Emeklilere Banka Promosyonu Ne Zaman Ödenecek?

Bildiğiniz suretiyle, devletimizde emeklilikle ilgili işlemlerin tamamı Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca yapılıyor. Sadece, yer yer aracı kurumlar kullanılarak Toplumsal Güvenlik Kurumunun yükü azaltılmaya çalışabiliyor. Emekli maaşları da bu aracı kurumların kullanıldığı hizmetlerden biri. Her ne kadar tüm emekli maaşları Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca yatırılsa da hiçbir emekli gidip maaşını SGK Müdürlüklerinden almıyor. Bunun yerine bankalar aracı kurum oluyor; SGK maaşları sigortalının kendi seçtiği bankalardan birindeki hesaplarına yatırıyor, sigortalı da güçlük çekmeden gidip bankadan maaşını çekebiliyor. Fakat, bankaların gelirlerini meydana getirilen işlemlerden sürdürdüğü düşünülünce; çalışanları kendi bankalarını tercih etmeleri için ikna etmeleri ve bazı avantajlar sağlamaları gerekiyordu. 2016’nın son aylarında gündeme banka promosyonu olarak yansıyan teklif, Toplumsal Güvenlik Kurumunun 2017 Şubat ayında 16 bankayla protokol imzalamasıyla hayata geçirildi. Emeklilere banka promosyonu ne süre ödenecek sorusunun da cevaplandığı bu yazımızda bu mevzu hakkında öteki sual işaretlerini de gidermeye çalıştık.

Emeklilere Banka Promosyonu Kimlere ve Ne Süre Ödenecek?

Maaşlarını Toplumsal Güvenlik Kurumunun protokol imzaladığı bankalardan birinden alan tüm emeklilere banka promosyonu ödenecek. Ek olarak vefat eden emeklilerin hak sahipleri olan dul ve yetimler de bu haktan faydalanabilecek. Emeklilerin ve hak sahiplerinin bu promosyondan yararlanması için gerçekleştirmeleri ihtiyaç duyulan üç koşul bulunuyor:

1.Emeklilerin promosyon almak istedikleri banka ile bir sözleşme imzalayarak minimum 3 yıl süresince maaşlarını o bankadan alacaklarını taahhüt etmeleri

2.Elektrik, su, telefon, organik gaz şeklinde faturalardan minimum ikisi için otomatik ödeme talimatı vermeleri

3.Promosyonların yatırılabilmesi için bir kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı açmaları

Sponsorlu Bağlantılar

Sadece bu ödemeler tek seferde şartları elde eden tüm emeklilere değil, 3 aylık bir süre içinde aşama aşama ödenecek. Bu ödemelerin T. C. Kimlik numarasına gore yapılacak. Örnek vermek gerekirse, T. C. kimlik numarasının son rakamı 9-7-5 olanlar Mart ayında, 3-1-8 olanlar Nisan ayında, 6-4-2-0 olanlar da Mayıs ayında promosyonlarını alacaklar.

Ödemeler emeklilerin maaşlarını aldıkları tarihlere gore yapılacak. Mesela siz emekli maaşınızı her ayın 20’sinde alıyorsanız, T. C. kimlik numaranıza gore sıranızın geldiği ayın 20’sinde banka promosyonunuz hesabınıza yatacak.

Promosyon ödemelerini almak için bankayla sözleşme imzalaması ihtiyaç duyulan sadece evden çıkıp şubeye gidemeyecek olan emekliler bu taleplerini Toplumsal Güvenlik Kurumuna ve promosyon alacakları bankaya bildirdikleri durumunda, sözleşmeyi evde imzalayabilir, emekli maaşlarını ve promosyonlarını evlerinde alabilirler.

Ne Kadar Banka Promosyonu Ödenecek?

Ödenecek promosyon tutarları kişilerin emekli maaşlarına gore belirlenecek. An itibariyle bu meblağ kesinleşmediyse de, taban ücretlerin belli olduğu gelen haberler içinde. Emekli maaşı 1000 TL altında olanlara 300 TL , 1000-2000 TL arası olanlara 375 TL, 2000 TL ve üstünde olanlara da 450 TL banka promosyonu ödenecek. Halihazırda protokol imzalanan 16 kamu bankasından sonrasında hususi bankalarla da protokol imzalanması sonucunda bu tutarların artması da mümkün.

Hangi Bankalar Emekliye Promosyon Ödeyecek?

Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde, Toplumsal Güvenlik Kurumunun protokol imzaladığı 16 banka var şimdilik. Hususi bankalarla görüşmelerin yapıldığı bilinmiş olduğu için bu sayının ödeme vaktine kadar artması umut ediliyor. Güncel listede bulunan bankalar ise şöyleki:

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • ING Bank
 • Burgan Bank
 • Vakıfbank
 • TEB
 • Güvence Bankası
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • PTT
 • Fibabanka
 • Halkbank
 • ICBC Turkey
 • Denizbank

tıkla sorunu sor

Emeklilere Banka Promosyonu Ne Süre Ödenecek? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir