EMEKLİLİKTE PRİM EKSİĞİ OLANLAR

Bu yazıda sizlere emekli olmak isteyen vatandaşlar için emeklilikte prim eksiği olanlar hakkında informasyon vereceğim. Emekli olunabilmesi için lüzumlu şartlar SGK tarafınca belirlenmiş olup 2 adettir. Bu şartlardan ilki belirli bir emek harcama yaşını doldurmuş olmak, öteki bir ikinci koşul ise prim eksiği şu demek oluyor ki prim gün sayısını doldurmaktır. Yazının devamında belirli bir yaşı doldurmuş fakat prim eksiği olan kişiler hakkında bilgilendirme yapacağım. Bu koşulda olan kimseler için yapılmış bazı kolaylıklar bulunmaktadır.

Emeklilikte prim eksiği olanlar için meydana getirilen kolaylıklar 4 kısım insanı kapsamaktadır. Bu imkandan faydalanabilecek kişileri sayacak olursak;

  1. Hamilelik döneminde doğum borçlanmasını kullanan bayanlar,
  2. Maden işçisi ve çalışanlarına,
  3. Mavi kartlı vatandaşlara,
  4. prim borcu olduğundan emekli olamayan BAĞ-KUR çalışanları bu erken emeklilik imkanlarından faydalanabilmektedirler.

SGK PRİM SORGULAMA

Bu erken emeklilik koşulu geriye dönük borçlanma ile sağlanmaktadır. Hanımlarda doğum izni borçlanması için meydana getirilen borçlanma erkeklerde askerlik borçlanması olarak kolaylık yapılıyor ve askerlik süresi kadar olan prim günü geriye çekiliyor. Böylece emeklilikte prim eksiği olanlar için mağduriyet bir nevi giderilmiş oluyor. Bu süreçte doğal ki en mühim etken işe giriş tarihidir. İşe giriş tarihinin askerlikten ilkin ya da askerlikten sonrasında yapılması belirgin bir fark oluşturacaktır.

Şimdi de son olarak emeklilikte prim eksiği olanlar için meydana getirilen ana çalışmalardan söz etmek isterim. Bunlar; prim gün sayısında eksiği olanlar, prim borçlarının dolmasını bekleyen BAĞ-KUR’lular, yetişim yaptıkları zamanda stajyerlik sürecini borçlanmak isteyen vatandaşlar ve son olarak sıhhat sektöründe çalışan vatandaşlar bu kolaylıklardan faydalanabilirler. Emeklilikte prim eksiği olanlar için borçlanma miktarı ise yüzde 32 olarak belirlenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

EMEKLİLİKTE PRİM EKSİĞİ OLANLAR İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir