Emekli Sandığı Çıkış Bildirgesi

Memurlara ilişik resmi işlemlerin kamu kurumlarında düzenlenmiş olduğu sisteme Emekli Sandığı denir. Sistem üstünde meydana gelen her işlem resmidir ve Maliye Bakanlığının denetimi altında gerçekleştirilir. Sistemin hedefi tüm çalışanlarını sigortalı çalışan yaparak herkesi tek bir çatı altında toplayabilmektir. Ek olarak çalışan sigortalı kişinin emekliliği geldiği vakit emekli maaşını almasını, hastaneye gittiğinde sıhhat hizmetlerinden sorunsuz yararlanmasını, alacağı ilaçlarını daha uygun miktarlar karşılığında alabilmesini ve daha birçok faydayı sağlamak suretiyle sorumlulukları vardır. Esas değişim Toplumsal Güvenlik Reformunun yaşanması ile adım atmıştır.

Toplumsal Güvenlik Reformunun gelmeden önceki zamana gerek dönecek olursak, aslen 3 değişik kuruluşun bulunduğunu görmekteyiz. Bunlar SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı olmak suretiyle 3 ayrı kurum daha sonrasında Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı denetimi altına girerek tek bir kurum haline gelmiştir. Kuruluşun son hali Toplumsal Güvenlik Kurumu olarak geçmektedir.

Mevzumuza yine gelecek olursak, bilinmiş olduğu suretiyle sigortalı çalışanlar da işlerinden çeşitli nedenlerden dolayı ayrılabilirler. Sigortalı çalışanın işinden ayrılabilmesi için Toplumsal Güvenlik Kurumu’na işten ayrılışından 10 günden fazla süre geçmeden işten ayrılış bildirgesini bildirmelidir. Ikimiz de bu yazımızda Emekli Sandığı çıkış bildirgesi konusunu ve sistem üstünden bildirgenin iyi mi alınacağı mevzusunun detaylarını işleyeceğiz.

İşe Kayıt/Giriş Bildirgesi

Isterseniz mevzumuza geçmeden ilkin özetlemek gerekirse, ilk kez sigortalı işçi çalıştıracak işverenin ne yapması gerektiğine değinelim. Sigortalı şahıs çalıştırmaya başlamış işveren, en geç sigortalı kişiyi çalıştırmaya başlamış olacağı zamanı esas alarak bildirge hazırlamalıdır. İş yeri bildirgesini hazırladıktan sonrasında SGK’ya iletmelidir. Sigortalı giriş bildirimi elektronik ortam üstünden şu demek oluyor ki SGK’nın web sitesinden lüzumlu aşamalar takip edilerek (E-SGK, Öteki Uygulamalar, Sigorta İşe Giriş Bildirgesi) gerçekleştirilebilir. Örnek iş yeri bildirgesi formunu sayfanın sonunda paylaşacağımız linkten indirebilirsiniz. Sigortalı işçi çalıştırdığı halde, çalıştırdığı sigortalı kişinin bildirimini Toplumsal Güvenlik Kurumu’na yapmamış olan işverenler için çeşitli yasal yaptırımlar uygulanır. Yasal olarak süreyi geçen bildirimlerde, işverenlere 5510 Sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’nda yer edinen 102. maddeye gore yönetimsel para cezası uygulanmaktadır.

İşe kayıt bildirgesi mevzusunda belirtmek ihtiyaç duyulan öteki bir mevzu ise, çalışanların çalışmış oldukları gün sayısı kadar ve almış oldukları prim ücretleri kadar tüm gelirlerinin görünmüş olduğu belgeler, Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca teslim alınmalıdır. Burada bahsetmiş olduğumu sigortalı çalışanlar, ne olursa olsun kamu kuruluşunda olmak zorunda değildir. {Özel sektör} içinde faaliyetine devam eden çalışanlar da aynı işlemlerle karşı karşıyadır. Aylık prim ve hizmet belgeleri elektronik ortam üstünden SGK’nın web sitesinden lüzumlu aşamalar takip edilerek (E-SGK, e-Bildirge) gerçekleştirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İşten Ayrılış/Çıkış Bildirgesi Ne Vakit Verilir?

Sigortalı şahıs işten ayrılışının beyannamesini SGK’ya zamanında vermelidir, aksi takdirde yönetimsel para cezasına maruz kalır. Bu yüzden bildirinin veriliş zamanı oldukça mühim bir husustur.

Sigortalıların hizmet akdinin sona ermesi (işten ayrılmaları) halinde, bu durumun, sigortalının işten ayrılmış olduğu tarihten itibaren en geç 10 gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile Toplumsal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. Sigortalı şahıs işten ayrılışının on gün içinde çıkış bildirimini yapmalıdır. Örnek verecek olursak 4.2.2017 tarihinde işten ayrılan sigortalı en geç 14.2.2017 tarihinde bildirgesini vermiş olmalıdır.

İşten Ayrılış/Çıkış Bildirimi Yapmak

Emekli Sandığı çıkış bildirgesinin çıktısını alabilmek için ilkin sistem üstünden işverenin görüntüleyebilmesi gereklidir. Sigortalı çalışanın bu sayfayı görmesi hem mümkün değildir hem de elektronik ortamda ayrılış bildirgesini alamamaktadır. Sigortalı şahıs kendisine en yakın Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan bildirgesini alabilir. Yazımızın devamında sistem olarak bahsettiğimiz e-Sigorta ile ilgili öteki bilgileri işleyeceğiz.

İşten Ayrılış/Çıkış Bildirgesi

İşverenler sigortalı çalışanın işinden ayrıldığını e-Sigorta üstünden bildirmekle yükümlüdür. Bildirimini yapmayan ve yasal süresini aştığı tespit edilen işveren kurumuna yönetimsel para cezası uygulanır. Sigortalı kişinin ayrılış belgeleri SGK’nın sitesi üstünden lüzumlu aşamalar(E-SGK, Öteki Uygulamalar, Hizmet Akdi) takip edilerek gönderilebilir. İşten ayrılış bildirimi yapılırken sigortalı çalışanın mesleği, son iki aya ilişik kazanç tutarı, işten ayrılış sebebi ve çalışana ilişik adres detayları sistem üstüne kaydedilir. Yazımızın sonunda paylaşacağımız bağlantı üstünden siteye erişebilirsiniz.

Aynı İşverenin Başka Bir İş yerine Naklen Devredilen Sigortalılar İçin İşten Ayrılış Bildirgesi Verilmesine Gerek Var mıdır?

5510 Sayılı Kanun hükmüne gore sigortalı çalışanlar, başka bir iş yerine devredilmesi durumunda her ne olursa olsun sigortalı çalışan için işten ayrılış bildirgesi ne olursa olsun yapılmalıdır. Yapılmaması durumunda yada lüzumlu sürenin takip edeni yapılamadan bildirgenin geç yapılması halinde işveren yönetimsel para cezasına maruz kalır.

Hatalı İşten Ayrılış Bildirgesi Halledilebilir ya da İptal Edilebilir mi?

Emekli Sandığı çıkış bildirgesinin çıktısını alabilmek için ilkin sistem üstünden işverenin görüntüleyebilmesi gereklidir. Sigortalı çalışanın bu sayfayı görmesi hem mümkün değildir hem de elektronik ortamda ayrılış bildirgesini alamamaktadır. Sadece işveren ayrılış bildirgesinde yanlışlık bulunduğunu tespit etmiş olduğu anda, bildirgesini işleme koyduğu elektronik ortam üstünde yalnızca 10 gün içinde lüzumlu düzeltme ve değişim işlemlerini yapabilmektedir. Eğer ihtiyaç duyulan 10 gün geçirilmişse, Toplumsal Güvenlik Merkezi’ne durum bildirilerek düzeltme talebinde bulunulmalıdır.

 

 

Toplumsal Güvenlik Kurumu Resmi Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

İş Yeri Bildirgesi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

E-Sigorta Kanalına Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi(4/1- a-b ve 506 SK GM 20 kapsamındaki sigortalılar için) Dilekçesini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı Çıkış Bildirgesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir