EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLİK HESAPLAMA

Kamuda çalışan kişilerin merakla bekledikleri emeklilik günleri için geçtiğimiz yıllarda hususi bir düzenleme yapılmıştı. Meydana getirilen bu düzenlemeye bakılırsa kişiler emek verme ve prim gününü doldurmuş olsalar dahi, yaş şartını tamamlamadan emekli olamayacaklar. Malum emeklilik hesaplama şekillerinde değişiklik olmasından dolayı ne vakit emekli olacağını merak eden kişiler için bu makalemizde bazı örnek hesaplamalar ve emeklilik durumları ile ilgili bilgiler vereceğiz. Emekli sandığı emeklilik hesaplama işlemlerine geçmeden ilkin, erkekler ve bayanlar için yasada belirtilen şartları göz önünde bulundurarak bazı açıklamalar yapmamız daha doğru olacaktır.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Iyi mi Yapılır?

Emekli Sandığı emeklilik hesaplama işleminiz için aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulayınız.

 • Yazının sonunda sizin için verdiğimiz web adresine tıklayınız.
 • Karşınıza gelen sayfada ilk olarak doğum tarihinizi giriniz ve cinsiyetinizi seçiniz.
 • Sonrasında Emekli Sandığı’na bağlı olduğunuz süredeki hizmet bilgilerinizi giriniz.
 • Bağkur’a bağlı olduğunuz süre var ise bu süredeki hizmet bilgilerinizi de giriniz.
 • Emekli Sandığı’na bağlıyken borçlandırma yaptığınız dönem var ise o devrin başlangıç ve bitiş tarihini giriniz.
 • Değişik bir hizmete bağlı olduğunuz süre var ise bu detayları de giriniz.
 • Son olarak SSK’ya bağlı olduğunuz süre var ise 23.05.2002 öncesi ve sonrası olarak iki şekilde giriniz.

Bu işlemleri doğru bir halde yaptıktan sonrasında Emekli Sandığı emeklilik hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Adam Memurlarda Emeklilik Şartları

Emekli sandığına kayıtlı olan adam memurlar için öncelikli olarak fiili hizmet yılının bilinmesi gerekmektedir. Meydana getirilen köklü değişiklik 08.09.1999 tarihinde yürürlüğe girdiğinden dolayı, yapılacak hesaplamalarda bu süre kesinlikle dikkate alınmalıdır. Eğer işe giriş yılınız bu tarihten ilkin ise, adamların 25 fiili hizmet yılını doldurmuş olmaları ile beraber emekli aylığı almaya hak kazandıklarını altını çizmeliyiz. Sadece, kişilerin emekli süresini doldurmalarına 2 senenin daha altında bir süre kalmışsa ve adamların o an ki yaşları da 43 ve üstünde ise, emeklilik aylığının bağlanabilmesi için kendilerinin talepte bulunması gerekmektedir.

25 senelik fiili hizmet yılı, toplamda 9000 güne denk gelmektedir. Hesaplama işlemlerinde bu sonucun unutulmaması gerekecektir. Eğer yukarıda belirttiğimiz tarihten başlayarak 30.04.2008 tarihleri içinde işe girmişseniz, adam memurlar için belirlenmiş emeklilik şartlarını aşağıdaki şeklinde sıralayabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

 • 08.09.1999 ve sonrasında işe giren adam memurların emeklilik hakkını kullanabilmeleri için minimum 9000 iş günü sayısını tamamlamaları ve 60 yaşını doldurmaları gerekmektedir. Bu şartları tamamlamaları halinde talepleri doğrultusunda emekli olacaktırlar.
 • Eğer 08.09.1999 zamanı itibari ile işe girilmiş ve emeklilik şartı için belirlenen prim günü sayısı 5400 gün olmuşsa, bu durumdaki adam memurların emekli olabilmeleri için 61 yaşını doldurmuş olmaları gerekecektir.
 • Eğer adam memurlar 01.05.2008 sonrasında işe girmişlerde, 4C kapsamındaki iş günü sayılarının 9000 güne tamamlanması gerekmektedir. Kademeli emeklilik yaşı tespiti 9000 günü tamamladıkları yaşta da emekli olabilirler. Burada minimum 61 yaşın doldurulması gerekecektir.

Bahsedilen durumlar ile ilgili örnek bir hesaplama meydana getirecek olursak, örnek değerler ile şu tabloyu oluşturabiliriz.

 • Doğum Zamanı: 13.03.1966
 • Sigorta Başlangıç Zamanı: 18.10.1988
 • Emeklilik Statüsü: 4/C
 • Tamamlanacak Prim Günü: 9000 gün
 • Sigortalılık Süre Şartı: 25 Yıl

Belirtilen değerlere bakılırsa kişilerin 18.10.2013 tarihinde hem sigortalılık süresini hem de prim günü şartını tamamladığından söz edebiliriz. Bundan sonraki tarihlerde de kişiler kendi talepleri ya da yaş şartı doldurulduğundan dolayı re’sen emeklilik durumları söz mevzusu olabilmektedir.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplamada Dikkat Edilecekler

Hanım Memurlarda Emekli Sandığı Emeklilik Şartları

Emekli sandığı emeklilik hesaplama işlemleri için hanımlarda da bazı kuralların bilinmesi, sonrasında da hesaplamaların yapılması gerekmektedir. Buna bakılırsa, mevzuatta belirtilenlere geçmeden ilkin, hanım iştirakçilerin minimum 20 fiili hizmet yılını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu süreyi tamamlayan hanımefendi memurlar, emekli aylığına bağlanabilecektir. Ek olarak, emeklilik sürelerini doldurmaları için istenen 20 senelik süre için 2 yıldan daha azca bir süre kalmışsa ve hanım memurların yaşları da 38 ise, sadece talep etmeleri durumunda emekli olmaya hak kazanacaktırlar.

Bu bilgilerin bununla beraber, mevzuatta hanım memurlar için tamamlanması ihtiyaç duyulan emeklilik süreleri, emeklilik şartları ve tarihlere bakılırsa düzenlemeler şu şekilde ön plana çıkmaktadır.

 • 08.09.1999 ve sonrasındaki bir tarihte işe giren hanım memurlar, emekli olmak için 58 yaşını doldurmalıdırlar. Ek olarak, yaş şartına ek olarak 9000 gün sayısına da ulaşılmalıdır. Bu şartlar ile beraber düzgüsel emeklilik şartları tamamlanmış olacak ve emekli aylığı bağlanacaktır.
 • Bayanların yaşlılık durumlarından dolayı 5400 günlük fiili hizmet sayısı ile emekli olmaları da mümkündür. Bunun için 08.09.1999 sonrasında işe girmeleri ve kısmı emeklilik şartı için ihtiyaç duyulan 5400 günlük sürenin yanında 61 yaş sınırının da doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Eğer hanım memurlar 01.05.2008 tarihinden sonrasında işe başlamışlarsa, bu durumda 4C bendine bakılırsa 9000 gün prim sayısını tamamlamaları, emeklilik yaş tespitlerinde de kademeli artışlar sonrasında 9000 günün tamamlanması ya da tamamlayacakları zamana bakılırsa bir hesaplama yapılması mümkündür.

Emekli sandığı emeklilik hesaplama işlemlerinde hanım memurların dikkat etmesi ihtiyaç duyulan yaş ve prim gün sayıs için bilinmesi ihtiyaç duyulan bazı hususi durumları şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Eğer 9000 gün şartı 01.01.2036 ve 31.12.2037 içinde tamamlanıyorsa, 59 yaş
 • 01.01.2038 ve 31.12.2039 içinde tamamlanıyorsa 60 yaş
 • 01.01.2040 ve 31.12.2041 içinde tamamlanıyorsa 61 yaş

Bu tarihler, gün sayısını dolduran hanım memurların en erken hangi yaşta emekli olacaklarını ifade etmektedir. Her yıl için aynı hesaplama yapılırken tek dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tarih 01.01.2048 ve sonrasındakiler içindir. Bu tarihten sonrasında prim günü şartını tamamlayanlar, 65 yaş şartını doldurmuş olmalıdırlar. Emekli sandığı emeklilik hesaplama işlemlerinde uygulamanız gerekenler ve öteki bilmeniz gerekenler bu şekildedir. Kamu kurumlarından yapılacak işlemler için kullandığımız E-Devlet uygulaması, hem prim gününüz hem de emeklilik hesaplama işlemleriniz için size anında destek olacaktır. Fiili hizmet zamanını öğrenmek için E-Devlet üstünden detaylı hizmet dökümüne parasız bir halde ulaşabilirsiniz.

Emekli Sandığı emeklilik hesaplamasını yaparken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlar;

 1. Ilk olarak yukarıda size verdiğimiz sayfada her işlemin yanında “Ekle” sekmesini görmüş olacaksınız. “Ekle” sekmesi işten ayrılıp yeniden işe başladığınız zamanları girmeniz için size verilmiştir. Bu şekilde bir durumdaysanız “Ekle” sekmesini kullanmayı unutmayınız.
 2. 18 yaşınızın altındayken hizmet verdiyseniz bu hizmet detayları Kaza-i Rüşt Kararıyla ya da 18 yaş öncesi yaş tahsisi durumunda geçerli olacaktır.
 3. Emekli Sandığı emeklilik hesaplamada aynı tarihlerde olan hizmetleriniz var ise yalnız bir hizmetiniz dikkate alınacaktır.
 4. Emekli Sandığı emeklilik hesaplama resmi bir kalite taşımamaktadır.

tıkla sorunu sor

EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLİK HESAPLAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir