Emekli Sandığı Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

Toplumsal Güvenlik Reformu ile beraber SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığını tek bir çatı altında Toplumsal Güvenlik Kurumuna bağlayan yeni sistem, pek oldukca hizmeti bununla beraber getirmiştir. Bu hizmetlerden bir tanesi de “evlilik ödeneği” şu demek oluyor ki öteki bir adıyla çeyiz parasıdır. Düzeltim ulaşmadan önce SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olmak suretiyle üç değişik Toplumsal Güvenlik Kurumu bulunmaktaydı. Reformun gelişinin arkasından 20.05.2006 tarihinde uygulanmaya süregelen 5502 Sayılı Kanun(Toplumsal Güvenlik Kurumu Kanunu) hükmünce Toplumsal Güvenlik Kurumları devredilerek Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na bağlanmıştır. Kaldırılan bu kurumlar yerine Toplumsal Güvenlik Kurumu gelmiştir. Ikimiz de bu yazımızda, evlenmek isteyen yada yeni evlenmiş çiftler için, devletin sunmuş olduğu hizmet olan çeyiz yardımı iyi mi alınır, Emekli Sandığı çeyiz parası kimlere verilir, çeyiz hesabı hangi bankada açılmalıdır sorularına cevap vererek ve Sgk/Emekli Sandığı çeyiz parası sorgulama işlemini gerçekleştirme mevzusuna değineceğiz.

Çeyiz Parası Nedir ve Iyi mi Alınır?

Toplumsal Güvenlik Kurumunun, eski haliyle Emekli Sandığının evlenmek isteyen çiftlere elde etmiş olduğu evlenme yardımına Emekli Sandığı Çeyiz Parası / Evlenme Ödeneği denir. Sigortalı çalışan kişinin vefat etmesi durumunda aylık almaya süregelen kız evlatları eğer evlenirse aylıkları kesilir sadece devlet tarafınca evlenme ödeneği yapılır. Bu yardımdan adam evlatlarının yararlanma hakkı yoktur. Tek koşul evlenme ödeneği almak isteyen kız çocuğunun bununla birlikte ölüm aylığı alıyor olmasıdır. Emekli Sandığı üstünden “yetim maaşı” alan kız evladı da evlenme ödeneği alabilir. Ödenekten yararlanmak isteyen kız evladı, dilekçesiyle beraber kendisine en yakın Toplumsal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü’ne başvurmalıdır. Dilekçenizin ekine evlenme cüzdanınızın görüldüğü fotokopiyi eklemeyi unutmayınız! Yazımızın sonunda paylaşacağımız bağlantılardan dilekçe örneğini indirebilirsiniz.

Peşin olarak ve tek seferde yatırılan Emekli Sandığı çeyiz parasının ne kadar ödeneceğini hesaplamak için, kız çocuğuna yatırılan iki senelik ölüm aylığı toplamını 24 ile çarpmak kafi olacaktır. Örnek verecek olursak, ölüm aylığı 700 TL olan kız evladı, lüzumlu hesaplama yapıldığı süre görülecektir ki 16.800 TL evlenme yardım alabilir. Ölüm aylığı 600 TL olan kız evladı ise 14.400 TL evlenme yardımı alabilir. Ek olarak şunu da belirmek gerekir, Emekli Sandığı çeyiz parası alan kız evlatları artık ölüm aylığı alma hakkından yararlanamamaktadır. Bu hakkını yalnızca boşandığı takdirde yine alabilir.

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir ve Iyi mi Alınır?

Devlet destekli çeyiz katkısı, çeyiz parasından değişik bir işleyiş ile uygulanmaktadır. Yeni evlenecek olan yada evlenmiş kişilerin nişan, kına, söz, düğün, çeyiz alımı, düğün harcaması benzer biçimde maliyetlerin karşısında bu destekten faydalanabilmesi için banka üstünden çeyiz hesabı açması gereklidir. Oluşturulan hesaba üç yıl süreyle ödeme yapılmalıdır. Devlet, üç yıl süresince hesabınıza yatırmış olduğunuz miktarın %20’sini üstüne ilave ederek size sunmaktadır.

Alınacak çeyiz katkısı için biriktirilen miktarı, hesabınızın bağlı olduğu banka aracılığı yardımıyla öğrenebileceğiniz benzer biçimde, telefon üstünden de sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Öteki bir yöntem ise elektronik ortam üstünden web bankacılığını kullanmanız olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirme Ödeneği Nedir ve Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneği Toplumsal Güvenlik Kurumunun annelere elde etmiş olduğu yardım türlerinden birisidir, süt parası olarak da geçmektedir. Doğum meydana getiren kişinin emzirme ödeneğinden faydalanabilmesi için sigortalı olması gerekmez, eşi eğer sigortalıysa onun üstünden bu hizmetten yararlanabilir. Emekli Sandığı çalışanları, SSK’lı çalışanlar yada Bağ-Kur’a bağlı çalışanlar 5510 Sayılı Kanun(4. madde) hükmünce emzirme ödeneğinden faydalanabilirler. Bakanların onaylamasıyla beraber uygulanabilen ödeneğin belirlenmesinde ilgili kurumun yönetim kuruludur. Ödeneği alabilmek için emek harcama yılı içinde minimum 120 günlük sigorta priminin bildirimi yapılmalıdır. Ödeneğin miktarı için ise 2017 senesinde 132 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Borçlanması Nedir ve Iyi mi Alınır?

5510 Sayılı Kanun(4. madde) hükmüne bakılırsa sigortalılar doğum yaptıktan sonrasında geçen en fazla iki senelik süreyi(bu süre içinde kişiye prim ödemesi bulunmamak ve evlatlarının yaşıyor olması kaydıyla) borçlandırılabilir. Bunun için hak sahiplerinin Sigorta Primleri Genel Müdürlüğüne borçlanma talebinde bulunması gerekir. Doğum borçlanmasının hesaplanışında, poşet yasanın gelişiyle beraber değişen yönetmeliğe bakılırsa en fazla (çocuk başına 2 yıl süreyle, toplamda 2160 gün) 3 çocuğa kadar borçlanma hakkı getirilmiştir. Tek evladı olan aileler için 2 yıl ve 13.651,20 TL, iki çocuk için 4 yıl ve 27302,40, üç çocuk için ise 6 yıl ve 40.953,60 TL olarak belirlenmiştir.

Primler Niçin Önemlidir?

Son olarak, Toplumsal Güvenlik Kurumu devletimizde şuan yararlanmakta olduğumuz hizmetleri veren üç kuruluşun 20.05.2006 tarihinde uygulanma konulmuş 5502 Sayılı Kanun hükmünce tek bir çatı altında toplanmış halidir. Sistemde meydana getirilen değişimler sonucunda uygulama üstünde de çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Mesela Emekli Sandığı’na bağlı olan çalışan çeyiz parasını alabilirken, SGK’ya bağlandığı süre almaya devam edebilecektir. Tüm bunlar için ise lüzumlu primler kişiler adına ödenmelidir. Şu sebeple sigortalı çalışanın ailesinin ve kendisinin yararlanabileceği pek oldukca hizmet, primlerin ödenmesi halinde mümkün olmaktadır tıpkı çeyiz parasında olduğu benzer biçimde. Emekli Sandığı çeyiz parası gereksinim duyan kişiler için oldukça önemlidir fakat bu yardımın sağlanabilmesi için lüzumlu şartlar oluşturulmalıdır.

Evlenme Yardımı Örnek Dilekçesini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Emzirme Ödeneği/Süt Parası Talep Dilekçesini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Doğum Borçlanması Talep Dilekçesini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı Çeyiz Parası Kimlere Verilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir