EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAPLARI

Sual 1: Emekli Sandığı’nda çalıştıktan sonrasında SSK’dan emekli olmak istediğimde son 3,5 seneyi SSK primi olarak ödemem gerekiyormuş, bu doğru mu? Eğer 3,5 yıl yatırılmazsa borçlanma yapabilir miyim?

Yanıt: Evet doğrudur. Borçlanma durumu olamıyor.

Sual 2: Hem SSK hem BAĞ-KUR’dan prim gün sayım var. Askerlik borçlanması yaparak emekli olabilir miyim?

Yanıt: Askerlik tarihiniz SSK giriş tarihinizden ilkin ise borçlanma durumunda emeklilik yaşınızı geriye çekecektir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

Sual 3: Hem SSK hem de BAĞ-KUR’a prim yatırdım. Hala BAĞ-KUR’luyum. Emeklilik tarihim iyi mi olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Yanıt: Hizmet birleştirmesi için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Orada emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

Sual 4: Hem BAĞ-KUR hem SSK prim günüm var. Yüzde 45 oranında özürlüyüm ve son yıllarda primlerim SSK’dan özürlü olarak yatmakta. SSK’dan mı BAĞ-KUR’dan mı emekli olurum?

Yanıt: Emekliliğe kalan son yıllarda SSK’dan prim yatmışsa SSK’dan emekli olabilirsiniz. Detaylı informasyon için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Sual 5: Doğum yapmadan ilkin sigorta girişim var. Arkasından 3 tane çocuğum oldu. Doğum borçlanması yapabilir miyim? Yaparsam ne süre emekli olurum?

Yanıt: Doğum borçlanması yapabilirsiniz. 3600 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

Sual 6: Yurtdışında yaşıyorum ve o ülkenin vatandaşıyım. Türkiye’den iyi mi emekli olabilirim?

Yanıt: Yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz. Sadece Türkiye’de SSK girişinizin bulunması gerekiyor. Konsolosluğa başvurabilirsiniz.

Sual 7: Babam bir tek sezonluk işlerde çalmış olduğu için prim gün sayısı düşük. Emekli olmak için ne yapması gerekiyor?

Yanıt: En erken 3600 prim gününden emekli olabilir. Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi fazlalaştırabilirsiniz.

Sual 8: Ben ve eşim yurtdışında yaşıyoruz fakat Türkiye’ye yerleşmek istiyoruz. Oradan emekli olmak istiyoruz fakat Türkiye’de asla çalışmadık, ne yapmalıyız?

Yanıt: Ilk olarak Türkiye’de sigorta girişinizin bulunması gerekir. Ondan sonra yurtdışında çalıştığınız günleri borçlanabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı sağladıktan sonrasında emekli olabilirsiniz.

Sual 9: 10 senelik SSK’lıydım sonrasında Emekli Sandığı’na geçiş yaptım. Emekli Sandığı’ndan emekli olursam emeklilik ikramiyemde düşüş olur mu?

Yanıt: Primlerinizin yüksek yatması ile alakalıdır. Pek bir fark oluşmaz. Hatta SSK zamanı düşük primden ödenmişse emekli sandığı maaşı daha iyi olabilir.

Sual 10: 5 yıl öğretmenlik yaptıktan sonrasında çekilme ettim. Yine çalışmadım ve prim ödemedim. Emekli olabilmek için ne yapmalıyım?

Yanıt: 25 senelik sigortalılık sürenizi, yaş haddinizi ve prim gün sayınızı doldurmanız gerekmektedir.

Sual 11: Emeklilik günüm doldu sadece prim borcum gözüküyor. Acaba borçlu olduğum ayları sildirmek için dilekçe versem emekli olacağım tarih değişmiş olur mi?

Yanıt: Borçlarınız ödenmeden emeklilik durumu olması imkansız. Bu durumda borçlarını sildirmeniz yada kapatmanız durumunda emekli olabilirsiniz.

Sual 12: Eşim vefat etti ve hem SSK hem de BAĞ-KUR’a prim ödemesi yapıyordu. Şimdi hangisinden emekli sayılacak? Eşimin maaşını almak için ne yapabilirim ve dul olduğum için babamdan da maaş alabilir miyim?

Yanıt: Çifte maaş alma durumu son yasalarla beraber kalkmıştır. Öteki sorularınız için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Sual 13: SSK’ya prim yatırdıktan sonrasında işgören olduğum için Emekli Sandığı’na geçiş yaptım. Hala çalışıyorum. Ne süre emekli olabilirim?

Yanıt: Emekli sandığından emekli olabilmeniz için yaş ve prim gün şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Öteki sigorta günlerinizi emekli sandığına eklemek için SGK’ya müracaat yapabilirsiniz.

Sual 14: Yurtdışında 3 yıl primimi tavandan yatırmayı düşünüyorum. Sadece Türkiye’ye döndüğümde çalışmak zorundayım ve asgari ücretten prim yatırılacak. Yurtdışındaki günlerimi tavandan yatırdığım süre sonrasında Türkiye’de yatacak olan asgari ücretten ödemelerin tavandan yatırdığıma bir faydası olmayacak, doğru mudur?

Yanıt: Siz borçlanmanızı tavandan yapsanız dahi buradaki ödemeleriniz asgari ücretten olduğu süre gene normale dönmüş olacak, tamamen nötrler şeklinde bir şey söyleyemiyoruz sadece ne kadar yüksekten yatarsa o denli iyi. Sadece şöyleki bir imkanınız olabilir; borçlanmalarınızı dediğiniz şeklinde tavandan ödersiniz, Türkiye’de bir işe girdiğinizde eğer mümkün olursa işverenle anlaşarak onun primlerinizi yüksekten yatırmasını sizin de bu tutarı ona vereceğiniz şeklinde bir antak kalma yaparak buradaki primlerinizi de tavandan ödemiş olmuş olursunuz.

Sual 15: Yaptığım yetişim süreleri sigortalılık prim gün sayısına ekleniyor mu?

Yanıt: Yetişim için meydana getirilen giriş ve primler emeklilik hesaplama için etkilememektedir.

Sual 16: Askerlik borçlanması yaparak emeklilik prim gün sayımı doldursam ve işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

Yanıt: Kıdem tazminatı alabilmeniz için haksız bir sebepten işten çıkarılmanız yada haklı bir sebepten dolayı işten ayrılmanız gerekiyor. Askerlik borçlanması yaparak prim gün sayısını doldurabilirsiniz. Emeklilik şartlarını sağlamışsanız da tazminat hakkınız bulunmaktadır.

Sual 17: Sigorta başlangıç tarihim ve ilk sigorta primi yatırdığım tarih değişik. Emeklilik hesaplamasında hangisi esas alınacak?

Yanıt: SGK priminiz ilk ne süre ödenmeye başladıysa SSK giriş tarihiniz o olarak kabul edilir. E-Devlette işe giriş zamanı olarak görülmektedir.

Sual 18: Prim gün sayım emeklilik maaşı mı etkisinde bırakır mi?

Yanıt: Evet etkisinde bırakır, prim gün sayısı ne kadar yüksek olursa maaş o denli artacaktır.

Sual 19: Emekli maaşının yüksek olması için ne yapmalıyım?

Yanıt: Emekli maaşının yüksek olması için SGK’ya bildirilen günlük kazancınızın yüksek olması gerekir. Ek olarak üst seviyeden prim yatırmanız da direkt maaşınızı etkilemektedir.

tıkla sorunu sor

EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir