Emeklilik Yaşı Kanunu

İş ve emek harcama yaşamının sonuna yaklaşan her fert yavaş yavaş EYT’nin (emeklilikte yaşa takılanlar) son durumunu merak etmeye başlıyor ve mağduriyetlerini her fırsatta yüksek sesle dile getirmeye çalışıyorlar. Bunun için de gözler 2021 yılı düzenlemelerine çevrilmiş durumda.

Emeklilik Yaşı Kanunu İçin Uygun Düzenleme Gelir mi?

On binlerce hatta yüz binlerce insanoğlunun senelerdir beklediği emeklilik yaş kanunu için eski Emek harcama ve Toplumsal Politikalar bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan negatif yönde yanıt alınmıştır. Banın değişmesi ile birlikte de aynı sorular bu sefer yeni bakan Jülide Sarıeroğlu’na yöneltildi. Durum iç açıcı görünmese de meclise sunulmak için hazırlanan yasanın 15 maddeden oluşacağı açıklaması yapılmış oldu. Yeni yasa taslağına bakılırsa emekli olmak isteyen her yurttaş, çalmış olduğu her ay maaşından %5 daha azca almayı kabul ederse derhal emekli olabilecek. Bir başka deyişle prim gününü doldurup yalnız yaş bekleyen her yurttaş emeklilik işlemlerine başlayabilecek.

Bu yasa taslağına bakılırsa:

 • Emekliliğine yaş itibariyle 1 yıl kalanlar % 4
 • Emekliliğine yaş itibariyle 2 yıl kalanlar % 5
 • Emekliliğine yaş itibariyle 3 yıl kalanlar % 6
 • Emekliliğine yaş itibariyle 4 yıl kalanlar % 7
 • Emekliliğine yaş itibariyle 5 yıl kalanlar % 8
 • Emekliliğine yaş itibariyle 6 yıl kalanlar % 9
 • Emekliliğine yaş itibariyle 7 yıl kalanlar % 10

oranında düşük maaş ile, hayatları süresince emekli aylığı alabilecekler.

Erken Emekliliği Birazcık Daha Güvence Olanlar

Emeklilik yaşı kanunu için düzenlemeler yapılsın ya da yapılmasın belli şartlar söz mevzusu olduğunda erken emeklilik fazlaca daha acele gelebiliyor. Bunların başlangıcında;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Yıpranma payına maruz kalan meslek grupları

Güvenlik mensubu ya da benzeri görevlerde bulunan bireyler için kullanılan deyimlerden olan yıpranma ya da yıpranma oranı fiili hizmet süresi zammı da ilave edildikten sonra erken emekliliğin yolunu açabiliyor.

 • İşe girmeden ilkin askerlik icra eden erkekler

Erkekler askerlik borçlanması yaparak prim günlerini azaltabilmesi emeklilik yaşı kanunu de ilgilendiriyor bir unsurdur. Dahası da 1 – 2 yıl şeklinde süre dilimlerini emeklilik için saydırabilirler. Bunu da ilkin askerliğini sonrasında da işini yaparak sağlıyor. Burada işe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

 • Doğum borçlanması ile erken emekli olabilen bayanlar

Erkekler iyi mi askerliğini saydıra biliyorlarsa, bayanlar da doğum borçlanması yapabiliyorlar. Eğer uzun seneler çalışmış bir anne yıl ve yaş şartını tamamlıyor sadece primi tamamlayamıyorsa, 3 çocuğa adar doğum yaparak çocuk başı 720 günlük indirimler alabiliyor. Bu da neredeyse 6 yıla karşılık ediyor. Bu hak evlat edinen annelere de tanınıyor. Sadece evlat edinen çocuğun iki yaşından ufak olma şartını yerine getirmesi gerekiyor. Bunun içinse gene emeklilik yaşı kanunu içinde yer alacağı şeklinde:

 • Doğumdan ilkin SSK’lı olmak,
  • Doğumdan sonrasında minimum 2 yıl çocuğun sağ kalması
  • Gene doğumdan sonrasında minimum 2 yıl anne adına prim yatırılmamış olması (prim yatmışsa bile, yalnız yatırılmayan süreler borçlanılır) gerekiyor.
 • 9 Eylül 1999 öncesi iş başı yapanlar

15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü olanlar emekli olabiliyor.

 • Bakıma muhtaç evladı olanlar

Devamlı bakıma muhtaç evladı ya da evlatları olan anneler için 2021 emeklilik yaş kanunu ve öncesinde erken emeklilik öngörülebiliyor. Bu şarta bakılırsa annenin 2008 yılı sonrası prim ödeme gün sayılarının 4’te 1, prim ödeme gün sayılarına eklenebiliyor. Netice olarak bu süre de yaştan düşülebiliyor.

tıkla sorunu sor

Emeklilik Yaşı Kanunu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir