Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği

Emekli Sandığı için hizmet birleştirme 2008 senesinde gerçekleşen Toplumsal Güvenlik Reformu çerçevesinde SSK ve Bağ Kur ile beraber tek çatı altında toplanmıştır. Toplumsal Güvenlik Kurumu çatısında birleşen emeklilik sistemleri ile hizmet birleştirme kanunu da yürürlükten kaldırılmıştır. Şu demek oluyor ki, Toplumsal Güvenlik Reformundan sonrasında herhangi bir hizmet birleştirme işlemine gerek kalmamıştır. Fakat Toplumsal Güvenlik Reformu hayata geçmeden ilkin sigortalı olanlar için bu durum farklılık arz eder. Eğer bireyler değişik emeklilik sistemine bağlı olarak çalışmış ise hizmet birleştirmesi yaptıktan sonrasında emekli olmaları gerekir. SGK hizmet birleştirme başvurusu yapmak, birden fazla kurumda hizmeti olanların menfaati lehine olacaktır. SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen vatandaşlar, Toplumsal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmalılar dır. Başvuruda bulunmak için de yazılı bir dilekçe iletilmelidir.

Hizmet Birleştirme Nedir?

Emeklilik, emek harcama hayatlarında bir çok vatandaşın arzu etmiş olduğu bir uygulamadır. Bundan dolayı emeklilik, emek harcama hayatında oluşturulan bir nevi birikimdir ve ileri ki yaşam için bir güvencedir. Ödenen primlere bakılırsa emeklilik çeşitleri farklılık gösterir. Emekli Sandığı, memurların emeklilik işlerinin yürütülmüş olduğu sistemdir. Emekli Sandığı, Toplumsal Sigortalar Kurumu ve Bağ Kur’a bakılırsa daha avantajlı bir emeklilik kurumudur. Emekli Sandığı’nın verdiği hizmetler şunlardır: Emekli ve malullük aylığı, sıhhat yardımı, dul ve yetim alığı, toplumsal tesis sağlama, toptan ödeme, konut kredisi ya da konut sağlama, giyecek ve yiyecek yardımı, borç ödeme, aile yardımı, doğum yardım ödeneği, okul yardımı ve göç ödeneği… Emekli Sandığı’ndan ilkin Bağ Kur’a ya da Toplumsal Sigortalar Kurumuna bağlı olanların Emekli Sandığı’na bağlı olarak emek harcama süreleri öteki sistemlerden fazla ise hizmet birleştirme işlemi yapılarak Emekli Sandığı’ndan emekli olmak mümkün olmaktadır. Şu demek oluyor ki hizmet birleştirme, memuriyete başlamadan ilkin ya da memuriyet içinde 4A’lı ya da 4B’li olarak geçen sürenin birleştirilmesidir. Hizmet birleştirme işleminin faydası bu anlamda önemlidir.

Hizmet birleştirme yararları şunlardır:

 • Hizmet birleştirme vatandaşın daha erken emekli olmasını sağlar.
 • Memuriyetten önceki hususi sektörlerde emek harcama süreleri ve primleri dikkate alınır.
 • Hizmet birleştirme yardımıyla göreceli olarak emekli maaşı daha yüksek olabilmektedir.
 • Emekliliğe esas derecenin artması, vatandaşın memuriyeti esnasında vefat etmesi halinde mirasçılarına daha oldukca aylık bağlanmasını sağlar.
 • {Özel sektör} emek harcama süreleri, mevcut çalışan memurun senelik izin kıdemine de faydası olur. Bilinmiş olduğu suretiyle memurlar 20 gün senelik izin hakkıyla göreve başlarlar ve 30 gün senelik izin kullanmaya adım atmak için 10 senelik kıdem süresini beklerler. Hizmet birleştirmenin bu anlamda faydası, bu kıdem süresinin daha acele dolmasını sağlamaktır.

Hizmet birleştirme işlemini gerçekleştirebilmek için hizmet birleştirme dilekçesi ilgili kuruma ulaştırılmalıdır. Dilekçe Toplumsal Güvenlik Kurumu merkezlerine bizzat iletilebileceği şeklinde posta kanalıyla da ulaştırılabilir.

SGK Hizmet Birleştirilmesi Iyi mi Yapılır?

Memurun vazife yapmış olduğu kamu idarelerince hizmet birleştirmesi yapılmaktadır. Kamu idaresi, Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğünden işyar hakkında detayları alarak hizmet birleştirmesi işlemini gerçekleştirir. Hizmet birleştirilmesinde, her yıl 360 gün, her ay 30 gün olarak hesaplanır. Sadece görevden dolayı oluşan malullük ya da ölüm şeklinde iş kazaları ve meslek hastalıkları şeklinde durumlarda hizmet birleştirmesi uygulanmaz. Ek olarak prim ödenmemiş süreler, itibari hizmet süreleri ve aynı tarihlere rastlayan süreler hizmet süreleri toplamına eklenmez ve birleştirilmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Hizmet birleştirme dilekçesi, çalışılan idareye verilir. Hizmet birleştirme başvurusunu alan kurum, vatandaşın öteki kurumlarda geçen hizmet sürelerini Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan temin eder. Ek olarak yönetim, yazılı başvurunun aslı ve memurun geçmiş hizmet sürelerini ve kazanç durumunu gösteren belgeler Toplumsal Güvenlik Kurumuna bildirir. Bu esnada aylığın hangi kurum tarafınca bağlanması gerektiği anlaşılır.

Emekli olacak olanların Emekli Sandığı’ndan ilkin SSK ya da Bağ Kur primleri ödemişse son yedi senelik dönem göz önünde bulundurulur. Son yedi yılda en oldukca hangi kuruma prim yatmış ise o kurumdan emekli olunabilir. Hizmet sürelerinin eşit olması halinde SSK, Bağ Kur ya da Emekli Sandığı’ndan son olarak bağlı olunan kurumca aylık bağlanmaktadır. Bu durumda, geriye doğru prim (kesenek) ödeyerek geçen son yedi senelik hizmet süresi esas alınmaktadır. Şu demek oluyor ki, emeklilik dilekçesi verildikten ilkin son yedi senenin 3,5 yılı hangi kuruma prim yatmışsa o kurumda emekli olunmaktadır. Hizmet birleştirmesi yapmak isteyen vatandaşların bu hususlara dikkat etmeleri gerekir.

Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği

Hizmet birleştirme dilekçesi aşağıda anlatıldığı şeklinde yazılmalı ve yazılırken şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • Dilekçenin yazılacağı kurumun adı en üste ve ortaya yazılmalıdır. Mesela: “… Lisesi Müdürlüğü’ne” (yada Toplumsal Güvenlik Kurumu … İl Müdürlüğü’ne).
 • Paragraf açılarak özetlemek gerekirse durum belirtilmelidir. Mesela: “Halen Müdürlüğünüzde edebiyat öğretmeni olarak çalışmaktayım. Daha ilkin SSK / Bağ Kur’a doğal olarak olarak geçen hizmetimin şimdiki hizmetim ile birleştirilmesi için gereğini arz ederim.”
 • Arz ettikten sonrasında sağ alta tarih atılmalı ve tarihin altında isim soy isim yazılarak imzalanmalıdır.
 • Sonrasında sol alt kısma adres bilgisi yazılmalıdır.
 • Adres bilgisinin altına kâğıdın orta kısmı geçilmeyecek şekilde T.C kimlik numarası, emeklilik sicil numarası, SSK / Bağ Kur sivil numarası ve sigortalı hizmetin geçmiş olduğu il yazılmalıdır. Bu bilgilerin eksiksiz ve yanlışsız bildirilmesi oldukça önemlidir. Noksan ya da yanlış bildirildiğinde vakit kayıpları ve mağduriyetler meydana gelebilir.
 • En alta, sola devam edecek şekilde nüfusla ilgili bilgiler yazılmalıdır. Doğum yeri ve zamanı, nüfusa kayıtlı olunan yer, ana adı, baba adı, cilt no, aile sıra no ve sıra no sırasıyla alt alta belirtilmeli ve bilgiler yazılmalıdır.

Hizmet Birleştirme Ne Süre Yapılmalı?

Hizmet birleştirme işlemi, emeklilik zamanı gelmeden yapılmalıdır. Hatta hizmet birleştirme işlemi emekli olmadan ne kadar ilkin yapılırsa o denli iyidir. Bundan dolayı eğer hizmet birleştirme işlemi erken yapılmazsa memurun emekli aylığına esas aşama ve kademesinin daha düşük olması söz mevzusu olabilmektedir. Doğal eğer emekli olmadan ilkin hizmet birleştirme işlemi yapılmazsa, işyar olmadan önceki hizmet, emekli aylığını artıracak olsa bile bu mümkün olmamaktadır.

Hizmet birleştirme hesaplama programı ve hizmet birleştirme emeklilik hesaplama şeklinde web üstünden verildiği söylenen hesaplamalara güvenilmemelidir. Zira vatandaşların hem sicil detayları hem nüfus detayları açısından güvenlikleri zedelenebilir. Bu anlamda en net informasyon Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilir. Data Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde yazılı bir dilekçe ile söz mevzusu kuruma başvurularak informasyon edinilebilir.

SGK Hizmet Birleştirme Ne Kadar Sürer?

4A ve 4B hizmet birleştirme uygulaması başladıktan sonrasında birleştirmeye başvuran vatandaşların sayısı fazla olduğundan bir dönem bazı kişiler dosyalarının işleme konulmasını uzun süre beklemek zorunda kalmıştır. Bu süre kimi vakit 6 ay kimi vakit 1 yıla varmıştır. Elbet bu kadar uzun sürede maddi ve içsel mağduriyetler yaşanmıştır. Ek olarak hizmet birleştirme dilekçesi yazılırken bazı bilgilerin yanlış bildirilmesi ile de mağduriyetler meydana gelmiştir. Hizmet birleştirme dilekçesi yanlışsız ve eksiksiz yazılarak kuruma verildiğinde SGK hizmet birleştirme sorgulama işlemi de dilekçe ile beraber yapılmakta ve yoğunluk olmaması durumunda 15 gün ile 3 ay içinde değişen sürelerde hizmet birleştirme sonuçlanmaktadır.

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi

Emekli Sandığından Hizmet Dökümü Çıkartmak

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir