Emeklilere Promosyon Müjdesi

EMEKLİLERE PROMOSYON İÇİN ANLAŞMA SAĞLANDI

Ortalama bir senedir Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafınca ve gene Başbakan Binali YILDIRIM tarafınca emeklilere promosyon için çalışmalara devam ediliyordu. Hatta Başbakan Binali YILDIRIM bir açıklamasında bankalar ile bilek güreşi yapıldığına dair bir benzetme yapmış, çalışmaların sona yaklaştığının da sinyalini vermişti. 30 Aralık 2016 tarihinde de yeni yıla girmeden emeklilere beklenen müjde geldi. Yeni yıl hediyelerini emekliler peşinen aldı diyebiliriz. Bankalar emeklilere promosyon vermeyi kabul etti. Sayılara baktığımızda; her ne kadar gönül daha fazlasını istese de şu an için söylenen sayı makul seviyede diyebiliriz. Bu yazımızda sizlere emeklilere promosyon müjdesinin ayrıntılarını detaylı bir halde paylaşmaya çalışacağız.

Banka Promosyonu Nedir?

Banka promosyonu; bankalar tarafınca herhangi bir kesimin maaşlarını ödemesi karşılığında senelik olarak maaş alan kişilere yapmış olduğu bir ödemedir. Bu ödeme miktarı genel anlamda maaşın miktarına nazaran değişkenlik göstermektedir. Bu rakamın ne kadar olacağı ise; tarafların bir araya gelmesi sonrasında meydana getirilen pazarlık ile belirlenmektedir. Mesela; herhangi bir bakanlığın, personel maaşını hangi banka vesilesiyle yatıracağını belirlemesinden ilkin bankaların teklifleri alınmakta, en uygun teklifi veren bankalarla da çalışılmaktadır. Bu pazarlıklar esnasında bankalar; maaş müşterilerinden hesap işletim tutarı almamayı, kart aidatı almamayı, parasız EFT hizmeti vermeyi, vs. benzer biçimde imkanlarından yanında da senelik olarak promosyon ödemeyi teklif etmektedir.

Emeklilere Promosyonu Kimler Alacak

Emekli olmuş ve herhangi bir bankadan emekli maaşı alan hepimiz bu promosyonu almaya hak kazanacaktır. Işgören emeklisi, işçi emeklisi, vs. benzer biçimde bir fark olmayacaktır.

Emekli Promosyonu Ne Kadar Olacak

Başbakan tarafınca meydana getirilen açıklamalara nazaran en düşük emekli maaşı promosyonu 300 TL olacak. Tavan sayı olarak belirlenen miktar ise 450 TL olacak. Doğrusu emeklilerin promosyon miktarları içinde fazlaca büyük bir fark bulunduğunu söyleyemeyiz. Kimin ne kadar alacağını ise emeklinin almış olduğu maaş miktarı belirleyecek.

Hangi Emekli Ne Kadar Promosyon Alacak

İlk olarak şunu söylemek gerekir ki; Bağ-Kur emeklisi, işgören emeklisi, SGK emeklisi, vs. olmasından dolayı ödenecek emekli promosyonları içinde hiçbir fark olmayacak. Minimum 300 TL en fazlaca 450 TL olarak ödenecek olan emekli promosyonları emekli maaş miktarlarına nazaran belli olacak.

1000 TL ve altında maaş alan emekliler için emekli promosyonu; 300 TL,

1000 TL ile 2000 TL içinde maaş alan emekliler için emekli promosyonu; 375 TL,

2000 TL ve üstünde maaş alan emekliler için emekli promosyonu ise; 450 TL olacaktır.

1000 TL altında emekli maaş alan 2.5 milyon civarı, 1000 TL ile 2000 TL içinde emekli maaşı alan 8.5 milyon civarı, 2000 TL üstünde maaş alan şahıs emekli sayısı ise 1 milyona yakın …

Bankaların Bu İşten Karı Nedir?

Bankaların durduk yere havadan emeklilere para dağıtacak olması, ” Bayram değil, seyran değil, eniştem beni niye öptü ” misali, tüm emeklilerin kafasında yeni biri sual işareti oluşmasına da niçin olmaktadır. Yeni bir kredi kartı mı verilecek, promosyon ödemesi yapılınca ilave para mı kesilecek, vs. benzer biçimde bir çapanoğlu aranmaktadır. Peşinen şunu açıklayalım; promosyon ödemelerinin bununla alakası olmayacaktır. Şu sebeple bankalar hâli hazırda emeklilerin maaşını vererek esasen kendilerine fazlaca ciddi bir kaynak bulmuş olacaktır. 11 milyon emekli bulunduğunu düşünürsek ve averaj 1500 TL maaştan hesaplayacak olursak; her ay bankalara aktarılan paranın 16 milyar 500 milyon TL civarında olduğu anlaşılacaktır. Ortadaki pastanın büyüklüğü bankaların iştahını daha da kabartmakta, aralarındaki rekabeti de artırmaktadır. Bunun sonucunda da hükümette birazcık bastırmış ve emeklilere promosyon ödemesini koparmayı başarmıştır.

Promosyon Anlaşmasındaki Ayrıntılara Dikkat

Gene meydana getirilen açıklamaları detaylı bir şekilde ele aldığımızda; meydana getirilen anlaşmaya nazaran promosyon alacak emeklinin 3 yıl süresince aynı bankadan maaşını alması gerekecek kısaca banka değişikliğine gidemeyecek. Ek olarak meydana getirilen anlaşmaya nazaran promosyon ödemesi bir tek 1 defaya mahsus olarak yapılacak.

Emekli Maaşı Promosyonları Ne Süre Yatacak?

2017 yılının girişi ile beraber emeklilerin almış olduğu maaş süreci ile uygun bir halde ilk üç ay içinde emekli maaşı promosyonlarının ödenmesi ön görülüyor. Kaba bir hesapla bankaların emeklilere ödeyeceği promosyon miktarı ise 5 milyar TL civarı olacak.

Promosyon Almak İçin Nereye Müracaat Edilmeli

Emekli maaşı alanların; bankalarla meydana getirilen antak kalma sonrası 2017 senesinde  alacağı promosyon ödemesi için ekstradan herhangi bir yere müracaat etmelerine gerek yok. Şu an için maaş aldıkları bankalar işlemleri otomatikman tamamlayacak ve belirlenen süre dahilinde maaş ödemesi yapmış olduğu emeklilere promosyonlarını da yatıracaktır.

Bankadan Bankaya Promosyon Ücretleri Fark Edecek mi?

Bu mevzuda da birçok spekülatif haber ortada dolaşmakta olup, net bir halde söyleyebilir ki, tüm emeklilerin alacağı promosyon miktarı 300 TL – 375 TL – 400 TL olacak. Bu rakamlar bankadan bankaya fark etmeyecek. Tüm bankalar aynı değerde promosyon miktarı ödeyecek. Promosyon miktarında belirleyici unsur; emeklinin almış olduğu maaş miktarı olacak.

Emekli Maaşı Promosyon Ücretlerine Zam Gelecek mi?

Hükümet yetkilileri ve bankalar içinde meydana getirilen anlaşmaya nazaran; antak kalma 3 yıl süresince geçerliliğini koruyacak. Bu süre zarfında da promosyon ücretleri değişmeyecek ve zamlardan etkilenmeyecektir.

2017 ‘den Sonrasında Emekli Olanların Durumu Ne Olacak?

Emeklilik hakkını 2017 yılından sonrasında kazananların durumu ile ilgili bir netlik şu an için yok. Bu mevzuda da şu ana kadar tam bir net izahat yapılmış değil. Sadece ilgili düzenlemeler tamamlandıktan sonrasında yayınlanması ile beraber mevzunun ayrıntıları daha da netleşecektir. Mevzuyu kanuni açıdan ele alacak olursak; promosyon ödemesi dönemine kadar olacak emekli olanlar bu mevzuda bir hak kazanması söz mevzusu olabilecektir. Sadece bu zamanda sonrasında emekli olanlar, muhtemelen sonraki promosyon ödemesi döneminde ödeme alabilecektir. Yeniden belirtelim ki; bu mevzuda meydana getirilen bir izahat bulunmamakta.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir