Emekli Sandığından Hizmet Dökümü Çıkartmak

Emekli olabilmek için hepimizin gereksinim duyan şey günlerimizi toplamak ve yaş sınırımızı beklemektir. Emekli olabilmek için ihtiyaç duyulan gün sayımızı hizmet dökümümüzden öğrenebiliriz. Ne amaçla kullanmak için olursa olsun, SGK hizmet dökümünü alabilmek için Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne gitmeniz gerekmektedir. Bu işlem oldukça süre kaybettirir ve hem size hem de çalışana gereksiz bir iş yükü olarak geri döner. Emekli sandığı hizmet dökümü iyi mi sorgulanır diye merak ediyorsanız eğer, yazımızın devamını okumanızda yarar vardır.

Bundan dolayı e-devlet sistemi üstünden de bu işlemi yapabilmeniz için sistem uyumlu hale getirilmiştir. E-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptığınız takdirde, sistem otomatikman açılacaktır. Sadece şifrenizi bilmiyorsanız en yakın PTT şubesine gidebilir ve şifrenizi kimliğiniz ile beraber talep edebilirsiniz. Bir öteki yöntem ise elektronik imza ile sisteme giriş yapmaktır. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonrasında e-hizmetler kategorisinden Toplumsal Güvenlik Kurumu’nu seçmeniz gerekmektedir. Burada oluşturulan ekrandan ise Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) tescil ve hizmet dökümünü seçmeniz gerekmektedir. Oluşturulan ekranda SGK bilgilerinize ulaşabilir, lüzumlu olan sorgulamaları yapabilirsiniz. 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü sorgulama işlemleri de e-devlet sistemi üstünden yapılabilmektedir. 657 sayılı kanuna gore hem de işgören hizmet dökümü de e-devlet sistemi üstünden görüntülenebilmektedir. Eğer sizin de hala bir e-devlet şifreniz yoksa bu kısa ve kati çözüm yönteminden de haberiniz yok anlamına gelir. En yakın PTT şubesine giderek şifrenizi almak hem işlemlerinizi kolaylaştıracak hem de süre kaybınıza engel olacaktır. Bu şekilde bir olanak varken hemen hemen kullanmamış olanlara önerilir.

Sadece, SGK hizmet dökümünüzü görüntülerken 2004 yılı öncesinde olan süreleri e-devlet sistemi üstünden görüntülemeniz mümkün değildir. 2004 yılı sonrasına ilişik hizmet dökümleri ise aylık olarak detaylı bir halde görüntülenebilmektedir. Sadece sistem üstünde görüntüleyemediğiniz data yada bilgiler olması halinde en yakın Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne gidip talep ettiğiniz sorgulama işlemleri ile ilgili data talep edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

Emekli Sandığından Hizmet Dökümü Çıkartmak İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir