Emekliye Üçlü Ödeme

2017 senesinde emekli bireylerin alacakları üç değişik ödeme ile yüzleri gülecek. Ocak ayında meydana getirilen zammı alan emeklilere promosyon ödemelerinin de yapılması ve buna ek olarak son 6 ayda oluşacak olan enflasyon oranına gore ve sözleşmenin öteki kısmında yer edinen zam oranı ile emekli bireylerin maaşlarına bir zam daha gelecek. İşte emekliey üçlü ödeme mevzusu hakkında detaylı bilgiler…

Enflasyon ve Promosyon

Milyonlarca emekli fert için 2017 yılı oldukça mühim bir yıl olmuş şeklinde gözüküyor. Geçtiğimiz dönemlerde seyyanen zam almış olduğu için yüzleri gülen emekli bireyler bu yıl ise enflasyon oranı ve promosyon uygulaması ile beraber maaşlarında artış gördüler. İlk zammı Ocak ayında almış olan emekli bireyler son 6 aylık enflasyon oranına gore Temmuz ayında bir zam daha alacak. Son 6 aylık dönemde Bağ-ur ve SSK emeklilerinin maaşında %4.73 oranında bir artış olmuştu. Işyar emeklileri ise toplu sözleşmeler ile beraber %3 oranında zam aldılar. Enflasyonun daha önceki zam oranı olan %5’i aşmaması sebebi ile herhangi bir fark oluşmayınca zam düşsel de suya düşmüştü. Bu oranlar ile beraber belirlenmiş olan yeni maaşlar da emekli bireylerin hesabına yatırılmıştı. Bu zammın arkasından yalnızca iki ay geçmesine karşın ortaya promosyon uygulaması çıktı ve bu uygulama haya geçirildi. Bu uygulama ile beraber maaşı 1.000 TL’nin altında olan emekli bireylere 300 TL, 1.000 TL ve 2.000 TL içinde olan emekli bireylere 375 TL ve 2.000 TL’nin üstünde olan emekli bireylere 450 TL tutarında para ödendi. Bu ödemelerden tüm emeklilerin faydalanması bir yana Mayıs ayı içinde yapılacak olan ödemeler de Nisan ayına çekilerek erken ödeme yapma yoluna gidildi. Kimi bankalar ise bu durumu kendi avantajlarına kullanabilmek ve daha çok satın alan elde edebilmek adına 500 TL’ye varan promosyon verdi.

Yazın Yeni Bir Zam

Emekli fertleri bu yıl üçüncü bir gelişme daha bekliyor. Bu gelişmenin ise Temmuz ve Ağustos aylarında olması olası. Temmuz ayında belirlenecek olan son 6 aylık enflasyon oranı SSK ve Bağ-kur emeklilerine zam olarak, işyar emeklilerine ise ortaya çıkacak olan enflasyon farkı olarak yansıyacak. Gerçek rakamların Haziran ayı enflasyonu ile beraber açıklanacağı biliniyor. Bu bir yana yılbaşından bu ana dek açıklanmış olan enflasyon sayıları zam oranı ile ilgili bayağı fazla informasyon veriyor. Görünüşe gore işyar emeklileri %4’e ilave olarak %1.34 oranında ve SSK ile Bağ-kur emeklilerine %4.34 oranında zam gelecek. işyar emeklileri Temmuz ayında toplu sözleşme ile beraber ilave olarak %4 oranında zam alacak ve enflasyon farkı ile beraber iyiden iyiye bir artış kazanacak. Hemen sonra ise Ağustos ayında işyar ve işyar emeklilerinin yakından ilgileneceği toplu sözleşme görüşmelerine gore işyar ve işyar emeklilerinin önümüzde iki yıl süresince alacakları zam oranları belirlenecek. Şu an malum sayılara gore 2.000 yılından ilkin emekli olmuş olan SSK bir kişinin alacağı en düşük maaş 1.463 TL’ye, 2.000 yılından sonrasında emekli olmuş olan SSK bir kişinin alacağı en düşük maaş 872 TL’ye ve Bağ-kur esnaf emeklisi olan kişilerin maaşı ise 1.271 TL’ye çıkacak.

tıkla sorunu sor

Emekliye Üçlü Ödeme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir