EMEKLİ SANDIĞI HİZMET BİLGİSİ SORGULAMA

Emekli Sandığı 1950 senesinde Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet memurlarının toplumsal güvencelerini sağlama suretiyle kurulmuştur. Emekli Sandığı yalnız memurları ilgilendiren bir kurumdur. Fakat 2006 senesinde meydana getirilen değişiklikle beraber (5502 sayılı Toplumsal Güvenlik Kurumu Kanunu) Maliye Bakanlığı’ndan çıkıp Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına geçmiştir. Öteki bir deyişle emekli sandığı, işgören statüsündeki devlet çalışanının malüllük, ihtiyarlık ve ölüm sigortalarını karşılamak suretiyle vazife icra eden SGK‘ya bağlı bir kurum haline getirilmiştir. Emekli Sandığı’ndan emekli olacak vatandaşlar için belirli yaş sınırlamaları da bulunmaktadır. Bu emek verme yaşları bayanlar için fiili 20 yılı doldurarak, erkekler için ise 25 emek verme fiili yılını doldurarak gerçekleştirilir. Fakat daha erken emekli olmak isteyen kişiler, emekliliklerine 2 yıl kala müracaat gerçekleştirerek bu işlemi gerçekleştirebilirler. Birazcık da Emekli Sandığı hizmet bilgisi sorgulama hakkında informasyon verelim.

4C hizmet bilgisi sorgulama, Emekli Sandığı hizmet dökümü olarak da bilinmektedir.

Emekli Sandığı Hizmet Bilgisi Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Emekli Sandığı hizmet bilgisi sorgulama işlemi 2 değişik yoldan gerçekleştirilebilir. Bu işlemlerden ilki SGK üstünden sorgulanmaktadır. Öteki bir işlem ise E-Devlet kapısı üstünden sorgulama yapmaktır. SGK üstünden meydana getirilen 4C  hizmet bilgisi sorgulama işlemi herhangi bir gizyazı bilgisi istemediği için E-Devlet işlemine nazaran oldukça daha basittir. E-Devlet şifresiyle yapılacak sorgulama için E-Devlet şifresinden anlatmak isterim. İnternet çağlarında yaşamamız dolayısıyla yaşamımıza kolaylaştıran E-Devlet uygulamalarını gerçekleştirmek için lüzumlu kişiye özgü şifreye E-Devlet şifresi denir. E-Devlet şifresini sizlere en yakın PTT müdürlüklerinden kimlik bilgilerinizle kolayca temin edebilirsiniz. Gizyazı temin bedeli 2 tldir.

  • SGK Üstünden Emekli Sandığı Hizmet Bilgisi Sorgulama

SGK üstünden şifresiz bir halde Emekli Sandığı hizmet dökümü orgulama yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz.

  1. Alt bölümde verilecek bağlantıya tıklayarak SGK Emekli Sandığı hizmet dökümü sorgulama sayfasına girebilirsiniz.
  2. Emekli sandığı için lüzumlu 4C kısımlarını doldurunuz.
  3. Arkasından sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SGK Üstünden Emekli Sandığı Hizmet Bilgisi Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  • E-Devlet Şifresi İle Emekli Sandığı Hizmet Bilgisi Sorgulama

  1. E-Devlet şifrenizi temin ettiyseniz derhal altta verilecek bağlantıya tıklayınız. Böylelikle E-Devlet üstünden Emekli Sandığı hizmet dökümü sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.
  2. Arkasından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basarak karşınıza gelen sayfada sırasıyla TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi doğru bir halde girdiğinize güvenilir olduktan sonrasında “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Şifresiyle Emekli Sandığı Hizmet Bilgisi Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

EMEKLİ SANDIĞI HİZMET BİLGİSİ SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir