EMEKLİLİKTE PRİME TAKILANLAR

Emeklilik, SGK tarafınca belirlenen emek harcama günü sayısını dolduran kişilerin, emek harcama hayatlarına son verip, emek harcamadan maaş alma durumudur. Emeklilik için yalnız gün sayısını doldurmak kafi değildir. Hem de primlerinde tam ve eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekmektedir. Bu durumlara uyan ve bu işlemleri gerçekleştiren kişilerin emekli olmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Sizlere bu yazıda emeklilikte prime takılanlar hakkında informasyon vereceğim. Emeklilikte prime takılanlar için hizmet borçlanması anlamına gelen emek harcama kapsamında tamamlanmamış primi olana borçlanma imkanı öngörülüyor.

Emeklilikte yaşı doldurup prim gün sayısına takılanlara bir fırsat olarak tamamlanmamış prim gün sayıları için borçlanma imkanı gelecek. Bu yolla söz mevzusu kişiler emekli olabilecek. Emekli olma fırsatı için yaş şartının değiştirilmesi ve hanımlarda 63 yada 65, erkeklerde ise 65 olması öngörülüyor. Bu mevzu hakkında pek oldukca vatandaşımız mağdur durumda kalmaktadır. Bu mağduriyet sonucu meydana getirilen itiraz sayısı da oldukça fazladır. Meydana getirilen bu itirazların aşılması halinde verilecek önerge ile yaş şartını doldurmuş sadece prim günü tamamlanmamış kalan kısaca emeklilikte prime takılanlar için borçlanma imkanı getirilecek. Borçlanmayla tamamlanmamış günler tamamlandıktan sonrasında da emekli olma imkanı bu durumdaki tüm vatandaşlara sağlanacak.

Emeklilikte prime takılanlar için bu şekilde bir sürece girilmişken, emeklilikte yaşa takılanlar için geçerli olan durumu inceleyelim. Toplumsal güvenlik reformu sebebiyle prim gün sayısını doldurmuş sadece yaş şartını yerine getirememiş  olanlar için de bir düzenleme yapılması şuan için gündemde değil. Bunun sebebi olarak da, gelecek mali yükün sistemi zorlaması gösteriliyor.

tıkla sorunu sor

EMEKLİLİKTE PRİME TAKILANLAR İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir