Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi

Maaş kesintilerinde emekli sandığı rapor alan çalışandan temin edilen bir miktar bulunmaktadır. Çalışan kişiler belli bir hastalık sebebi ile rapor aldıklarında maaşlarından alınan rapor süresi kadar bir kesinti olacaktır. Bu süre rapor gün sayısı kadar belirlenmektedir. Emekli Sandığı Kurumu devlet memurlarının geleceklerini güvence altına alabilmelerini sağlamaktadır. Bir toplumsal güvenlik sigortası olarak da kabul edilen Emekli Sandığı sisteminde çalışanların rapor alma durumlarındaki kesintilerin oluşması, işyar rapor kesintisini geri alabilir mi sorusunu gündeme getirmektedir. Kamuda çalışan memurların emekli sandığı rapor kesintilerini geri alabilmeleri mümkün değildir. Sadece Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca iş görmezlik parası adı altında bir ödenek alabilmek mümkündür. Bu ödenek için Toplumsal Güvenlik Kurumuna başvurulması gerekmektedir.

Emekli Sandığı rapor maaş kesintisi Bakanlar Kurulu Sonucu ile memurlara ödenecek zam ve ilgili tazminat miktarları hesaplanmış ve kesinleşmiştir. Kararname hükmüne bakılırsa; rapor alımlarında hastalık süresinin bir haftayı geçmesi ile memurlara ödenecek olan zam, tazminat ve kesintiler %25 oranında olacaktır. Bu yüzde 25 oranındaki rapor kesintileri, sıhhat kurulu tarafınca verilen hastalık halindeki raporlarda uygulanmamaktadır. Bununla beraber bu kesintilerin oluşması için kanser, verem, ruh hastalıkları vb. hastalıkların uzun soluklu tedavi gereksinimleri süresinde alınan izinleri kapsamaz. Yatarak tedavi gören hastaların rapor süreleri de bu %25’lik kesintiye dahil olmayacaktır. Işgören rapor kesintisi hesaplama da son kanun hükümlerine bakılırsa yapılmaktadır. %25’lik uygulanan rapor kesintileri hastalık halinin 7 günü aşması durumunda alınan izinler üstünden yapılmaktadır.

Emekli sandığı rapor maaş kesintisi topyekün tüm bir ayı etkilemez. Bir tek raporun başlatılmış olduğu günlerin zam ve tazminat miktarlarına yansıtılır. Bu hesaplamaya bakılırsa toplamda 20 gün izin alan bir memurun, 13 günü için olan miktarı üstünden bir hesaplama yapılır.

Rapor Alınması Halinde Iyi mi Bir Uygulama Yapılır?

Devlet memurlarının maaş oranlarına bakılırsa hastalıkları durumunda aldıkları rapor 7 günü geçmesi halinde %25 oranında bir maaş kesintisi uygulanmaktadır. Devlet memurları rapor aldıklarında, çalışamadıkları devrin maaşlarını almaları sadece bu raporun 7 günü geçmesi halinde kesinti uygulanması şeklinde bir sistem bulunmaktadır. Devlet memurunun rapor almış olduğu günlerdeki zam ve tazminatlarına yansıyan bu %25’lik kesinti tüm ayı kapsamamaktadır.

Bir devlet memurunun tazminatı aylık olarak 900 TL miktarında ise günlük olarak hesaplandığında 30 TL etmektedir. Emekli sandığı rapor maaş kesintisi bu miktarlar üstünden hesaplanırsa; 13 ile 30’un çarpımından çıkan netice olarak 390 TL bir tazminat ortaya çıkar. Bu miktar üstünden %25 hesaplandığında toplamda 97,5 TL miktarında bir kesinti oluşmaktadır. En yüksek tazminat miktarı hususi hizmet tazminatı olarak kabul edilmektedir. Bu hesaplama ile hususi hizmet tazminatında daha çok kesinti görünecek anlama gelir. Bir memurun almış olduğu hususi hizmet tazminatı aylık 700 TL ise günlük 23 TL kadar sayılır. Rapor alınan süre 7 günlük rapor süresini 3 gün geçmiş ise kesintiler de bu süre kadar hesaplanır. 3 günlük ve %25 miktardaki hesaplama ile maaş kesintisi 52 TL civarında olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Emekli sandığına bağlı olarak çalışan vatandaşların hastalık hallerinde aldıkları raporların süreleri üstünden %25 oranında bir kesinti yapılmaktadır. Fakat bazı raporlarda ve hastalıklarda bu kesinti çalışanın maaşından alınmaz. Bu durumda heyet raporunda maaş kesintisi olur mu ve hangi durumlarda maaş kesintileri olacak soruları ile karşılaşılmaktadır Uzun soluklu tedavi gerektiren ve değişmeyecek bazı rahatsızlıklar için alınan, sıhhat kurulu heyeti tarafınca hazırlanmış raporlarda kesinti yapılmaz. Bununla beraber kanser, verem ve ruh hastalıkları şeklinde uzun soluklu tedavi gerektiren durumlar için alınan raporlara kesinti yansıtılmaz. Uzun bir vakit içinde hastalığı sebebi ile hastanede yatarak tedavi gören kişilerin almış oldukları rapor sürelerinde kesinti yapılmaz. Kurul raporu alan işyar maaş alır mı sorusunun cevabı ise kesinti olmayacağı şeklinde maaşında da aksama olmayacaktır olarak verilmektedir. Yüksek ücret alan işyar maaşlarında bazı zamların ve tazminatların maaşa tesiri olmaması sebebi ile hastalık raporundan dolayı maaşta kesinti yapılmaz.

Devlet Memuru Maaş Kesintisi Ne Anlama Gelir?

Devlet memuru maaşlarını oluşturan şartlar şunlardır:

  • Göstergeler,
  • Ek göstergeler,
  • Taban aylık,
  • Kıdem aylık,
  • Temsil tazminatı,
  • Makam tazminatı,
  • Zam tazminatı,
  • Ek ödemeler,
  • Toplumsal yardım ve toplumsal haklar vb.

Devlet memuru olarak çalışan kişilerin sıhhat kuruluşundan aldıkları rapor tek tabip tarafınca verilmiş ise rapor alma sınırlaması bulunmayacaktır. Değişik doktorlardan alınan toplamda 40 günlük rapor süreleri hakları bulunmaktadır. Her rapor süresi 10 günü geçmemek şartıyla rapor alma hakkı bulunan memurlar üst üste 3 kez rapor alabilir. Sıhhat Bakanlığı’nın ve sıhhat kurulunun kararlarına bakılırsa devlet memurunun rapor alma mevzusunda bir sınırlaması yoktur. Bazı hastalıkların 1 yılı aşması halinde rapor alma hakları 2 katına çıkarılmaktadır. Bununla beraber hastalıklarında uzun soluklu tedavi gerektiren kişiler için emeklilik mevzuatı kuralları uygulanacaktır. Emekli sandığına bağlı olan kamu kurumlarında çalışan her işyar çalışan için bu hesaplamalar geçerlidir. Öğretmen rapor maaş kesintisinde de aynı yasalar uygulanmaktadır. 7 gün üstünde rapor alan öğretmenlerin fazladan aldıkları günler için %25 maaş kesintisi yapılacaktır.

Sıhhat kurulu raporunda biden fazla tabip ile rapor alınması rapor süresinin uzun olmasını gerektirebilir. Düzgüsel bir sıhhat raporu, tek bir doktor tarafınca verilen bir rapor olarak bilinmektedir. Emekli sandığı rapor maaş kesintileri yasalara bakılırsa 7 günlük rapor süresinin aşılması durumunda uygulanmaktadır. Memurlar bu kesintiyi yaşamamak için toplamda 7 günü aşmamak kaydı ile rapor talep etmektedirler. Emekli sandığı rapor sorgulama işlemleri Toplumsal Sigortalar Kurumu tarafınca yapılmaktadır. Bununla beraber emekli sandığı rapor maaş kesintisi hakkında detayları e-devlet sistemi tarafınca öğrenebilmek mümkündür.

E Devlet 4C Rapor Maaş Kesintisi Sorgulama Iyi mi Yapılır?

E-devlet yaşamımıza girmiş olduğu günden bu yana birçok işlemimizi zahmetsiz bir halde yapabiliyoruz. E devlet üstünden Toplumsal Güvenlik Kurumuna ilişkin hizmetlerde vatandaşlara sunulmaktadır. Bu sayede kuruma gidilmesine gerek kalmadan işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Emekli Sandığı rapor maaş kesintisi sorgulama işlemi de bu işlemlerden bir tanesidir. Yazımızın devamında vermiş olduğumuz bağlantı adresini kullanarak E Devlet kapısı üstünden sorgulama işleminizi iyi mi yapacağınızı anlatacağız.

İlk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan yazı bitiminde bulunan bağlantı adresini açmak. Sonrasında kimliğimi doğrula butonuna tıklayarak aşağıda bulunan sayfaya yönlendirileceksiniz.

Sayfada karşılaşacağınız ilgili kısımlar daire içine alınmış ve ok ile belirtilmiştir. T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi bu kısımlara yazmanız gerekmektedir. Sonrasında sisteme giriş yaparak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi Sorgulaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

SGK Rapor Parası Sorgulama

Rapor Param Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir