Emekliye Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Emekliye Bayram İkramiyesi Ne Süre?

Son zamanlarda piyasadaki durgunluğu bir taraftan kamu alacaklarının faizlerine yapılandırma, bayındır affı şeklinde mevzular ile aşmaya çalışan hükümet öteki taraftan da çeşitli yollarla piyasadaki likidite sıkışıklığını gidermeye çalışıyor. Son birkaç senedir hep dile getirilen sadece herhangi bir ilerleme kaydedilemeyen emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde birer maaş ikramiye verilmesi fikri birazcık değişikliğe uğradı ve 1.000’er TL olacak şekilde yürürlüğe konuldu. Peki bu ikramiyeler ne süre, kimlere ödenecek?

Kimler alabilecek?

Dini bayramlarda ikramiye imkanı tüm emekliler için geçerli olacak. Şu şekilde ki ister SSK ister Bağ-Kur, isterse Emekli Sandığı emeklisi olsun tüm emekliler bu ikramiyeden faydalanabilecek. İlave olarak emekli olmadan kendilerine aylık bağlanan harp ve vazife malulleri, gaziler, şehit yakınları, köy korucuları, Kore ve Kıbrıs gazileri ile İstiklal Savaşı gazileri, terörden ziyan olan siviller ile yaşamını kaybedenlerin yakınları, şampiyon sporcular, onur aylığı sahipleri yararlanabilecek.

Ne Kadar Alınabilecek?

Bu mevzu ortaya ilk olarak “her emekliye Ramazan ve Kurban Bayramlarında almakta olduğu maaş kadar ikramiye” şeklinde çıkmış idi. Sadece gerek bütçe dengeleri gerekse ekonominin içinden geçmekte olduğu zor süreç burada kısıtlamaya gidilmesine sebep olmuş ki son durumda verilecek olan ikramiye tutarında değişikliğe gidildi. Bu değişiklikten sonrasında almakta olduğu maaşa bakılmaksızın tüm emeklilere dini bayramlar öncesi 1.000 TL (Bin lira) ikramiye olarak resmiyet kazanmıştır.

Ek olarak ölüm aylığı alanlara bu meblağ hisseleri oranında ve iş göremezlik aylığı alanlar için ise iş göremezlik derecesinde ödenecek.

Ne süre Alınabilecek?

Emeklilere ikramiye mevzusu Bakanlar Kurulu’nda karara bağlandı ve meclise sevk edilerek yasal süreç başlatıldı. Olağan dışı bir durum olmaz ise 12 milyon emeklinin Ramazan Bayramı öncesinde haziran maaşları ile beraber ikramiyelerin de emeklilerin hesaplarına yatması planlanıyor. Kurban bayramın için ise hemen hemen tam net bir tarih verilmiş durumda değildir. Muhtemelen bayram haftası gelmeden 1.000 TL’lik ikramiyeler verilecektir.

Bundan önceki yazımız olan PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir