Emeklilik 25 Yıl Şartı Nedir?

Emeklilik süreci her sigortalı çalışanın heyecanla beklediği bir dönemdir. Kişiler, çalışmış oldukları dönemde ödedikleri primler yardımıyla emekli oldukları dönemde emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Emekli olabilmek için belirli şartları sağlamak gerekmektedir. Şartlar sağlandığı sürece bireyler emeklilik başvurusunda bulunabilirler. Ikimiz de bu yazımızda emeklilik 25 yıl şartı nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Emeklilikte mühim olan kavramlar vardır. Bunlardan birisi sigortalılık süresidir. Şimdi sigortalılık süresinin ne anlama geldiğini inceleyelim.

Sigortalılık Süresi

Sigortalılık süresi çalışan kişinin sigortalı olduğu ve prim ödediği süreci kapsamaktadır. Kısaca sigortalı olan kişinin, yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalılığına bağlı olarak, sigortalı olmaya başladığı tarihten emekli olduğu tarihe kadar ve ölmüş olan sigortalı kişilerin de öldüğü tarihe kadar olan süreye denmektedir. Bireyler, sigortalılık süre içinde belirlenmiş oranlarda prim öderler ve bu prim yardımıyla de devletin hizmeti olan sıhhat hizmetlerinden faydalanabilirler.

Emeklilikte 25 Yıl Şartı

Şimdi de “Emeklilik 25 yıl şartı nedir?” sorusunu cevaplayalım. Bilinmiş olduğu suretiyle emekli olabilmek için belirli bir süre prim ödemesi yapılması gerekmektedir. Bu prim ödemesinin sonucunda sigortalı olan kişiler, emekli olduktan sonrasında bu primler yardımıyla emekli maaşı alırlar.

Emeklilikte kıdem tazminatı da önemlidir. Kıdem tazminatı alabilmek için belirlenen şartların emekli olacak olan şahıs tarafınca sağlanması gerekmektedir. Kıdem tazminatı alabilmenin mühim olan şartlarından birisi de iş sözleşmesinin, bu tazminatı alabilecek şekilde sonlandırılmış olmasıdır. Sigortalı olan şahıs eğer çekilme ederek sözleşmeyi sonlandırılırsa kıdem tazminatı hakkını kaybeder. Kıdem tazminatının istisnaları da bulunmaktadır. 25 yıl şartı da bunlardan birisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Emeklilikte 25 Yıl Şartı Ne Anlama Gelir?

Kıdem tazminatını alma şartları sıkıntılı olsa da 25 yıl ve 4500 gün ile kıdem tazminatının alınması daha kolaydır. Bunun için lüzumlu olan şartlar ise şu şekildedir:

 • Bunun için sigortalı olan kişinin iş yerindeki kıdemi minimum 1 yıl olmalıdır.
 • Sigortalı olan kişinin ilk sigortalılık başlangıcı 8 Eylül 1999 ve sonrasında olmalıdır.
 • Sigortalı olan kişinin sigorta prim süresi en düşük 4500 gün olmalıdır.

Bu şartları elde eden sigortalı bazı yapması gerekenler bulunmaktadır. Bu sigortalı olan şahıs çalmış olduğu iş yerinden ayrılmadan ilkin 25 yıl ve 4500 gün prim ödeme şartını sağladığını gösteren bir yazıyı iş yeri sahibine teslim etmelidir ve böylece kıdem tazminatını talep edebilir. İşveren, eğer sigortalı işçi emeklilikte 25 yıl şartını tamamladıysa ve 4500 günlük prim ödemesi de şartlara uyuyorsa bu kişinin kıdem tazminatını ödemekle yükümlüdür.

SSK’lı olan bireylerin de 25 yıl şartı kapsamında emekli olabildikleri durumlar vardır. Şimdi de bu mevzuyu inceleyelim.

SSK’lıların 25 yıl ve 4500 Günden Emekliliği

Emeklilikte 25 yıl şartı SSK kapsamında sigortalı olanlarda da geçerlidir. 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri içinde sigorta girişleri başlamış olan kısaca ilk kere işe girmiş olan kişilerin kısmi emeklilik kapsamında emekli olabilmeleri için 60 yaşını doldurmuş, 25 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4500 günlük prim ödemesini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda kısmi emeklilik ile emekli olabilirler. Düzgüsel emeklilikte sigortalılık süresi isminde bir koşul yoktur fakat kısmi emekliliğe 25 yıl şartı getirilmiştir. Emeklilik 25 yıl şartı nedir sorusunun cevabı bu şekildedir.

Kısacası kısmi emekli olmak isteyen adam sigortalılar, 60 yaş, 25 yıl sigortalılık ve 4500 günlük prim şartlarını sağlamalıdır. Şimdi de hanımefendilerin 25 yıldan emekliliğini inceleyelim.

SSK kapsamında sigortalı olan bayanlar kısmi emekli olmak istiyorlarsa; 58 yaşını tamamlamış, 25 senelik sigortalılık süresini doldurmuş ve minimum 4500 günlük prim ödemesini yapmış olmaları gerekmektedir. Bu şartları sağladıkları sürece SSK sigortalı olan bayanlar kısmi emekli olabilirler.

Emeklilikte Yaşa Takılma Durumu

Kimi zaman emekli olmak isteyen sigortalı vatandaşlar yaş sınırına takılmaktadır. Bu şekilde durumda olan kişiler için de meclise yasa teklifi sunulmuştur. Bu düzenleme ülkemizdeki birçok sigortalıyı ilgilendirmektedir. Bu tekliften yararlanabilmek için hanımefendilerin 50, erkeklerinse 55 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Ek olarak hanımefendilerin 20 yıldan beri, erkeklerinse 25 yıldan beri sigortalı olmalı ve ihtiyaç duyulan prim ödeme süresini tamamlamış olmalıdır. Bunların yanında yaşlılık ve ölüm sigortalarının primi de ödenmiş olmalıdır.

tıkla sorunu sor

Emeklilik 25 Yıl Şartı Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


2 comments

 1. Ali Akın ÇORBACI

  Merhaba,
  Annem 01.03.1962 doğumlu. İlk Sigorta başlangıç tarihi 06.04.2007’dir. Takribi 4500 e yakın primi var. Şuan çalıştığı yerde 11 yıla yakındır çalışmakta. Bizim merak ettiğimiz konu, 58 yaş ve 4500 prim ile 25 yıllık sigortalılık süresini beklemeden bu 11 yıldır çalıştığı yerden tazminatını alıp çıkabilir mi. Ayrıca emekli maaşı da bağlanabilir mi. 1 mart 2020 de 58 yaşına giriyor annem. O sırada 4500 primi de hak etmiş oluyor ama 25 yıllık sigortalılık süresi kafamızı karıştırıyor. Lütfen yardımcı olun.

 2. yasin gözübek

  25 yıl sigortalılık süresi, emekli olmak için aranan şartlardan biri olup, ilk defa sigortalı olunan tarih üstünden geçmesi gereken süreyi gösterir. Bu süre içinde kesintisiz prim ödeme zorunluluğu yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir