Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında ne vakit maaş bağlanır? sorusu emeklilik talebinde bulunanların en fazlaca sordukları sorudur. Emekliliği hak edenlerin emeklilik maaşına ne vakit başvurması gerekir, hangi tarihten itibaren emeklilik maaşının bağlanacağı, kaç gün sonrasında emeklilik maaşını alacağı soruları yeni emekli olan biri için fazlaca mühim mevzulardır.

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonrasında Ne Süre Maaş Bağlanır ? SSK Emeklilerinin Maaşları Hangi Günlerde Ödenir?

5510 sayılı kanunun 4/a bendine gore SSK kapsamındaki çalışanların emekliliği hak edip aylık maaş talebinde bulunduktan sonrasında talep tarihini takip eden ayın başından itibaren emeklilik maaşı bağlanır. Diyelim ki bir şahıs 10 Mayıs 2017 tarihinde aylık emeklilik maaşına dilekçe vererek talepte bulunmuş oldu. Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında ne vakit maaş bağlanır, ne kadar beklemesi gerekir. 10 Mayıs tarihinde dilekçeyle talepte bulunan kişiye maaş 01.06.2017 tarihinden itibaren bağlanır. Verdiği dilekçe derhal değerlendirilse ve 11 Mayıs’ta emeklilik maaşını hak etmiş olduğu görülse dahi Mayıs ayı içinde maaş alamaz, önündeki ayın başını beklemek zorundadır.

Düzgüsel şartlarda Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında ne vakit maaş bağlanır; talep tarihini takip eden ayın başından itibaren bağlanır fakat kimi zaman sürelerde uzamalar olabiliyor. Emeklilik maaşının bağlanma süresi;

 • Müracaat meydana getirilen Toplumsal Güvenlik Merkezinin iş yoğunluğunun fazla olmasından,
 • Müracaat meydana getiren kişinin birden fazla hizmeti var ise, SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, Yurt dışı benzer biçimde) sebeplerden kaynaklı değişim izah edebilir.

Müracaat dilekçesiyle talepte bulunduktan sonrasında takip eden ayın başlangıcında yada 1,5 ay sonrasında yada yoğun olan yerlerde kimi zaman 2-3 ay sonrasında emeklilik maaşını alabilirsiniz. İstanbul benzer biçimde Toplumsal Güvenlik Merkezi fazlaca yoğun olan bir ilde talepte bulunduysanız 2,5- 3 ayı gözden çıkarmalısınız. Bir de bunun üstüne birkaç yerde SSK,Bağkur, Yurt dışı benzer biçimde hizmetiniz var ise bu süre daha da uzayacaktır. Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında ne vakit maaş bağlanır? Kati şu kadar sürede bağlanır diye net bir tarih vermek mümkün değildir, yukarıdaki şartlara gore değişim izah edebilir.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında ne vakit maaş bağlanır? Problemi maaş bağlandı hangi gün maaş alacağım sorusu takip eder. SSK’dan emekli olan kişini tahsis numarası doğrusu emeklilik numarasının son rakamına gore maaşını alacağı gün belirlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Emeklilik numarasının son rakamı 9 olanlar ayın 17’sinde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 7 olanlar ayın 18’sinde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 5 olanlar ayın 19’unda
 • Emeklilik numarasının son rakamı 3 olanlar ayın 20’sinde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 9 olanlar ayın 21’inde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 8 olanlar ayın 22’sinde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 6 olanlar ayın 23’ünde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 4 olanlar ayın 24’ünde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 2 olanlar ayın 25’inde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 0 olanlar ayın 26’sında ödenmektedir. Maaş ödemesi Cumartesi gününe rastlayanlar Cuma, Pazar’a rastlayanların ödemesi de Pazartesi günü olan grupla birleştirilerek yapılmaktadır.

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonrasında Ne Süre Maaş Bağlanır? Bağ-Kur Emeklileri Maaşını Hangi Gün alır?

5510 Sayılı Kanunun 4/b(Bağ-Kur) kapsamında çalışıp emekli olanların maaşları tıpkı SSK çalışanları benzer biçimde emeklilik talep dilekçesini verdikleri zamanı takip eden ayın başından itibaren bağlanması gerekir. Emeklilik dilekçesini verdikten sonrasında ne vakit maaş bağlanır? Yukarıda verilen örnek benzer biçimde, 5 Ekim 2017’de talep dilekçesini veren Bağ-Kur çalışanı kişiye düzgüsel şartlarda 01.11.2017 tarihinde emeklilik maaşının bağlamış olması gerekir. Doğal olarak Toplumsal Güvenlik Merkezinin yoğunluğu, dilekçe veren kişinin SSK, Bağ-Kur, Yurt Dışı, Emekli Sandığı benzer biçimde birden fazla hizmeti var ise bu sürede artış olabilir fakat en fazla ortalama 3 ay kadar sürmektedir.

Emeklilik maaşı bağlanan Bağ-Kur çalışanı, Bağ-Kur numarasının son rakamına gore maaşını alacaktır:

 • Bağ-Kur numarasının son rakamı 9,7,5 olanlar her ayın 25’inde
 • Bağ-Kur numarasının son rakamı 3 ve 1 olanlar her ayın 26’sında
 • Bağ-Kur numarasının son rakamı 8,6,4 olanlar her ayın 27’sinde
 • Bağ-Kur numarasının son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28’inde aylıklarını alacaktırlar.

Emekli sandığı Kapsamındakiler Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonrasında Ne Süre Maaş Bağlanır? Maaşlarını Hangi Günler Alırlar?

5510 Sayılı Kanunun 4/c(Emekli Sandığı) kapsamında çalışanlar; makamdan alınan emekliye sevk onayı ile beraber görevleri ile ilişkilerinin kesildiği zamanı takip eden ayın başından itibaren maaşları bağlanır. Işyar emeklileri, memurların dul ve yetimleri emekli maaşlarını ayın başlangıcında alırlar.

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonrasında Ne Süre Maaş Bağlanır? Maaş bağlandığını nerden iyi mi öğrenebilirim? İlk Maaşımı iyi mi alabilirim?

Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında işlem neticelenince Toplumsal Güvenlik Kurumu kişinin ikametgâh adresine emekli maaşının bağlandığını, maaşın miktarını, hangi gün ve hangi bankadan alınacağına dair bilgilendirme yazısını gönderir. Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında ne vakit maaş bağlanır? Bağlandı mı bağlanmadı mı? SGK’dan gelecek yazıyı beklemeden öğrenmek isteyenler SGK kuruma bizzat giderek yada e-Devlet online işlemlerden de yararlanabilirler. e-Devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT şubesinden gizyazı alabilirler. İlk maaşınızı yazı geldikten yada maaşınızın bağlandığını öğrendikten sonrasında yatırılmış olduğu bankadan çekebilirsiniz. Eğer SGK emeklilik talep formunda maaş almak istediğiniz banka adı yazdıysanız o bankaya yazmadıysanız Ziraat Bankası’na yatırılacaktır.

tıkla sorunu sor

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonrasında Ne Süre Maaş Bağlanır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir