Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosu

Emekli Sandığı kamu kurumlarında vazife meydana getiren memurlara sağlanan bir toplumsal güvence olarak 1954 senesinde kurulmuştur. Emekli Sandığı kamu kurumlarında çalışmakta olan ya da emekli olmuş olan memurlara sağlanan bir toplumsal güvencedir, SSK, BAĞ-KUR ise değişik sektörlerde vazife meydana getiren bireyler için toplumsal güvence sağlamaktadır. Emekli Sandığı eskiden Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerine devam etmekteydi fakat 2006 senesinde toplumsal devlet tarafınca belirlenen yasaya gore Emekli Sandığı Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na geçerek faaliyetlerine bu bakanlık çatısı altında devam etmektedir. Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na bağlanarak tek çatı altında toplanmışlardır. Emekli Sandığı toplumsal güvencesine haiz olan bireyler toplumsal ve sıhhat alanında bazı hizmetlerden yararlanmaktadırlar. Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna gore emeklilik şartlarına haiz olan bireyler emekli olmaya hak kazanabilirler. Emekli Sandığı toplumsal güvencesine haiz olan memurlar devlet hastanelerinde, dal hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, sıhhat ocaklarında ücretsiz bir şekilde muayene ve tedavi edilirler. Muayene ya da tedavi için hususi sıhhat kuruluşlarını tercih ederseniz emekli sandığına ödenen primlere gore, hususi sıhhat kuruluşu bir fark tutarı çıkarmazsa ücretsiz bir şekilde muayene olabilirsiniz. Fakat Emekli Sandığı’na ödenen sigorta prim tutarına gore, sıhhat kuruluşu bir fark çıkarırsa o farkı kendiniz ödemek durumdasınız.

Emekli Sandığı emeklilik hesaplama kapsamında belirlenen yasalarca vefat eden memurların emekli aylığı kesilmez, bazı şartlara bağlı olarak birinci dereceden olan yakınlarına kalır.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Iyi mi Yapılır?

Kamu kurumlarında çalışan memurların emekli olabilmeleri için bazı şartlara haiz olmaları gerekmektedir. Bu şartlar sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme günü ve yaş kriteridir. Toplumsal devlet tarafınca belirlenen yasalara gore sigortalılık süresini dolduran, sigorta prim ödeme gününe haiz olan ve emekli olma yaşını doldurmuş olan memurlar Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna gore emekli olmaya hak kazanırlar.

08.09.1999 tarihinden ilkin kamu kurumlarında vazife halletmeye başlamış olan adam memurlar 25 yıl sigortalılık süresine haiz oldukları vakit kendi istekleri dahilinde emekli olmaya hak kazanırlar. Bu tarihten ilkin sigortalı olarak işe başlamış olan adam memurların emekli olmaları için lüzumlu olan sigorta prim ödemesi gün sayısı ve yaş kriteri şeklinde emekli olma şartlarını belirleyen yasalar olmadığı için, onların emekliliğinde bu şartları sağlamaları istenmez. Emekli Sandığı emeklilik hesaplama kapsamında 25 yıl sigortalılık süresinin olması yeterlidir. Bu tarihten ilkin işe başlamış olan hanım memurların emekli olabilmeleri için 20 yıl sigortalılık süresi olması şartı aranmaktadır.

08.09.1999 tarihinde işe başlamış ve sigortalı olan adam memurların Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu kapsamında 50 ve daha üstü bir yaşa haiz olmaları durumunda yaş haddinden dolayı emekli olmak isterlerse 10 senelik sigortalılık süresine haiz olması beklenmektedir. Aynı tarihte işe başlamış olan hanım memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna gore aynı şartlar geçerlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

08.09.1999 tarihinde ve sonraki tarihlerde işe başlamış olan adam memurların Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna gore, 60 yaşını doldurmuş olmaları ve minimum 9000 sigorta primi ödeme gününe haiz olmaları gerekmektedir. Bu durum hanım memurlarda Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna gore 58 yaşını doldurmuş olmaları ve minimum 9000 sigorta primi ödeme gününü haiz olmaları şartı ile belirlenmiştir.

08.09.1999 tarihinde ve sonraki tarihlerde işe başlamış olan adam memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna gore 5400 sigorta prim ödemesi ve 61 yaşını tamamlamış olma şartı ile yaş haddinden emeklilik şeklinde emekli olmaya hak kazanırlar. Aynı tarihte işe başlamış olan hanım memurlar için de aynı şartlar bilinmektedir.

01.05.2008 tarihinde ve daha sonraki tarihlerde işe başlamış olan adam memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama şartlarına gore sigorta primi ödeme gün sayısı gene 9000 olarak belirlenmiştir. Emekli olmaları için lüzumlu olan yaş kriteri ise kademeli artışın 9000 sigorta primi ödeme gün sayısını tamamlayacakları tarihe gore belirlenmektedir. 01.05.2008 tarihinden ve sonraki tarihlerde kamu kurumlarında vazife meydana getiren hanım memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna gore, adam memurların emeklilik durumunda istenilen şartların aynısını sağlamaları gerekmektedir.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosuna Iyi mi Ulaşılır?

Emekli olmak isteyen işyar bireyler Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun yürütmekte olduğu yasalara gore bazı şartlara bağlı olarak emekli olmaktadırlar. Bu şartlar sağlandığında Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu kapsamında emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu ile kendi emekliliğinize ne kadar kaldığını kolayca hesaplayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Toplumsal güvenlik Kurumu’nun web sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer edinen bağlantıya tıklayarak Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu sayfasına süratli bir halde ulaşabilirsiniz. Oluşturulan sayfada yer edinen bilgilerinizle doldurmanız ihtiyaç duyulan boşluklara bilgilerinizi eksiksiz olarak sisteme aktardığınızda Emekli Sandığı emeklilik hesaplama işleminizi kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

3

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosu İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir