Emeklilikte 18 Yaş Öncesi Sigortalılık Geçerli mi ?

Emeklilikte 18 yaş önceli sigortalılık uygulaması olarak malum uygulama, 18 yaşından ilkin çalışmaya başlayanlar için erken emeklilik fırsatı sunmaktadır. 18 yaşından ilkin sigortalı olmanın süre olarak herhangi bir pozitif yanları bulunmamaktadır. Sadece lüzumlu yaş ve prim şartları için ehemmiyet taşımış olduğu bir gerçektir. Devletimizde toplumsal güvenlik hizmetlerinin işleyişinde 3 değişik toplumsal güvenlik kurumu tek bir çatı altına toplanmıştır.

SGK çatısında toplanan toplumsal güvenlik kurumlarının ayrı ayrı emeklilik şartları bulunmaktadır. 3 değişik kurumdan da emekli olabilmek için şartların sınırları değişse de sınırlar aynıdır. Buna gore kişinin emekli olabilmesi için 3 şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar; yaş, prim gün sayısı ve sigortalılık süresidir. 18 yaş altı SSK kanunu kısaca İş Kanunu kapsamında tüm haklar güvence altına alınmış olup şartlara uyum sağlandığında avantajlarından faydalanılabilmektedir.

18 Yaş Öncesi Sigortalılıkta Tarihlerin Önemi

İlgili mevzuata gore 18 yaşından ilkin sigortalı olunsa dahi sigorta başlangıcı kişinin 18 yaşına basmış olduğu gün başlatılmaktadır. Bu kapsamda 18 yaşın altında sigortalı olmanın, sigortalılık süresi kriterine herhangi bir artısı bulunmamaktadır. Sadece 18 yaşından ilkin sigortalı olunması hem yaş hem de prim günü açısından avantajlar sağlar. Bu iki kritere sağlamış olduğu avantaj yardımıyla kişiler erken emekli olma fırsatı yakalayabilmektedir.

18 yaş öncesinde meydana getirilen sigortalar için iki tarih oldukca önemlidir. Bu tarihler şu şekildedir;

 • 04.1981 tarihinde ilkin, 18 yaşından ilkin meydana getirilen sigorta girişlerinde yaşa bakılmaksızın sigortalılık başlangıcı yapılmaktadır.
 • 04.1981 dahil olmak suretiyle sonrasında, 18 yaşlarında ilkin meydana getirilen sigorta girişleri 18 yaşından itibaren başlamış olarak kabul edilmektedir.

18 Yaşından Ilkin Çalışabilmek İçin Lüzumlu Şartlar

İlgili mevzuata gore 15 yaşını doldurmamış olan evlatların bazı istisnalar haricinde çalıştırılması yasaktır. 15 yaşın altında bir çocuğun çalışabilmesi için istisnai durumlarda şartlar şu şekildedir;

Sponsorlu Bağlantılar

 • 14 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Mecburi ilköğretim çağını tamamlamış olması gerekmektedir.
 • Toplumsal, etik, bedensel ve zihinsel gelişimine engel olmayacak bir işte emek vermesi gerekmektedir.
 • 14 yaşını tamamlamış çocuk eğitimine devam ediyorsa, çalmış olduğu işin eğitimine engel olmuyor olması gerekmektedir.

Bazı durumlarda 14 yaşını tamamlamamış evlatların da çalışmasına izin verilebilmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Çocuğun çalışacağı işte toplumsal, etik, zihinsel ya da bedensel anlamda gelişimini engelleyecek bir durum söz mevzusu olması imkansız.
 • Çocuk eğitimine devam ediyorsa, çalmış olduğu işin eğitimini kesinlikle engellememesi gerekmektedir.
 • 14 yaş altı çocuklar yalnızca reklam, kültür ve sanat ile ilgili faaliyetlerde çalışabilirler.
 • Reklam, kültür ve sanat ile ilgili faaliyetlerde 14 yaş altı bir çocuk yer alacaksa yazılı sözleşme yapılması ve etkinlik için ek olarak bir izin alınması gerekmektedir.

Çocuk ve genç işçilerin işe yerleştirilmelerinde ve çalıştırılabilecekleri işlerde güvenlik, sıhhat, bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimleri, kişisel yatkınlık ve kabiliyetleri dikkate alınır. Çocuğun görmüş olduğu iş onun okula gitmesine, mesleki eğitiminin devamına engel olması imkansız, onun derslerini tertipli bir halde izlemesine zarar veremez.

18 yaşını doldurmamış olan çocuk ve genç işçiler için emek harcama şartları ve yasaklar Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca belirlenmektedir. Belirlenen şartlar ve yasaklar 6 ayda bir gösterilen yönetmeliklerle duyurulmaktadır.

18 Yaşından Küçüklerin Emek verme Şartları Nedir?

Bir kimsenin 18 yaşından ilkin çalışabilmesi için lüzumlu şartlar yerine getirildiğinde; çalmış olduğu kurum, çalışabileceği iş ya da çalışabileceği saatler için de lüzumlu şartların uygunluk göstermesi gerekmektedir. Bu şartlardan bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • 18 yaş altı bir kimse, günde en fazla 7 saat, haftada en fazla 35 saat çalışabilmektedir.
 • Reklam, kültür ve sanat faaliyetlerinde bulunan çocuklar ise günde en fazla 5, haftada en fazla 30 saat çalıştırılabilmektedir.
 • Bu süreler 15 yaşını tamamlamış bir çocuk çalışan için günde 8, haftada 40 saate kadar çıkarılabilmektedir.
 • Çalışan çocuk okul öncesi eğitimi alıyorsa ya da okula devam ediyorsa emek harcama süreleri değişmektedir. Eğitim saatleri haricinde kalan saatlerde günde en fazla 2, hafta en fazla 10 saat çalışabilmektedirler.

18 Yaş Altı Çalışan İçin Sigorta Yapılabilir Mi?

18 yaşından ufak olanların sigorta başlangıcı hakkında bilgiler ve ilgili mevzuatlar Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca yayınlanmaktadır. 18 yaşından ufak bir kişinin çalışabilmesi için ilgili şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Şartlar uygunluk gösterdiğinde 18 yaşın altında bir şahıs çalışabilir ve sigortalı olabilir.

18 yaşlarında ufak bir şahıs için yapılması ihtiyaç duyulan sigorta işlemleri, 18 yaşlarında üstünde biri için meydana getirilen sigorta işlemleri ile aynıdır. Doğrusu düzgüsel bir çalışan için meydana getirilen tüm sigorta işlemleri, 18 yaş altı bir şahıs içinde yapılmalıdır. Şahıs 18 yaş altı olduğundan ilk sigortalılık tarihini etkilememekte olup prim günleri geçerli sayılmaktadır.

18 Yaş Altı Çalışan İçin Sigorta Iyi mi Yapılır?

18 yaş altı sigorta girişi iyi mi yapılır sorusunun yanıtı için hususi bir kriter bulunmamaktadır. 18 yaş altı çalışanlar için yapılacak olan sigorta girişi, düzgüsel çalışan sigorta girişi ile aynı yapılmaktadır. Bunun için SGK il müdürlükleriyle görüşmekte yarar vardır. Şundan dolayı sigorta girişinin İş Kanunu’na gore ve Genç İşçi yönetmeliğine gore düzenlenmesi gerekmektedir.

İş Verenlerin 18 Yaş Altı Çalışanlar İçin Yükümlülükleri Nedir?

Her işveren 18 yaş altı işçi çalıştıramamaktadır. Ufaklıklara karşı işlenmiş suçlardan ya da yüz kızartıcı suçlardan yargı giymiş bir işverenin 18 yaş altı işçi çalıştırması kanunlara gore kesinlikle yasaktır. 18 yaş altı işçi çalıştıracak olan işverenlerin yükümlülükleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İşverenin çalıştırılacak çocuğun ailesine ya da vasisine yapacağı iş ile ilgili detaylı data vermesi gerekmektedir.
 • Çalıştırılacak çocuk işçi eğitimine devam ediyorsa, işverenin talebe belgesini teslim alması ve özlük dosyasında gizlemesi gerekmektedir.
 • 18 yaş altı çalışanın velisi ya da vasisi ile işveren içinde yazılı bir sözleşme yapılması gerekmektedir.
 • 18 yaş altı çalışan için lüzumlu iş yeri koşullarının uygun olması gerekmektedir. Bu koşullardan bazıları ise şu şekildedir;
  • İş yerinin ve işin yapıldığı bölgenin 18 yaş altı çalışanın güvenliğine uygun olması gerekmektedir.
  • İş organizasyonlarının 18 yaş altı çocuğun eğitim durumuna ve çalışabileceği saatlere gore düzenlenmesi gerekmektedir.
  • 18 yaş altı çalışan için lüzumlu eğitimler verilmelidir.
  • İşte kullanılacak olan ekipmanların düzeninin ve kullanışının, güvenli ve uygun olması gerekmektedir.

18 Yaş Altı Çalışan Prim Ödemeleri Iyi mi Yapılır?

18 yaş altı çalışan primi ne kadar, ödemeler iyi mi yapılır şeklinde soruların cevapları bilhassa işverenler tarafınca merak edilmektedir. 18 yaş altı çalışanlar için sigorta başlangıç işlemlerinin düzgüsel olarak yapıldığı şeklinde prim ödemeleri de aynı şekilde yapılmaktadır. Prim miktarı düzgüsel bir çalışanın ki şeklinde ödenmekte olup bankalar vesilesiyle ya da E-SGK üstünden işverenler prim ödemelerini gerçekleştirebilmektedir.

18 Yaş Altı Prim Ödemeleri Sorgulaması Yapılabilir Mi?

18 yaş altı prim sorgulama işlemi online olarak E-Devlet sistemi üstünden yapılabilmektedir. PTT şubelerinden alınacak olan E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak, hangi sigorta koluna bağlıysanız oradan sorgulama yapmanız mümkündür. Sigorta prim ödemelerinin sorgulaması için; https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresine giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonrasında prim ödemelerini detaylarını görme imkânınız bulunmaktadır.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş bağlanma Koşulları Nelerdir ?

Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

tıkla sorunu sor

Emeklilikte 18 Yaş Öncesi Sigortalılık Geçerli mi ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir