Kısaca kişinin minimum 1 yıl süre ile Emekli Sandığı sigorta primleri yatırılmış olmalıdır.
 • Vefat eden kişinin emekli olması halinde, gelir kaynağının kendi sigortası olması gerekmektedir. Emekli kişinin başka bir gelirinin olması, alınacak ölüm aylığını tehlikeye düşürmektedir.
 • Gerçek sahibi olan yetim ve dul birisinin vefat etmesi durumunda yakınlarına ödenek ödenmez. Kısaca ödenek ödenebilmesi için evli kişinin eşinin ve evlatlarının hayatta olması, bekar kişinin anne- babasının hayatta olması gerekmektedir.
 • Ölüm parası alınması için, ölüm tarihinde minimum 360 prim gününün ödenmiş olması, doğrusu minimum 1 yıl süreyle sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Meslek hastalığı ya da iş kazası sonucu meydana gelen vefat durumunda sorgusuz bir halde, vefat eden kişinin yakınlarına cenaze ödeneği verilir.

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı İçin Lüzumlu Evraklar

Emekli Sandığı mensubu kişinin vefatı halinde cenaze yardımı almak için lüzumlu belgeler şöyleki sıralanabilir:

 • Muhtar tarafınca ıslak imza ile onaylanmış olan ölüm parası müracaat formu
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi ya da adli tıptan alınmış raporu
 • Ölüm parası başvurusunda bulunan kişinin kimlik fotokopisi

Lüzumlu belgeler, cenaze kaldırıldıktan sonrasında kısa süre içinde toplanmalıdır.hak sahipleri ölüm yardımı ödeneğinden yararlanmak için Toplumsal Güvenlik Kurumu binalarına müracaat yapabilmektedir. Yapılacak başvuruların, vefatın meydana gelmesinin peşinden 5 yıl içinde yapılması gerekmektedir. bu süre içinde yapılmayan başvurularda kişiler, sonrasında müracaat yapmak isterlerse süre aşımı nedeni öne sürülerek başvuruları reddedilir. Toplumsal Güvenlik Kurumu ile ve ilçe merkezlerinde yapılacak başvurularda problem varmış şeklinde görünmemesi, belge eksiği olmaması şeklinde durumlarda kişiler kısa süre içinde ölüm parası alınabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cenaze Ödeneği Formu Iyi mi Doldurulur?

Emekli Sandığı mensuplarında cenaze ödeneği formu doldurmak için muhtarlıklara gidilmelidir. Cenaze ödeneği talep dilekçesi olarak da anılan belge, cenaze ödeneği alma talebinde bulunulan kuruma arz edilmektedir. cenaze ödeneği talep formu, müracaat icra eden mefta yakını tarafınca tam ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Doldurulduktan sonrasında muhtara iletilmesi ihtiyaç duyulan belge, muhtar tarafınca onaylanır. Bu onayın aksaması durumunda belge geri gelir. Bu yüzden başvurunun neticelenmesi ve paranın alınması uzun sürecektir. Belgeler bir araya getirildikten sonrasında Toplumsal Güvenlik Kurumu merkezlerine sunulur.

Cenaze Ödeneği Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Cenaze ödeneği sorgusu, e-devlet üstünden, T.C. kimlik numarası ve PTT’den alınacak gizyazı ile yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılacak sorgulamada kişinin sisteme giriş yapmasından sonrasında sağ üst bölümde bulunan arama kısmından ya da sayfanın en alt kısmında bulunan hizmetler bölümünden Toplumsal Güvenlik Kurumu kısmına yetişmesi gerekmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu sayfasına girilmesinden sonrasında kişilerin buradan ölüm sonrası toplumsal yardım , sonrasında da cenaze yardımı sayfasına yetişmesi gerekecektir. Sayfaya girişte girilen T.C. kimlik numarasına istinaden, herhangi bir sual formu gönderilmeden kişilere sorgulama sonucu iletilecektir.

Cenaze Ödeneğini Kimler Alabilir?

Cenaze ödeneği alabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ölüm yardımından yararlanma hakkı mevzusunda öncelik, vefat eden kişinin eşine aittir. Evli birinin vefat etmesi halinde ölüm parası, kişinin eşine verilmektedir.
 • Evladı ve eşi olmayan birinin vefat etmesi halinde, kişiden gelecek cenaze ödeneğinden yararlanma hakkı, kişinin anne ve babasına aittir.
 • Ebeveyni olmayan, eşi olmayan ve çocuk sahibi olmayan kişiler için ölüm yardımı, kişinin kardeşlerine verilmektedir.

Cenaze Ödeneğini Hesaplama

Ölüm yardımı tutarlarını hesaplamak için enflasyon artış oranı ve son 5 yılda meydana getirilen ölüm yardımı artışlarının bilinmesi gerekmektedir. Bir emeklilik türüne ilişik şahıs, o yıl vefat eden ve aynı emeklilik türüne ilişik kişilerle aynı ölüm maaşını yakınlarına bırakmaktadır. Emekli Sandığı mensuplarının vefatı halinde, ölüm maaşı o yıl için sabitlenmiş olacaktır. Bu yüzden aynı yıl içinde vefat eden her Emekli Sandığı sigortalısı, yakınlarına aynı maaşı bırakır. Bu kapsamda kişilere verilen cenaze ödeneğinin son yıllardaki gelişimi enflasyona nazaran ilerlemektedir. 2008 senesinde 1.825 TL olan Emekli Sandığı cenaze yardımı tutarı, 2021 yılına gelindiğinde 2.200 TL’ye terfi etmiştir.

Cenaze Ödeneğine Vefat Eden Kişinin Hangi Yakınları Başvurabilir?

Cenaze yardımı başvurusu yapabilecek kişiler, hem de yardımdan yararlanacak kişiler olmalıdır. Mesela vefat eden şahıs üstünden ölüm yardımı alamayacak durumda olan amca, dayı şeklinde kişilerin, yardımdan yararlanabilecek kişiler isminde belgeleri temin etmesi ve Toplumsal Güvenlik Kurumu’na teslim etmesi olanak dışıdır. Bu şekilde bir durumun varlığı halinde, kişilerin cenaze yardımından yararlanmasında mahsur olmayan yakınları müracaat yapana kadar, önceki müracaat askıya alınır ya da reddedilir. Bu kapsamda müracaat yapabilecek kişiler sırasıyla eş, çocuklar, anne- baba ve kardeşlerdir. Sıralamanın üst kısmının varlığı halinde alt kısmı müracaat yapması imkansız. Kısaca eşin varlığı durumunda ebeveyn cenaze ödeneği başvurusunda bulunamaz.

Cenaze Ödeneği Örnek Dilekçeyi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Beyan ve Taahhüt Belgesi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı Cenaze (Ölüm) Yardımı Ödeneği Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir